728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی – سه‌شنبه ۲۹آبان ۹۷

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

در روزنامه‌های امروز سه‌شنبه ۲۹آبان، سانسور خبری مربوط به اعتصاب کارگران هفت‌تپه شکسته شده و روزنامه‌های هر دو باند اعترافات قابل توجهی کرده‌اند. در کنار آن سفر وزیر خارجه انگلیس به تهران و دعوا بر سر FATF و بسته اروپایی بیشترین عنوانها را دارند.

رسالت ارگان باند مؤتلفه در مورد اعتصاب کارگران هفت‌تپه در سرمقاله‌اش اذعان کرده است« اعتراض کارگران کارخانه نیشکر هفت‌تپه شوش حالا وجهه‌ای نمادین به خود گرفته و هفت تپه به یک ماجرای ملی تبدیل شده است». این روزنامه سپس پیش‌بینی کرده است« با توجه به تحریم‌ها و همچنین ضعفهای دولت در حوزه تولید، پیش‌بینی می‌شود از این دست اتفاقات و تحصن‌ها هر روز بیشتر از قبل شود و دولت و رسانه‌ها باید فکری برای مدیریت آنها کنند. نمی‌توان به‌راحتی از کنار آنها گذشت». و در آخر هشدار داده است«. اگر از این اتفاق تجربه نگیریم و رویکردها را اصلاح نکنیم ممکن به مشکلات لاینحلی برای کشور تبدیل شوند».

جوان هم به ریشهٔ رانت‌خواری شرکت کشت و صنعت هفت‌تپه اذعان کرده و نوشته است« در نظر نگرفتن اهلیت فنی، مالی و مدیریتی در خصوصی‌سازی شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، در خوزستان این روز‌ها با اعتراضات کارگران به‌دلیل معوقات در پرداخت حقوق خبر ساز شده‌است، این در حالی است که واگذاری مجموعه‌های دولتی اعم از وزارت اقتصاد و کار و همچنین مسئولان محلی دست به دست هم داده‌اند تا سنگی که به‌طور مجدد با خصوصی‌سازی نپخته به چاه افتاده‌است، در بیاورند».

 

رویکرد روزنامه‌های وطن امروز، سیاست روز و جوان از باند ولی‌فقیه با سفر جرمی‌هانت وزیر امور خارجه انگلیس ابراز دلواپسی است.

از جمله جوان نوشته است:« جرمی‌هانت با یک مصاحبه برنامه‌ریزی شده از روز قبل از سفر به تهران، با امنیتی کردن مسأله هسته‌یی ایران و بی‌ثبات دانستن سیاست منطقه‌یی ایران و ضرورت آزادی جاسوسان انگلیسی و مشروط کردن وظایف بدیهی اروپا به امتیاز‌های جدید از تهران، تحت عنوان تعهدات صددرصدی، قصد دارد سه هدف بزرگ را محقق کند. ابتدا این‌که از احتمال کاهش و تعدیل اجرای تعهدات برجامی جلوگیری کند، ثانیاً این‌که برای نجات پروژه آمریکایی- اسراییلی در یمن، همراهی ایران در نشست سیاسی سوئد را جلب نماید و ثالثاً این‌که اجرای تعهدات اروپایی برجام را منوط و در پیوند با مسائل منطقه‌یی و حقوق بشری! و مهمتر از همه باقی ماندن اقتصاد ایران در گروگان غربی- اروپایی با تعهدپذیریهای گوناگون تهران معرفی کند».

جهان صنعت از باند روحانی هم در مورد سفر وزیر خارجه انگلیس نوشته است« پیام اصلی سفر جرمی‌هانت در حقیقت در تداوم هشدار ماه ژوئن ترزامی است به این معنی که اگر شاهد تعدیل رفتار‌های تهران در برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌یی نباشند، آنها اروپا را در راهبرد‌های حمایتی برجام از دست خواهند داد».

آرمان هم با لحن صریحتری با یادآوری شرایط وخیم رژیم از ضرورت عقب‌نشینی و خوردن جامهای زهر بعدی نوشته است« به مقامات ایران توصیه می‌شود که شرایط را درک کنند و از این پیچیدگی‌هایی که از گسترش روابط ایران و اروپا و سایر کشورها به‌وجود آمده، استفاده کنند. دولت ایران در این شرایط باید وارد مباحث سازنده‌یی با اروپایی‌ها شود که شاید بخش‌هایی از آن در مذاکرات جرمی‌هانت با ظریف تبلور یافته باشد. به‌نظر می‌رسد که برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و گسترش و تحکیم ارتباطات کشور مان با اروپا باید روابط سازنده‌تری با آنها داشته باشیم».

 

بحرانهای اقتصادی اجتماعی در عنوانهای صفحات اول برخی روزنامه دیده می‌شوند:

ابرار اقتصادی: مشاور رئیس‌جمهور اذعان کرد؛ سقوط ۲دهک طبقه متوسط به جمع فقرا

افکار: محمود واعظی: مردم را نسبت به آینده بدبین نکنیم

جوان: اعتراف به آپارتاید آموزشی با فشار مالیات کنکور

رسالت: کارگران مشغول حبسند!

رسالت: یکی از کارگران هفت‌تپه: بنویسید ما فقط حق‌مان را می‌خواهیم – نماینده کارگران: ما نان نداریم بخوریم میلیاردها تومان به باشگاه استقلال اهواز پرداخت کرده‌اند

بحرانهای رژیم بر سر مسائل مختلف هم در عنوانهای گوناگون دیده می‌شود:

آفتاب یزد: تهران نگران فرجام SPV – همزمان با اظهارات مهم موگرینی، وزیر خارجه انگلیس به تهران آمد، اما گویا سفر وی ارتباط چندانی با برجام ندارد

ابرار: عراقچی: اروپا از ثبت سازو کار مالی ناتوان است

ابرار:‌موگرینی: نمی‌توانم تاریخ دقیقی برای زمان اجرای سازو کار مالی اعلام کنم

جهان صنعت:‌ امیدهای واهی ایران به اروپا

جوان: خروج دوفاکتو اروپا از برجام – موگرینی از تعیین زمان سازو کار ویژه مالی برجام طفره رفت

رسالت: رئیس قوه قضاییه: مسئولانی که از پولشویی مطلع اند باید به قوه قضاییه اطلاع دهند

قدس: در پی درخواست تابعیت از آمریکا؛ عضو ارشد تیم مذاکره با FATF ممنوع الخروج شد

کیهان: مسئول واحد اطلاعات مالی FATF در ایران از آمریکا درخواست تابعیت کرد

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات