728 x 90

عقب‌نشینی به سبک آخوندی

قیام‌آفرینان عراق با شعار ایران اخراج اخراج!
قیام‌آفرینان عراق با شعار ایران اخراج اخراج!

رژیم آخوندی سالیان سال بود که با دود و دم، خود را قدرت اول منطقه نشان می‌داد و با افتخار اعلام می‌کرد که در همه کشورهای منطقه دخالت دارد. این قدرت‌نمایی‌ها تا چندی پیش نیز ادامه داشت. آخوند علم‌الهدی در شهریورماه امسال(۹۸) نعره می‌کشید: «اصلاً فهمیدید ایران کجاست؟ مگر جنوب لبنان ایران نیست؟ مگر حزب‌الله ایران نیست؟ مگر پهپادهایی که یمنی‌ها فرستادند و این‌طور عربستان سعودی را به خاک نشاند، مگر آنجا ایران نبود؟ مگر جنوب و شمال فرق دارد؟ هم جنوبتان و هم شمالتان ایران است»!

ولی همه این‌ها به سان بادکنکی بود که در قیام عراق و لبنان ترکید و وقتی سر رژیم در این دو کشور به سنگ خورد و جدیت شکست عمق استراتژیک را احساس کرد، به‌شکلی خفت‌بار شروع به عقب‌نشینی‌ از شاخ‌ و شانه‌کشیدنهای قبلی کرد. در این‌باره دو نمونه خیلی گویا و جالب است.

نمونه اول صحبت‌های ولایتی مشاور سیاسی خامنه‌ای است. او در حالی‌که پارسال با وقاحت اعلام می‌کرد رژیم «به دعوت سوریه و عراق به این کشورها رفته» و علناً از دخالت‌های رژیم دفاع می‌کرد و «به حضور فعال ایران در تحولات لبنان از سالهای نخستین پیروزی انقلاب» می‌نازید(ایرنا ۶شهریور ۹۸) با استمرار قیام و تهاجم مردم عراق به تمام مظاهر رژیم در این کشور با یک فقره غلط‌کردم‌گویی می‌گوید: «در مورد عراق و لبنان هر چه مردم این کشورها تصمیم بگیرند و هر چه نظامهای قانونی آنها تصمیم بگیرند همان ملاک عمل جمهوری اسلامی ایران است و ایران در امور داخلی هیچ کشوری از جمله عراق و لبنان دخالت نمی‌کند».(ایسنا ۱۴آبان ۹۸)

نمونه بعدی صحبت‌های مهره وزارت اطلاعات رژیم به اسم صادق کوشکی است که در تلویزیون رژیم تحت عنوان کارشناس غالب می‌شود و یکی از نفرات ثابت موضع‌گیری‌ها علیه مجاهدین است. این پاسدار هم قبل از قیام عراق لاف می‌زد: «پس از پیروزی انقلاب... با توان ملی برای تبدیل شدن به قدرت منطقه‌ای گام برداشتیم و بعد از ایشان مقام معظم رهبری این راهبرد را به‌صورت جدی دنبال کرد و امروز به قدرت اول منطقه غرب آسیا تبدیل شده‌ایم».(ایرنا ۷مهر ۹۸) ولی اکنون که ضربات لنگه‌کفش و دمپایی را روی عکسهای صورت اربابش دیده است، قسم می‌خورد که «در مورد حضور و نقش ایران در عراق اغراق شده و ما فعال مایشاء در این کشور نیستیم» و می‌نالد که «در مورد ایران در عراق آن‌چنان مبالغه شده است که بعضاً خودمان نیز این مبالغه باورمان شده است و تصور می‌کنیم که ما قدرت مایشاء در عراق هستیم ولی واقعیت بیرونی این‌گونه نیست».(ایسنا ۱۳آبان ۹۸)

بی‌تردید در آینده نزدیک از این نوع عقب‌نشینی‌ها در مواضع سران رژیم زیاد خواهیم دید. این هنوز از نتایج سحر است،‌ باش تا صبح جاورکردن کامل آخوندها از عراق و سایر کشورهای منطقه فرابرسد. آن روز دور نیست.