728 x 90

قالیباف؛ اعتراف‌ها، ادعاها و مجلس انقباضی

سخن روز
سخن روز

پاسدار قالیباف روز یکشنبه ۱۱خرداد در اولین سخنرانی خود، ماهیت و نقشه‌مسیر مجلس یکدست مرکب از پاسداران و مهرهای اطلاعاتی فاسد و سرکوبگر را برملا کرد.

قالیباف به‌رغم تلاش برای قدرت‌نمایی، اعتراف‌های مهمی نسبت به‌ وضعیت وخیم و ازهم‌گسیختهٔ رژیم کرد از جمله با اشاره به این‌که نظام در برهه حساسی قرار دارد، از «ناکامی‌های بزرگ» و مجموعه‌ای از ضعفها و تهدیدها و از میان رفتن سرمایه اجتماعی نظام صحبت کرد و تلاش کرد همه آنها را به‌گردن روحانی و دولت ورشکسته او تحت عنوان «ناکارآمدی اشباع شده مدیریتی» بیاندازد. وی در همین رابطه خط و نشان کشید که این مجلس «اجازه نخواهد داد دولت در اجرا و پیاده‌سازی قوانینی که حل‌کننده مسائل مردم است، سهل‌انگاری کند».

تأکید بر خط صدور ارتجاع و تروریسم

پاسدار قالیباف با تأکید بر ادامهٔ تروریسم و جنگ‌افروزی در منطقه، مهمترین فرصت نظام را رهبری خامنه‌ای دانست و در حالی‌که با هلاکت قاسم سلیمانی قدرت پوشالی رژیم در منطقه از هم پاشیده، گفت: «دست‌آوردهای نظام تنها در سایهٔ تلاش افرادی مانند قاسم سلیمانی به‌دست آمده است».

پاسدار قالیباف که تشت رسوایی دزدیهای خودش و خانواده‌اش از بام به‌زیر افتاده از دم زدن از مبارزه با فساد و زدن سنگ محرومین و مستضعفین هم غفلت نکرد و به «فساد نگران‌کننده‌ای که در تاروپود ساختارهای مختلف نفوذ کرده» اشاره نمود.

پاسدار قالیباف در این سخنرانی می‌خواست وانمود کند که گویا پاسخ همه «ناکامیها»، «ناکارآمدی‌های اشباع شده» و «مجموعه تهدیدها»یی که از هر طرف رژیم را فراگرفته، همین مجلس با به‌اصطلاح «الگوی مدیریت جهادی» و سیاست انقباضی است که ولی‌فقیه ارتجاع در پیش گرفته و حال آن‌که بر اساس همین اعترافات، سیاست انقباضی خامنه‌ای ناشی از درماندگی در برابر بحران‌هایی است که از همه سو رژیم را احاطه کرده است.

نکته‌ای که این گماشته چوب به‌دست دیروز خامنه‌ای و رئیس امروز مجلس دست‌نشانده ولی‌فقیه ناگفته گذاشت این است که چگونه می‌خواهد این تهدیدها و بحرانها را از سر رژیم رفع کند. آیا با این مجلس متشکل از پاسداران دزد و غارتگر که هر کدام میلیاردها تومان خرج کرده‌اند تا در این بنگاه رانت‌خواری و بندوبست به‌ ثروتهای بیشتری دست پیدا کنند؟

جنگ گرگهای درون مجلس در اولین روز

جالب است که وقتی اعتبارنامه یکی از اعضای مجلس به‌نام غلامرضا تاجگردون که در دوره‌های قبلی مجلس مبالغ هنگفتی از طریق رشوه‌خواری و بند و بست به‌چنگ آورده، مورد اعتراض چند تن از رقبا قرار گرفت، او هم متقابلا سوابق شماری از آنها از جمله خود قالیباف را مطرح کرد. روزنامه آفتاب یزد با اشاره به‌ این قضیه می‌نویسد: «در ۱۷سال گذشته هرگاه اعتبارنامه هر نماینده‌ای زیر سؤال رفته او نیز به‌اعتبارنامه معترضانش اعتراض کرده و با سیستم گروکشی موضوع حل و فصل شده است! دقیقاً همین روش دیروز نیز تکرار شد».

به این ترتیب این مجلس انقباضی بستر جدیدی از جنگ گرگهاست و با تشدید تضاد میان باند خامنه‌ای و دولت روحانی، بحران درونی رژیم بیش‌از‌پیش تشدید می‌شود. به‌بیان دیگر این مجلس فرمایشی نه درمان دردهای خلیفه ارتجاع بلکه دردی بر دردهای سابق او می‌افزاید. ولی‌فقیه ارتجاع تلاش کرده با این مجلس، شکاف نظامش را ببندد اما درست به‌عکس از اولین روز آغاز به‌کار این مجلس پیداست که شکاف بزرگی در رأس حاکمیت به‌وجود آمده که حاصل آن اوجگیری حرکتهای اعتراضی، گرایش بیش‌از‌پیش توده‌های محروم و فقرزده به راه‌حل رادیکال و انقلابی، رشد و گسترش کانون‌های شورشی و به حرکت در‌آمدن ارتش قیام، ارتش گرسنگان و بیکاران و حاشیه‌نشینان است.