728 x 90

سیلی‌های پیاپی در عرصهٔ بین‌المللی

سخن روز
سخن روز

هفتهٔ جاری، هفتهٔ وارد آمدن سیلی‌های سیاسی در عرصهٔ بین‌المللی و تشدید فشارهای بین‌المللی علیه رژیم و تنگ‌تر شدن حلقهٔ انزوا برگردن نظام ولایت بود. بر شماری مهمترین این ضربات می‌تواند تصویری از انزوای فزاینده و خفه کننده رژیم آخوندی به‌دست دهد.

فهرستی از شکستها و ضربه‌های سیاسی

۱- تصویب قطعنامهٔ شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که نقض تعهدات رژیم در زمینهٔ اتمی را در این نهاد ملل متحد به‌ثبت داد و این خود گامی در انزوای بیشتر رژیم و زمینه‌ساز فشارهای بیشتر بین‌المللی بود.

۲-تصویب قطعنامهٔ تمدید مأموریت گزارشگر ویژهٔ ملل متحد در مورد نقض حقوق‌بشر در ایران که در شورای حقوق‌بشر ملل متحد در ژنو به‌انجام رسید. تمدید مأموریت گزارشگر به‌معنی تثبیت محکومیت نقض حقوق‌بشر توسط رژیم آخوندی است و گامی دیگر در راستای انزوا و محکومیت بیشتر رژیم آخوندی است.

۳- تصویب قطعنامه دو حزبی کنگره در حمایت از قیام مردم ایران و حمایت از برنامهٔ ۱۰ماده‌ای مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران، ضربه کاری دیگری بر رژیم و ارتقای پیش از پیش موقعیت تنها آلترناتیو این رژیم رو به‌زوال است.

۴- انتشار گزارش سالانهٔ وزارت‌خارجهٔ آمریکا مربوط به‌سال۲۰۱۹ که بخش عمدهٔ این گزارش علیه رژیم آخوندی است. این گزارش رژیم ایران را بدترین دولت حامی تروریست در جهان توصیف نموده و تأکید می‌کند که در تمام سال۲۰۱۹ فعالیت‌های تروریستی رژیم ایران ادامه داشته است. از جمله اقدامات تروریستی رژیم علیه مجاهدین در کشورهای اروپایی و به‌ویژه آلبانی مورد توجه قرار گرفته است.

۵- ارائهٔ یک قطعنامه توسط آمریکا به‌شورای امنیت به‌منظور تصویب تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی رژیم که قرار است در مهر ماه آینده پایان یابد. این قطعنامه بین اعضای شورای امنیت توزیع شده و احتمالاً روز جمعه در مورد آن رأی‌گیری می‌شود.

گفته می‌شود که به‌احتمال زیاد چین و روسیه این قطعنامه را وتو خواهند کرد، اما آمریکا تأکید کرده که اگر این قطعنامه با وتو متوقف شود، طرح دوم را پیش خواهد برد که به‌معنی چکاندن ماشهٔ اتوماتیک تعبیه شده در قطعنامهٔ ۲۲۳۱ شورای امنیت. به‌گفته ناظران، آمریکا، چین و روسیه را در مقابل یکی از دو انتخاب قرار داده که یا با قطعنامهٔ تمدید تحریم‌ها موافقت کنند یا اجرایی شدن مکانیسم ماشه را بپذیرند؛ به‌نظر می‌رسد برای آنها تمدید تحریم‌ها گزینهٔ بهتری است چرا که با چکاندن ماشه هر ۶ قطعنامهٔ قبلی مجدداً به‌اجرا گذاشته می‌شود که تمدید تحریم‌های تسلیحاتی فقط بخشی از آن است.

بلوفها و تهدیدات تو خالی روحانی

رژیم از تمدید تحریم‌ها بسیار نگران است. روحانی چند بار در این مورد حرف زده و به‌اصطلاح تهدید کرده که اقدامات متقابل خواهد کرد. رسانه‌های باند به‌اصطلاح اصلاح‌طلب ابراز نگرانی می‌کنند و خواستار کوتاه‌آمدن در امر مذاکره و پایان دادن به‌این وضعیت هستند.

اقدامات تلافی‌جویانه‌یی که رژیم و روحانی از آن دم می‌زنند، چیزی نیست جز خارج شدن از NPT (پروتکل الحاقی به‌معاهدهٔ منع گسترش تسلیحات هسته‌یی) خروج از NPT به‌معنی خروج از برجام هم هست. کارشناسان رژیم هشدار می‌دهند که خروج از NPT خودکشی محسوب می‌شود چون معنای آن رفتن در مسیر بمب‌سازی است و موجب اجماع بین‌المللی حتی با شرکت روسیه و چین علیه رژیم خواهد شد و در ادامه، می‌تواند به‌اقدامات نظامی علیه نظام هم منجر شود.

۶- قطعنامهٔ ۳کشور اروپایی با هدف تمدید محدود تحریم‌های تسلیحاتی تا سال۲۰۲۳ هم اقدامی بود که گرچه برای جلوگیری از تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی طراحی شده است و به‌این معنا به‌نفع رژیم است، اما با واکنش رژیم مواجه شد. روحانی در اظهارات اخیرش از این کشورها گلایه کرد و گفت اینها که باید از ما شرمنده باشند، خودشان را قاطی اقدامات آمریکا می‌کنند. حمله به‌کشورهای اروپایی در رسانه‌ها و مطبوعات حکومتی هم گسترش پیدا کرده است.

۷- تحریم ۵ناخدای کشتی‌هایی که بنزین به‌ونزوئلا منتقل کردند هم یکی دیگر از اقدامات علیه رژیم بود چرا که ادامهٔ چنین کاری را با مشکلات بیشتر مواجه می‌کند.

۸- در تازه‌ترین اقدام، وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های تازه‌یی علیه صنایع فولاد رژیم اعلام کرد. ۸شرکت به‌خاطر معامله با رژیم ایران تحریم شدند که از میان آنها ۵شرکت با صنایع فولاد مبارکه در ارتباط و معامله بوده‌اند.

این فهرست از کنشهای جهانی علیه رژیم طی یک هفته نشان می‌دهد که روند تنگ‌تر شدن حلقهٔ انزوا بر گردن رژیم آخوندی شتاب گرفته و فشارها بر رژیم هر چه بیشتر خواهد شد و آن را بیش‌از‌پیش در معرض خفگی قرار خواهد داد.