728 x 90

فوران زودرس بحران در مجلس ارتجاع

سخن روز
سخن روز

خامنه‌ای آنچه در توان داشت به‌کار بست تا بحران ناشی از هلاکت رئیسی جلاد را در رژیم مهار کند و جلو «خسارت بزرگ» ناشی از آن را بگیرد. او که می‌دانست مجلس ارتجاع کانون بالفعل و بالقوهٔ بحران است، از خالص‌سازی در رأس مجلس صرف‌نظر کرد و برخلاف تعادل کنونی در مجلس، دستور داد قالیباف به‌مدت یک سال دیگر در مسند ریاست باقی بماند.

خلیفهٔ ارتجاع از همان اولین روزهای شکل‌گیری مجلس جدید پیوسته نگرانی خود را از این‌که «شیرینی» این مجلس خالص‌سازی شده بر اثر «دعوا راه انداختن‌ها و ستیزه‌گریهای دشمن پسند» به‌تلخی تبدیل شود، ابراز نموده بود. او در پیام افتتاح دورهٔ جدید هم به‌نورسیده‌ها گوشزد کرد: «در مجلس مسابقات بی‌فایده رسانه‌یی و مجادلات مضرّ سیاسی، وقت و عمر کوتاه دوران مسئولیت را به‌خود مصروف نسازد وگرنه (کار) ضایع خواهد شد و این خسارت بزرگی است».

شاید خامنه‌ای فکر می‌کرد با آن مهندسی و با این تشرها و هشدارها، خواهد توانست لااقل برای مدتی و تا مقطع برگزاری نمایش انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو، بحران را مهار کند. در این باره، ما در همین ستون (۹خرداد) نوشته بودیم: «با انتصاب قالیباف، بحران از بین نرفته، تنها موقتاً به‌زیر قالی رانده شده تا اندکی بعد، به‌صورت حادتری فوران کند». اما شگفت این‌که بحران ذخیره شده، زیر قالی تاب نیاورد و ظرف تنها یکی دو روز با سرعت و شدت فوران کرد. این بحران از همان اولین روز تشکیل مجلس و در جریان رأی‌گیری برای تعیین ریاست مجلس سر باز کرد. زیرا ۲۴رأی باطله به نشانهٔ یک مخالفت جدی با ارادهٔ خلیفهٔ ارتجاع ظاهر شد و از بحرانی خبر داد که در کمین این مجلس باسمه‌یی است.

نگاهی به‌جلسهٔ پر تشنج مجلس ارتجاع در روز پنجشنبه (۱۰ خرداد) شدت این بحران را نمایان می‌کند:

به گزارش رسانه‌های حکومتی، جلسه علنی مجلس به‌دلیل درگیری لفظی برخی از نمایندگان (بر سر تصویب اعتبارنامهٔ تاجگردون) متشنج شد... صدای فریاد مهرداد گودرزوند و تقی‌پور بلند شد تا جایی که تعدادی از نمایندگان جلو دهان تقی‌پور را گرفته و آن دو را جدا کردند و او را خارج کردند.

مالک شریعتی گفت: تاجگردون به‌سلیمی عضو هیأت‌رئیسه مجلس گفت تکه‌تکه‌ات می‌کنم!

آخوند رسایی خطاب به‌قالیباف گفت: الآن آن بالا توی هیأت‌رئیسه در حضور نمایندگان، یک آقایی، آقای شریعتی و آقای سلیمی را تهدید کرده گفته من نمی‌گذارم شب برسید خانه‌تان! یعنی چی؟ اینجا کجاست؟».

رسایی در ادامهٔ اعتراضات خود به‌تقلب در رأی‌گیری و جابه‌جا شدن آرا هم اشاره کرد و خطاب به قالیباف و با طعنه به‌او گفت: «شما توی جلسه غیرعلنی خیلی مسأله را ساده می‌کنید، می‌گویید دوستان اتفاقی نیفتاده یک نماینده جابه‌جا شده همین!... مثل این‌که بگویند آقا ۳هزار میلیارد اختلاس شده چیزی نیست!... یک نماینده جابه‌جا نشده، آرای نمایندگان جابه‌جا شده، یکی دو تا هم جا به‌جا نشده، توی یکی چهل و یکی جا به‌جا شده».

گزارش رسانه‌های حکومتی هم‌چنین حاکی از فضیحت تقلب در شمارش آرای انتخاب هیأت‌رئیسه در مجلس مهندسی شدهٔ خامنه‌ای است. این تقلب در بازشماری آرا روشن شد و در نتیجهٔ آن، ترکیب هیأت رئیسهٔ مجلس تغییر کرد و مشخص شد آرای پاپی‌زاده با رنجبرزاده برابر شده و در قرعه انجام شده پاپی‌زاده جایگزین رنجبرزاده در هیأت‌رئیسه شد.

این وضعیت نکات زیر را روشن می‌کند:

ضربه استراتژیکی هلاکت رئیسی و آثار بحرانزای آن بسیار جدی است و خامنه‌ای قادر نیست بر آن سرپوش بگذارد.
ریاست قالیباف برای مهار بحران در مجلس خالص‌سازی شده، نتیجهٔ معکوس داده و جنگ گرگها را تشدید می‌کند.
این بحران محدود به مجلس نیست و سراپای رژیم ولایت فقیه را درنوردیده است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/acb0b7de-26cc-4ee1-97af-885f911e6cf8"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات