728 x 90

فروپاشی اقتصاد و چشم‌انداز انفجار

سخن روز
سخن روز

جهش ساعت به‌ساعت قیمت ارز، در اولین روز هفته و بازگشایی بازار، رکورد جدیدی زد و تا شامگاه شنبه به‌بالای ۵۷هزار تومان رسید. یعنی تنها طی یک روز (از صبح تا عصر) بهای ارز، ۸درصد افزایش یافت. همزمان با این جهش افسارگسیخته ارز یا در واقع سقوط پول کشور، مجلس ارتجاع بار دیگر جلسهٔ غیرعلنی تشکیل داد تا برای این وضعیت چاره‌اندیشی کند. در این جلسه مخبر معاون اول آخوند رئیسی، خاندوزی وزیر اقتصاد و فرزین رئیس کل بانک مرکزی حضور داشتند. پاسدار قالیباف در مورد نتیجهٔ این جلسه گفت: به‌جمعبندی خوبی برای ساماندهی بازار رسیدیم. ما نیازمند یک هماهنگی جدی و قوی بین مجلس و دولت برای ساماندهی بازار ارز هستیم» (تلویزیون رژیم ـ ۶اسفند).

ادعای پیدا شدن راه‌حل، برای این بحران ویرانگر در یک جلسهٔ یک ساعته حتی ایادی خود رژیم را هم به‌پوزخند وامی‌دارد. همتی رئیس کل سابق بانک مرکزی رژیم، در توئیت خود نوشت: «اگر با جلسه یک ساعته می‌شد برای ساماندهی ارز جمعبندی کرد تا به‌حال چه می‌کردید؟ تیم اقتصادی تأثیر دلار ۵۶هرار تومانی بر زندگی و سفره مردم را درک می‌کند؟».

در خبر دیگری از این جلسهٔ غیرعلنی، از خاندوزی نقل شده است که: «اخلالگران زیادی در بازار ارز دستگیر شده‌اند که تعدادی از آنها صراحتاً به‌هدف و برنامه‌شان برای ایجاد اخلال در بازار ارز اشاره کرده‌اند». این هم یک شیوهٔ شناخته شده رژیم در بن‌بست و بحران است؛ در این سناریو تکراری، چند روزی بگیر و ببند راه می‌اندازد و کسانی را به‌عنوان دلال ارز زندانی می‌کند و حتی ممکن است برخی را هم تحت عنوان «سلطان سکه» و کذا و کذا اعدام کند. اما حنای این قبیل دجالبازیها و اقدامات جنایتکارانه، برای پنهان کردن نقش خود رژیم رنگ باخته و تنها بر خشم و نفرت مردم می‌افزاید. چرا که «همه می‌دانند که ۹۰درصد ارز دست خود دولت است» (دلخوش اباتری در مجلس ارتجاع ـ ۴دی۱۴۰۱).

۵روز پیش (۲ اسفند) رژیم در یک نمایش تبلیغاتی، اعلام کرد بانک مرکزی نهادی تحت عنوان مرکز مبادلهٔ ارز و طلا راه‌اندازی کرده که وظیفهٔ اصلی آن کشف و اعلام روزانهٔ نرخ واقعی ارز و طلا و تثبیت بازار و فروش ارز بر اساس قیمت اعلام شده به‌متقاضیان است، اما عمر این شعبده حتی دو روز هم نپایید، بجز همان روز اول، دیگر از «اعلام نرخ واقعی» خبری نشد تا آن‌که بانک مرکزی روز ۶اسفند در اطلاعیه‌یی اعلام کرد «معاملات دلار و یورو در صرافی‌ها از سرگرفته می‌شود و مردم می‌توانند نسبت به‌تأمین نیازهای ارزی خود از طریق صرافی‌ها اقدام کنند». نتیجه این‌که طی فقط همین ۵روز، نرخ ارز در بازار ۲۸درصد افزایش یافته است.

بر کمتر کسی پوشیده است که سرنخ افزایش سرسام‌آور نرخ ارز یا در واقع سقوط آزاد ارزش پول رسمی کشور در دست خود رژیم است. به‌گفتهٔ یکی از اعضای مجلس ارتجاع (ایزدخواه ـ ۳اسفند) «نرخ واقعی دلار زیر ۲۰هزار تومان است». بازی با نرخ ارز، همواره عمده‌ترین مکانیسم غارت عموم مردم ایران به‌خصوص اقشار محروم و حقوق‌بگیران، از یک‌سو و پروار شدن هر چه بیشتر رانت‌خواران و باندهای غارتگر حکومتی است.

از آنجا که رژیم با کسری بودجه وحشتناکی (دستکم ۵۰۰هزار میلیارد تومان و حتی دو برابر آن) روبه‌روست، دلار را گران می‌کند تا بخشی از کسری بودجه خودش را تأمین کند؛ با همین شیوه، بانک مرکزی در ۴۰روز منتهی به‌اسفند، از افزایش قیمت دلار و فروش آن در بازار، بیش از ۱۱۰هزار میلیارد تومان درآمد داشته است.

اما این بازی خطرناک، به‌مصداق ضرب‌المثل «کباب خوردن از ران خود» بحران سرنگونی را جدی‌تر و عمیق‌تر کرده است. خلیفهٔ ارتجاع با این غارتگری جنایتکارانه، به‌بهای حاکم کردن فقر و فلاکت و گرسنگی بی‌سابقه بر مردم ایران، به‌دست خود، انفجار در تقدیر را تسریع می‌کند. این هشدار و آژیری است که امروز آن را از اطراف و اکناف رژیم می‌توان شنید. روزنامه حکومتی جهان صنعت (۶ اسفند) می‌نویسد: «این بازی با ارز و سکه و طلا و مهم‌تر از همه دست در جیب مردم کردن و بازار بورس و سرمایه را قلک دولت قرار دادن آخر و عاقبت خوشی ندارد».

روزنامهٔ حکومتی شرق (۶ اسفند) نیز هشدار می‌دهد: «اگر در سال جاری امر اجتماعی موجب تلاطم‌های سیاسی شده بود، این بار امر اقتصادی است که سیاست را آشوبناک خواهد کرد».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/eded8af9-6f0f-41e1-b1f0-30a4722fd696"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات