728 x 90

شلاق گرانی بر گرده‌های زخمی

سخن روز
سخن روز

در آستانهٔ عید نوروز، از شور و عزم شورشگری و سرنگونی و خشم شعله‌ور چهارشنبه سوری که بگذریم، هیچ بویی از شب عید، نه در کوچه و بازار و نه در خانه‌های مردم ایران به‌مشام نمی‌رسد. بازارها سوت و کورند و از جنب و جوش معمول شب عید خبری نیست. در حالی که حقوق ماهیانهٔ کارگران و اقشار حقوق‌بگیر، تنها کفاف ۱۰روز زندگی آنها را می‌دهد و در حالی که قیمتها افسار پاره کرده و مردم روز به‌روز فقیرتر می‌شوند، کمتر کسی می‌تواند به‌فکر نو کردن رخت و لباس خود و فرزندانش باشد یا به‌قدری رنگ و بو دادن به‌سفرهٔ شب عید بیندیشد.

روزنامه‌های رژیم از فروش قسطی آجیل عید و کرایهٔ ساعتی آن خبر می‌دهند. آجیل که سهل است، اکثر مردم حتی یارای خرید ضروری‌ترین مواد غذایی مانند گوشت را ندارند؛ چرا که قیمت گوشت به‌کیلویی ۳۰۰ تا ۵۰۰هزار تومان رسیده و رسانه‌های رژیم خبر می‌دهند «تقاضای خرید گوشت نصف شده» (سایت حکومتی اقتصاد ۲۴ ـ ۱۶اسفند).

این نتیجهٔ مستقیم عملکرد غارتگرانه و جنایتکارانهٔ خامنه‌ای است که آن را از طریق دولت رئیسی جلاد پیش می‌برد. این غارتگری به‌هزار طریق آشکار و پنهان و مستقیم و غیرمستقیم صورت می‌گیرد. یکی از مهمترین آنها چاپ سرسام‌آور و مستمر اسکناس بدون پشتوانه است که در واقع دزدی مستمر پول توی جیب مردم و ربودن نان از سفره‌های محقر کارگران و زحمتکشان است. حجم چاپ اسکناس بی‌دنده و ترمز به‌گفتهٔ همتی رئیس کل پیشین بانک مرکزی رژیم، تنها طی ۹ماه امسال، به‌۱۲۰هزار میلیارد تومان بالغ شده است (روزنامهٔ حکومتی هم‌میهن ـ ۲۹آذر ۱۴۰۱). نتیجهٔ این چاپ اسکناس، افزایش مستمر نرخ ارز و دلار است که دولت عمداً قیمت آن را تا بالای ۶۰هزار تومان بالا برد و سپس طی یک بازی شیادانه به‌حدود ۴۷هزار تومان رساند تا طلبکار مردم شود که قیمت ارز را مهار کردم! در حالی که نرخ دلار از هنگام روی کار آمدن رئیسی جلاد دو برابر شده است.

این تنها نرخ ارز نیست که خامنه‌ای از طریق گماشته‌اش، رئیسی، آن را دو برابر کرده تا کسری بودجهٔ ۵۰۰هزار میلیارد تومانی دولت را پر کند؛ رژیم دزدسالار همهٔ کالاهای در انحصار خود مانند آب و برق و گاز و اتوبوس و مترو را طی این مدت بارها، جهش‌وار افزایش داده است. در این مورد ذکر فقط یک نمونه (گران کردن گاز) کفایت می‌کند. دولت رئیسی قیمت گاز خانگی را در بهمن‌ماه گذشته و در بحبوحه‌ٔ سرما و یخبندان، به‌طور بهت‌آوری یکباره از متر مکعبی ۴۱تومان به‌۶هزار تومان افزایش داد. یعنی ۱۵۰برابر! آن چنان که صدای پاسدار قالیباف رئیس مجلس ارتجاع هم در آمد که: «برای برخی از خانواده‌ها قبوض ۷میلیون تومانی صادر شده در حالی که کل درآمد آن خانواده به‌۷میلیون تومان نیز نمی‌رسد» (مجلس ارتجاع ۱۵اسفند). قالیباف پیش از این نیز، دولت رئیسی را مسئول گرانی‌ها دانسته و برای در بردن خود گفته بود: «اگر مصوبه مجلس را اجرا می‌کردند، شاهد نارضایتی‌های کنونی (بخوانید قیام) نبودیم» (سایت حکومتی انتخاب ـ ۲۸آذر).

یکی دیگر از وجوه این گرانی نابود کننده، گرانی مسکن است؛ آن چنان که «میانگین قیمت هر متر خانه در تهران طبق آخرین آمار به‌۵۵میلیون تومان رسیده که افزایش ۶۶درصد را در یک سال اخیر نشان می‌دهد» (روزنامهٔ حکومتی جمهوری اسلامی ـ ۲۳اسفند ۱۴۰۱). که معنی آن بی‌خانمانی یا آلونک‌نشینی میلیونها نفر دیگر از مردم ایران است.

به‌گزارش مرکز آمار رژیم «شاخص فلاکت (حاصل‌ضرب تورم در بیکاری) از ۱۹.۳ در سال۱۳۹۵ به‌۴۹.۴ درصد در سال۱۴۰۰ رسیده است؛ این یعنی افزایش ۲۵۶درصدی! (سایت حکومتی بهار نیوز ۲۴اسفند ۱۴۰۱) که این شاخص به‌دلیل تشدید وخامت اقتصادی، به‌طور جهش‌آسایی تشدید و تعمیق شده است.

البته کک ضحاک عمامه‌دار ولایت و گماشتهٔ جلادش از فقر و فلاکت و گرسنگی مردم نمی‌گزد، برعکس، خلیفه نکبت و فلاکت از گرفتار و زمینگیر شدن مردم در بیماری و فقر و... برای خودش فرصت می‌سازد. اما رویکرد ضدانسانی این رژیم قرون‌وسطایی تیغ دولبه است؛ اکنون کارشناسان حکومتی، فروپاشی اقتصادی رژیم را در چشم‌انداز می‌بینند و از جمله هشدار می‌دهند: «با تورم ۵۰درصدی، نرخ ارز رشد می‌کند. زمان ریاست‌جمهوری روحانی با تورم ۲۵درصدی قیمت دلار ۷برابر شد. اکنون تورم ۵۰درصد است و نرخ ارز در پایان دوره ۸ساله رئیسی ۲۶برابر می‌شود. در نتیجه در پایان دوره ۸ساله ریاست‌جمهوری رئیسی قیمت دلار می‌شود ۶۵۰هزار تومان! به‌فروپاشی کامل نظام اقتصادی نزدیک شده‌ایم» (سایت حکومتی اقتصاد ۲۴ ـ ۱۹اسفند).

به این ترتیب هر چند قیام سراسری بارزترین نشانهٔ شکست خامنه‌ای در پروژهٔ رئیسی برای مقابله با قیام بود؛ اما ورشکستگی و تباهی پروژهٔ رئیسی، در وجه اقتصادی نیز چنان نمایان شده که دیگر هیچ‌کس قادر به‌کتمان آن نیست.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/c58d1c97-126c-4f36-b8fc-7dc989281539"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات