728 x 90

لیست‌گذاری سپاه پاسداران و تشدید طرد و انزوا

لیست‌گذاری سپاه پاسداران و تشدید طرد و انزوا
لیست‌گذاری سپاه پاسداران و تشدید طرد و انزوا

روز دوشنبه ۲۶فروردین ۹۸، لیست‌گذاری سپاه پاسداران با کلیهٴ نهادها و اسامی متنوع و مستعار سپاه و نیروی تروریستی قدس و بسیج، با ثبت رسمی آن در فدرال رجیستر آمریکا، صورت رسمی و اجرایی پیدا کرد.

مایک پمپئو از موضع وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که من بدین وسیله سپاه پاسداران و متحدان آن را به‌عنوان یک سازمان تروریستی خارجی لیست‌گذاری می‌کنم.

همزمان، وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز بر شمول تحریم‌های ثانویه مربوط به تروریستهای جهانی، تحریم‌های مالی و تحریم‌های مربوط به مرتکبان نقض حقوق بشرو تحریم‌های منع اشاعه تسلیحات کشتار جمعی، تأکید کرد. به این معنی که از این پس هر فرد یا نهادی که با سپاه و اجزا و متحدان آن مراوده داشته باشد، مشمول تحریم می‌شود.

با این اعلام، روند طرد و انزوای رژیم وارد مرحله جدیدی شد و موج دیگری از اقدامات و موضع‌گیریها را کلید زد.

 

بسته شدن حساب اینستاگرام سرکردگان سپاه پاسداران

به‌دنبال رسمی شدن لیست‌گذاری سپاه، شرکت اینستاگرام اعلام کرد حسابهای پاسدار محمدعلی جعفری سرکرده کل سپاه پاسداران، پاسدار قاسم سیلمانی سرکرده نیروی تروریستی قدس سپاه پاسداران، پاسدار محمد باقری سرکرده کل ستاد نیروهای مسلح رژیم و شمار دیگری از سرکردگان سپاه پاسداران را مسدود کرده است.

سخنگوی اینستاگرام بستن حساب برخی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تأیید کرد و گفت: «ما تحت محدودیت‌های قوانین تحریم‌های ایالات متحده عمل می‌کنیم. با مقامات دولتی مرتبط همکاری می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که تعهدات قانونی‌مان از جمله مربوط به تعیین سپاه [به‌عنوان سازمان تروریستی خارجی] را رعایت می‌کنیم».(باشگاه خبرنگاران ۲۷فروردین ۹۸)

سایت حکومتی فردا ۲۷فروردین ۹۸نیز نوشت: «درست یک روز پس از آن که آمریکا به‌طور رسمی، بخشی از نیروهای نظامی ایران را وارد لیست گروه‌های تروریستی خود کرد، یک به یک صفحات مجازی افرادی که به‌نحوی سپاه پاسداران را تبلیغ کرده‌اند، در حال مسدود شدن است. تا لحظه تنظیم این خبر بیش از ۲۰حساب کاربری منسوب به چهره‌های نظامی، سیاسی و حتی صفحه‌های فن‌پیجی که به دست هواداران نیروهای نظامی ایران مدیریت می‌شد و نامی از سپاه در آن بود، مسدود شده‌اند».

سایتهای حکومتی خبر بسته شدن صفحه پاسدار قاسم سلیمانی در اینستاگرام را منعکس کردند و به‌طور مسخره‌ٔ نوشتند تا اطلاع ثانوی صفحه جدیدی در اینستاگرام راه‌اندازی نخواهد شد.

این جریان به سرکردگان سپاه محدود نماند و اینستاگرام صفحه انگلیسی سایت علی خامنه‌ای ولی‌فقیه ارتجاع را هم بست.

 

اظهارات وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در جریان سفر خود به آمریکای جنوبی با اشاره به برقراری پرواز مستقیم بین تهران و کاراکاس پایتخت ونزوئلا گفت آمریکا شکی ندارد که رژیم ایران در آمریکای جنوبی دخالت می‌کند... و از حزب‌الله، از گروه‌های تبهکار بین‌المللی و از تلاش‌های تروریستی در سراسر منطقه حمایت می‌کند.

پمپئو افزود: «ایالات متحده با شرکای خود در این منطقه برای کاهش خطر این شبکه‌ها و از میان بردن آنها کار می‌کند. باید بگویم پرواز مستقیم از تهران به کاراکاس نمونه مشخص دخالت ایران در آمریکای جنوبی است و به نفع آمریکا و مردم آن منطقه نیست. ایران بزرگترین کشور حامی تروریسم است و یک خطر جهانی به‌شمار می‌آید.»

 

حداکثر فشار بر رژیم

به گزارش رادیو آلمان، وزیر خارجهٔ آمریکا طی یک سخنرانی در دانشگاه A&M تگزاس روز دوشنبه ۲۷فروردین ۹۸ از افزایش فشار بر حکومت ایران تأکید کرد و گفت: «ما حداکثر فشار را برای تغییر ماهیت رژیم ایران وارد می‌کنیم تا از این موضوع اطمینان پیدا کنیم که مانند یک دولت عادی رفتار می‌کند و تروریسم را در جهان نمی‌پراکند».

او همچنین گفت: «امروز در حالی که اینجا ایستاده‌ایم، این رژیم درگیر یک کارزار ترور در سرتاسر اروپاست.» به‌گفته او دیپلمات‌های آمریکا برای مقابله با این اقدامات رژیم ایران و متوقف کردن آنها در تلاشند.

آمریکا هم‌چنان به تلاش خود برای قطع کامل صادرات نفت توسط رژیم آخوندی ادامه می‌دهد و اعلام کرده است که معافیت محدودی را که برای ۸کشور جهت خرید نفت ایران قائل شده بود، در ۱۳اردیبهشت ۹۸تمدید نخواهد کرد.

 

دوراهی مرگبار پیش روی نظام

واکنش حاکمیت آخوندی به این اقدامات به‌ویژه لیست‌گذاری سپاه پاسداران تاکنون تنها رجز خوانی تو خالی بوده است، که این هم صرفاً برای روحیه دادن به نیروهای وارفته نظام بوده و تنها مصرف داخلی بوده است.

اما واقعیت این است که در حال حاضر این حاکمیت آن‌چنانکه رسانه‌ها و مهره‌های حکومتی نیز به آن اذعان می‌کنند بر سریک دوراهی قرار گرفته است،. یا باید از دخالت و صدور تروریسم و فعالیت‌های موشکی...دست بردارد و تسلیم خواسته‌های آمریکا بشود و یا به مقابله جویی ادامه داده و خفگی و انزوای بیش‌از‌پیش را به جان بخرد.

 

خواست جامعه جهانی از نظام

در صدر این خواستها که اتحادیه اروپا هم در آنها با آمریکا هم نظر است پایان دادن به سیاست صدور تروریسم و ارتجاع و عدم دخالت در امور کشورهای دیگر خصوصاً دخالت در امور کشورهای منطقه، دست کشیدن از تقویت برنامه موشکی و... است.

گروه هفت کشور صنعتی هم پس از نشست دو روزه ۱۶و ۱۷فروردین خود با انتشار بیانه‌ای نسبت به نقش بی‌ثبات کنده حاکمیت آخوندی در منطقه، حمایت آن از سازمانهای تروریستی و شبه‌نظامیان مسلح ابراز نگرانی کرد.

در ادامه بیانیه جی ۷آمده است: «ما از ایران درخواست داریم تا از هر گونه اقدامی که موجب ایجاد خطر برای امنیت منطقه می‌شود خودداری کرده و در زمینه تلاش برای دستیابی به حل و فصل سیاسی صلح‌آمیز همکاری کند و همچنین از این کشور می‌خواهیم تا به آن دسته از معاهده‌های بین‌المللی که عضو آن است پایبند باشد و حقوق‌بشر و آزادی‌های اساسی را رعایت کند».

همچین گروه جی ۷ در زمینه موشکهای بالستیک رژیم که با قطعنامه‌های سازمان ملل سازگار نبوده و به افزایش تنشها و بی‌ثباتی در منطقه کمک می‌کند، ابراز نگرانی کرد.

 

ژست تو خالی و نمایش مهوع

رژیم آخوندی در واکنش به این مواضع قاطع جامعه جهانی، صرفاً به شعارهای پوشالی اکتفا کرده است، آن‌چنانکه در جریان لیست‌گذاری سپاه پاسداران شاهد نمایش مهوع نمایندگان مجلس ارتجاع و بعضی از امام جمعه‌های خامنه‌ای بودیم که لباس پاسداری پوشیدند.

این واکنش‌های مضحک بیانگر موضع ضعیف نظام و تنگنای بی‌راه‌حلی است.

دو مسیر فوق‌الذکر هم که در برابر رژیم قرار دارد در نهایت به یک جا ختم می‌شود؛ سقوط نظام

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات