728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی – پنجشنبه ۲۵دی ۹۷

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

روزنامه‌های حکومتی در روز پنجشنبه ۲۵بهمن ماه تیتر اول خود را اغلب به بلوف درمانی خامنه‌ای تحت عنوان گام دوم انقلاب اختصاص داده‌اند.

در کنار این عنوان تیترهای اجلاس ورشو بیشترین مطالب و عنوانها را به خود اختصاص داده‌اند. به جز این مختصری مطالب حول دعوای باندی بر سر لوایح FATF دیده می‌شود. روزنامه‌های هر دو باند حاکم در یک کر هماهنگ تلاش کرده‌اند اجلاس ورشو را «ورشکسته»،‌ «بی تاثیر» همراه با «استقبال سرد» توسط کشورها معرفی کنند. هیچ‌یک به این تناقض پاسخ نداده‌اند که یک اجلاس ورشکسته چه نیازی به این همه ردیه نویسی دارد؟ اما در میان مطالب روزنامه‌های حکومتی جا به جا وحشت و اذعان به انزوای رژیم از پیامدهای این اجلاس بیرون زده است.

ابتکار نوشته است: «اکنون با برجسته کردن نقش منطقه‌یی و موشکی ایران قصد دارد از راه دیگری وارد فاز یارگیری بین‌المللی علیه ایران شود. بنابراین در چنین شرایطی که کاخ سفید و متحدانش قصد دارند از ایران به‌عنوان موتور محرک پیشبرد راهبردهای منطقه‌یی استفاده کنند، لزوم صبر استراتژیک برای ایران که گام نخست در صیانت استراتژیک کشور است، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود».

جمهوری اسلامی ضمن تلاش برای کوچک‌نمایی حضور مجاهدین در ورشو نوشته است: « سازمان مجاهدین دیروز در حمایت از کنفرانس ضدایرانی در شهر «ورشو» تجمع برگزار کرد. در این تجمع، «رودی جولیانی» وکیل شخصی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا جزء سخنرانهای اصلی بود که بار دیگر از آرزوی تغییر نظام در ایران صحبت کرد و به مجاهدین گفت تغییر نظام در ایران «به‌زودی» اتفاق می‌افتد».

جمهوری اسلامی در مطلب دیگری بیانیهٔ هراس‌آلود سفارت رژیم در ورشو را انعکاس داده که از جمله نوشته است:«به‌رغم ادعای مقامات لهستانی مبنی برعدم ارتباط نشست ورشو با ایران، اما مقامات آمریکایی از اعلام اهداف اصلی این نشست مبنی بر هدف قرار دادن ایران در منطقه اجتناب نمی‌کنند». و در ادامه افزوده است: « باید گفت که مقامات آمریکایی صریحاً هدف اولیه برگزاری نشست ورشو را تضعیف نقش ایران در منطقه خاورمیانه عنوان می‌کنند».

ایران ارگان دولت روحانی هم با اشاره به این‌که گفته شده بود نامی از رژیم ایران برده نخواهد شد نوشته است: «کمتر کسی تردید دارد که طرح مسائلی چون حمایت از تروریسم، تولید موشک و خطر حمایت از گروه‌هایی در خاورمیانه که در بیانیه مشترک دو کشور مطرح شد، از جمله موضوعاتی است که دولتمردان آمریکایی همواره به بهانه آنها ایران را تهدید و در معرض تحریم قرار داده‌اند». این روزنامه هم در ادامه به کوچک‌نمایی همایش مجامع ایرانیان هواداران سازمان مجاهدین در ورشو پرداخته و نوشته است: « در همین حال گزارش‌شده شماری از هواداران سازمان مجاهدین در مخالفت با جمهوری اسلامی مقابل ساختمان محل برگزاری کنفرانس تجمع کردند».

 

دعوای باندها بر سر تصویب لوایح در روزنامه‌های هم‌سو با روحانی دیده می‌شود:

آرمان نوشته است:‌« مخالفان عضویت در این کنوانسیون‌ها اولاً اهداف و برنامه‌های خود را با فضا سازی‌ها و غوغاسالاری تعقیب می‌کنند و در ثانی استدلال‌های شعاری و خالی از محتوایی را مطرح می‌کنند که با مصالح عالیه مردم و کشور کمترین قرابتی ندارد».این روزنامه در ادامه تهدید انفجار اجتماعی را به باند رقیب گوشزد کرده و نوشته است:« اگر ما مناسبات موجود جهانی را یک سره باطل می‌دانیم چرا باید در برخی حضور داشته باشیم و برخی را که مطابق میل یک گروه سیاسی نیست از دست بدهیم؟ واقعیت آن است که در شرایط خطیر کنونی این‌گونه بهانه‌گیریهای سیاسی نه تنها نفعی برای کشور ندارد که مستقیماًً معیشت مردم را در خطر قرار می‌دهد».

ایران هم نوشته است: «در روزی که جمعی از طلاب و اساتید حوزه قم در این شهر علیه وضعیت اقتصادی و لوایح FATF تجمع کردند، یکی از مراجع هشدارهایی جدی درباره خطر تندروها مطرح کرد. مکارم شیرازی حتی گفته است که «خطری از ناحیه دشمن بیرونی ما را تهدید نمی‌کند، اما از داخل خطر تندروها را داریم».

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات