728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی –دوشنبه ۳۰اردیبهشت ۹۸

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

در روزنامه‌های حکومتی روز دوشنبه ۳۰اردیبهشت مهم‌ترین مطالب و عنوانها به بحران درونی رژیم بر سر مذاکره و امکان بروز جنگ اختصاص یافته است. در کنار آن کشمکش‌ها بر سر برجام دیده می‌شود.

پاره‌یی از بحرانهای اقتصادی اجتماعی در تیترهای صفحات اول روزنامه‌ها دیده می‌شود.

آفتاب اقتصادی: باز هم گرانی خودرو باز هم سکوت سازمان حمایت، انفعال در برابر خودروسازان تاکی ادامه دارد

ابرار اقتصادی: هدف قانون بودجه ۹۸رفع فقر مطلق بود؛ تورم ۱۰۰درصدی کالاهای اساسی!

سایه: حاشیه‌نشینی ۱۱میلیونی

صدای اصلاحات: دو ماه از سیل وعده‌ها گذشت. باران «وعده»‌روی مردم سیل‌زده

کارون: ۱۹میلیون ایرانی در حاشیهٔ مطلق

 

هشدار نسبت به وضعیت انفجاری جامعه و اذعان به بن‌بست سرکوب در روزنامه‌های شرکای روحانی در روز دوشنبه هم دیده می‌شود:

ابتکار: ایجاد «حس امنیت» و «حس اعتماد» را نمی‌توان تنها در برخوردهای قضایی یا بگیر و ببندهای پلیسی جستجو کرد. چنان‌چه بدنه اجتماعی ایران ـ که همواره به شکل توده‌یی عمل می‌کند ـ به نقطه بی‌اعتمادی کامل نسبت به گفتمانهای درون حاکمیت برسد، به‏سرعت از مرزهای مشروعیت هم عبور کرده و شرایط به‏مراتب وخیم خواهد شد. . وضعیت به‏ گونه‌یی است که تحولات با روندی شتابنده در بدنه اجتماعی به نوعی «رادیکالیزم» نزدیک می‌شوند. جالب آن‌که این رادیکالیزم از هیچ متر و معیار و شاخص تعریف‌شده‌ای هم برخوردار نیست. به بیان دیگر، جامعه ایران شاید در آینده‌ای نزدیک با نوعی «رادیکالیزم افسارگیسخته» روبه‌رو خواهد شد.
آرمان: رئیس شورای شهر تهران گفت: نارضایتی مردم در شرایط فعلی بزرگترین تهدید برای نظام و خطرناک‌تر و مهم‌تر از تهدیدات خارجی است

 

در روزنامه‌های باند ولی‌فقیه خودشیرینی و لفاظیهای روحانی در مورد مذاکره در دیدارش با کارگزان دولتی تحت عنوان هنرمندان مورد حمله قرار گرفته است:

رسالت: رئیس‌جمهور، حرف دلشان را زدند و حکم به برتری تخیل بر عقل دادند و انصافاًً هم قول و فعل ایشان در این زمینه یکی است... عقل می‌گفت به مذاکره با دشمن، بدبین باش، اما تخیل گفت به مذاکره خوش‌بین باشید و البته بعد از چند سال انتظار برای چیدن گلابی‌های برجام، شد آنچه شد.

جوان: مذاکره کردن بر سر مؤلفه‌های بازدارندگی دفاعی، هم‌چون توانمندی موشکی و سلاحهای راهبردی بدان معناست که به دست خود وارد فرایند خلع سلاحی شویم که نه تنها هیچ مبنای متعارف بین‌المللی ندارد، بلکه خلاف منطق عقلی نیز هست. حتی اگر مذاکره بر سر موشکها به نتیجه هم نرسد، ورود به آن به هیچ عنوان به صلاح نیست.

سیاست روز: نمی‌توان تنشهای موجود میان آمریکا و ایران را زمینه آغاز جنگ دانست و آنهایی هم که با اظهارنظرات و رسانه‌های خود از دوراهی جنگ یا صلح سخن می‌گویند، مجری همان راهبردی هستند که آمریکا درپی آن است.

 

در روزنامه‌های حکومتی از انزوای جهانی و منطقه‌یی رژیم ابراز نگرانی شده و نسبت به آن هشدار داده‌اند:

آرمان: جدای از جلسه‌یی که از سوی عربستان برگزار و روز گذشته از سوی رسانه‌ها گزارش آن نشر پیدا کرده پادشاه عربستان خواهان برگزاری دو نشست مهم شورای همکاری خلیج‌فارس و برگزاری نشست سران کشورهای عربی در هفته‌های آینده شده است. آنچه که در عربستان رخ می‌دهد در واقع سناریوی B را نشان می‌دهد. بی‌تردید می‌توانیم بگوییم آمریکا در پی آن است که در سبد ایران زمینه‌هایی را بگذارد که بر اساس این زمینه‌ها بتواند در صورت عدم تحریک تهران اهرم‌هایی در جهت مشروعیت‌بخشیدن به اعمال فشار بیشتر علیه ایران فراهم کند. آنچه که در عربستان رخ می‌دهد باید در چارچوب سناریوی B مورد توجه قرار گیرد.

جمهوری اسلامی: سفیر جدید آمریکا در عراق در اولین اظهارنظر خود در خصوص این کشور، ایران را به دخالت در امور عراق متهم کرد. متیو تولر گفت: «ما باید مطمئن شویم که عراق می‌تواند تهدید‌های داخلی و خارجی را دفع کند که شامل تهدید‌هایی از ایران، به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور است.» یک مسئول بلندپایه در دولت عراق در گفتگو با پایگاه العربی الجدید، تولر را «سفیر جنگ در عراق» نامیده و گفته وی دشمنی سرسختی با ایران دارد و نمی‌توان دوران حضور او در بغداد را راحت توصیف کرد.

 

ناکارآمدی دولت روحانی موضوع مقالات مختلف در روزنامه‌های دوشنبه است. یک نمونه از باند روحانی:

جهان صنعت: تحریم فقط بخشی از مشکلات اقتصادی ماست و بخش عمده‌یی از مشکلات از عدم نظارت و سیاست‌گذاریهای صحیح داخلی است و این موضوع را نمی‌توان صرفاً با وعده و گفتاردرمانی بهبود بخشید.

 

در یک روزنامه باند روحانی به تداوم قوانین زن‌ستیزانه در رژیم اذعان شده است:

آرمان: آمار اسیدپاشی در جامعه بسیار بالا می‌باشد که این خود می‌تواند نشان از جای خالی قوانین بازدارنده و مواردی از این دست باشد... زهرا سعیدی، نماینده نزدیک به اصول‌گرایان مبارکه در مجلس با حضور در جمع قربانیان اسیدپاشی طی جملاتی خطاب به مرضیه ابراهیمی که نیمی از صورتش در جریان اسیدپاشی‌های اصفهان دچار جراحات شدید شده گفت: «شما از دست مجرم قِسِر در رفته‌ای و فقط یک طرف صورتت آسیب دیده است! تکلیف عامل اسیدپاشی چه شد.» مرضیه ابراهیمی وقتی فهمید او نماینده مبارکه اصفهان است با تعجب خطاب به او گفت: «واقعا متأسفم که شما نماینده اصفهان هستید و نمی‌دانید عاملان حادثه اسیدپاشی اصفهان هنوز مشخص نشده‌اند و به من می‌گویید قِسِر در رفته ای!»

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات