728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی – دوشنبه ۲۳اردیبهشت ۹۸

گزیده روزنامه‌های  حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

مهم‌ترین عنوانها و مطالب روزنامه‌های حکومتی در روز دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت به کوچک‌نمایی گردابی که رژیم در رابطه با جامعهٔ جهانی در آن گرفتار شده اختصاص یافته است. اظهارات پاسدار سلامی و دود و دمهای سایر سرکردگان سپاه، برای اطمینان دادن به این‌که جنگ نخواهد شد تیتر مشترک روزنامه‌هاست. اظهارات آخوند روحانی در جمع کارگزاران حکومتی و واکنش‌های مختلف به آن موضوع دیگر روزنامه‌های حکومتی است. در روزنامه‌های حکومتی به‌خصوص در باند خامنه‌ای از انفجار نفتکش‌ها در بندر فجیره در امارات با تیترهای درشت و عکس استقبال شده است.

 

روزنامه‌های حکومتی در یک اقدام هماهنگ تلاش کرده‌اند بحرانهای اقتصادی را ناچیز و حل شده نمایش بدهند. اما هم‌چنان گوشه‌یی از این بحرانها را ناچار انعکاس داده‌اند:‌

آفتاب اقتصادی: توقف تولید ماکارونی به‌دلیل کمبود آرد

ابرار اقتصادی: مسْئولان: مردم خیالشان از بابت کالاهای اساسی راحت باشد - «شکر» هم نایاب شد!

امتیاز: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تأیید کرد:‌ وجود ۴۰میلیون نفر زیر خط فقر در ایران

امتیاز: عضو کانون شورای کار: ۶۰تا ۷۰درصد کارگران شغل دوم دارند – خط فقر ۳میلیون و ۷۵۰هزار تومان

ابرار اقتصادی: صادرات غیرنفتی ایران ۱۸درصد افت کرد

اخبار صنعت: ۷۰درصد کارگران شغل دوم دارند

تجارت: مشکل تبادل پولی بزرگترین چالش صادرات

 

در روزنامه‌های باند ولی‌فقیه به اظهارات روحانی که گفته است اختیارات لازم را ندارد حمله کرده‌اند:

کیهان: حسین شریعتمداری: وقتی می‌دانستید رئیس‌جمهور- به‌قول خودتان- برای انجام وظایفی که قانون اساسی برعهده او گذارده است، اختیارات لازم و کافی ندارد! چرا برای تصدی پست ریاست‌جمهوری نامزد شدید؟!... حضرتعالی برای پیمودن این راه «اختیار لازم» را داشتید ولی با عرض پوزش این سؤال در میان است که آیا «توان لازم» را هم داشتید!

سیاست روز: مذاکره می‌کنند، قرارداد می‌نویسند، کنار رود راین قدم می‌زنند، تلفنی با اوباما خوش و بش می‌کنند و معتقدند اختیاری ندارند؟! تلگرام فیلتر می‌کنند، دزدی صندوق ذخیره فرهنگیان را بدهی می‌خوانند، از واقعه عاشورا درس مذاکره گرفته و فریادش می‌زنند! و ادعا می‌کنند اختیار کمی دارند و مدام توصیه می‌کنند برخی از راه‌حل‌ها در اختیار دولت نیست! کاش دقیقاً بگویند اختیار برای کدام خواسته‌شان را نداشتند

 

در روزنامه‌های هم‌سو با خود روحانی هم حرفهایش به سخره گرفته شده:

آفتاب یزد: گلایه از حدود اختیارات پس از ۶سال!

آرمان: رسول منتجب نیا: وضعیت امروز جامعه از پیام گذشته و راه‌حل و علاج برای حل مشکلات می‌خواهد. باید برنامه‌ریزی صورت گیرد و دولت مقید باشد تا حرف صاحبنظران را بپذیرد و اگر بشنود و ترتیب اثر ندهد، برگزاری چنین جلساتی تاثیری نداشته و چه بسا نتیجه معکوس بدهد.

 

در روزنامه‌های حکومتی انفجار نفتکشها در امارات و خط و نشان کشیدن تروریستی برای کشورهای همسایه دیده می‌شود:

جوان: نفتکشهای امارات در آتش و دود

خراسان: عروس پایانه‌های نفتی امارات در آتش

کیهان: سعدالله زارعی: در ضربه اقتصادی به دشمن، دست ما باز است؛ وابستگان و به تعبیری انبارداران نفت آمریکا در منطقه شامل عربستان و امارات به‌شدت وابسته به دو چیز هستند یکی نفت و دیگری برج‌های به ظاهر با عظمت شیشه‌ای که به‌خصوص در اطراف سواحل خلیج‌فارس و دریای سرخ ساخته شده‌اند... ما حتماً باید به ظرفیت صادرات نفت این دو کشور که شریان حیات آنان است، ضربه اساسی بزنیم و این کار را می‌توانیم در اقیانوس هند و دریای سرخ انجام دهیم. این چیزی نیست که به جنگ منتهی شود، چنین اقدامی به‌طور قطع سران سعودی و امارات را به سمت صلح با نظام سوق می‌دهد

 

 

در روزنامه‌های حکومتی اظهارات ضدو نقیض در مورد پذیرش یا رد مذاکره با آمریکا دیده می‌شود:

فرهیختگان: ترامپ دنبال جنگ با ایران نیست

آرمان: ترامپ با خصلت تجاری به‌دنبال مذاکره است

همدلی: فیاض زاهد: می‌توان از طریق مجاریِ خاص ارتباط‌ها را حفظ کرد و حتی اگر قطعاً قصد گفتگو نداریم می‌توانیم «گارد آغاز مذاکره» را بگیریم تا فشار اقتصادی و روانی را کاهش دهیم.

 

جنگ قدرت و سهم‌خواهی بیشتر باند مغلوب در نمایش بعدی انتخابات رژیم موضوع دعوای باند روزنامه‌های حکومتی است.

از جمله کیهان خامنه‌ای نوشته است: «بازنگری قانون اساسی» سناریویی است که توسط اتاق عملیات روانی این جریان طرح‌ریزی شده و از وکیل‌الدوله‌ها گرفته تا قلم به‌دستان وابسته برای توجیه وضع موجود دست به فرافکنی بزنند تا مردم عامل مشکلات کشور را نه در ناکارآمدی دولت و عدم نظارت وکیل‌الدوله‌ها، بلکه در جای دیگری جست‌وجو نمایند... دیگر اختیار چه چیزی را می‌خواستید؟ برنامه هسته‌یی را بر باد ندادید که دادید. به دشمن اعتماد نکردید و توافقی یکطرفه و فاقد ضمانت را با تعهدات فراوان امضا نکردید که کردید. زبان دشمن را با ناتوان‌نمایی کشور دراز نکردید که کردید. ۱۸میلیارد دلار ارز را به باد ندادید و در حلقوم رانت‌خواران نریختید که دادید و ریختید. یعنی قرار بود مملکت را یکجا به دشمنان و مفسدان بفروشید و معطل آن هستید؟