728 x 90

قاچاق نهادینه یک‌ میلیارد لیتر سوخت!

خط‌لوله انتقال سوخت قاچاق
خط‌لوله انتقال سوخت قاچاق

دامنه قاچاق کالا توسط نهادها و مهره‌های رژیم روزبه‌روز وسیع‌تر می‌شود، خصوصاً این‌که رشد روزافزون قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی سود سرشاری از طریق قاچاق مایحتاج مردم به کشورهای همجوار ایران، نصیب مهره‌ها و نهادهای حکومتی دست‌اندرکار قاچاق کالا می‌کند.

یکی از این موارد، قاچاق سوخت است. قاچاق سوخت برای آنها آن‌چنان سودآور و در عین حال سهل و آسان است که به اعتراف رئیس به‌اصطلاح ستاد مبارزه با قاچاق کالا در ۳ماهه اخیر یک‌میلیارد لیتر سوخت به خارج قاچاق شده است.

او علت رشد قاچاق سوخت را تفاوت قیمت آن در داخل و خارج عنوان کرده است.

این مهره حکومتی قاچاق سوخت را «جرمی سازمان‌یافته» و «بیشتر تشکیلاتی» می‌داند که «چه بسا با برخی دستگاههای دولتی هم پیوند خورده باشد».(خبرگزاری ایسنا ۱۸شهریور ۹۷)

این جرم سازمان‌یافته و تشکیلاتی مورد حمایت دستگاههای دولتی آن‌چنان است که قاچاق سوخت دیگر توسط کامیونهای سوخت به صرفه نیست، بلکه آنها خط لوله‌های خاص برای این کاردارند.

در این زمینه سایت اقتصاد نیوز ۱۲شهریور ۹۷ از جمله روشهای قاچاق سوخت را «‌احداث خط لوله» می‌داند که «‌این روش در قاچاق گازوییل کاربرد دارد».

قاچاق سوخت برای نهادها و عناصر وابسته به حاکمیت بسیار سودآور است. مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس مجلس ارتجاع، در این رابطه اذعان کرد: «بنزین به کشورهای همسایه ۱۰برابر قیمت فروش برای قاچاقچیان سود دارد».

سایت حکومتی اقتصاد نیوز در ادامه می‌نویسد: «بر اساس قانون، دستگاه‌ها و سازمانهای دولتی و حاکمیتی زیادی در مقابله با قاچاق سوخت دخالت دارند که به‌علت ملاحظات گوناگون از عمل به وظایف خود خودداری می‌کنند».

واضح است که معنای ملاحظات گوناگون چیزی جز قاچاق سوخت و غارت یکی دیگر از ثروتهای مردم ایران، نیست. این ملاحظه است که آنها را شریک دزد و رفیق قافله کرده است.

آنجایی که چند باربر مرزی از طریق فروختن چند دبه سوخت امرار معاش می‌کنند، همین ‌نهادهای مورد اشاره غیرانسانی‌ترین برخوردها را با آنها دارند و نیروهای سرکوب رژیم بارها آنها را کشته‌اند، اما وقتی نوبت قاچاقچیان حکومتی از طریق خطوط خاص و کانیترهای خاص قاچاق سوخت می‌رسد، همین نهادها به‌علت «ملاحظات» چپاولگرانه نه تنها بر آنها سخت نمی‌گیرند، بلکه کار آنها را سهل هم می‌کنند، تا جایی که این سایت حکومتی می‌نویسد: «حتی شنیده می‌شود که برخی نهادها در نواحی مرز با توجه به ملاحظات مختلف، نسبت به قاچاق سوخت بی‌توجهی می‌کنند».

این قاچاقچیان حکومتی غیر از قاچاق سوخت، کارت سوخت هم به استانهای مرزی قاچاق می‌کنند، آن‌چنان که در ماه‌های اخیر خرید و فروش کارت سوخت در مناطق مرزی متداول شده است و کارت سوخت غیراستانی از سایر استانها به استانهای مرزی وارد می‌شود.

بر اساس اعلام کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا در استان سیستان و بلوچستان تا اول شهریورماه بیش از ۶۲کارت مهاجر متخلف وارد این استان شده است.(سایت عصر ایران شهریور ۹۷)

نماینده مجلس ارتجاع از چابهار نیز از وجود ۵۷کارت مهاجر در استان سیستان و بلوچستان خبر داد.(خبرگزاری مجلس ۱۹شهریور ۹۷)

البته فساد در زمینه قاچاق سوخت در میان نهادهای حکومتی امری تعجب‌آور نیست زیرا این امر بخشی از فساد نهادینه شده در نظام آخوندی و جزو ۲۵هزار میلیارد تا ۳۰هزار میلیارد قاچاقی است که سالانه صورت می‌گیرد.

قاچاقی که نه تنها از طریق اسکله‌های خاص نظیر اسکله‌های سپاه پاسداران ضدخلقی صورت می‌گیرد، بلکه به‌طور رسمی و علنی از مبادی رسمی و گمرکات کشور از جمله بندر موسوم به رجایی در استان هرمزگان انجام می‌گیرد.

از جمله موارد قاچاق در این بندر قاچاق سوخت است که به اذعان مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان تنها در یک روز تعداد ۳۴کانیتر محموله سوخت قاچاق کشف شده است که عنوان محموله، "منواتیلن گلیکول" اظهار شده و قرار بود به کشور هندوستان ارسال شود.(خبرگزاری فارس ۲۳تیر ۹۷)

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات