728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی – پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸

گزیده روزنامه‌های  حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

بیشترین عنوانهای روزنامه‌های حکومتی در روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت اختصاص دارد به ادعاهای خامنه‌ای در مورد صدور نفت و مذاکره جویی روحانی و ظریف در پوش حمله به آمریکا، در کنار آن دود و دمهای پاسدار سلامی سرکردهٔ جدید سپاه در مورد تبدیل اقتدار نظام به اقتدار جهانی!. حملات حول تحریمها و مذاکره جویی و لیست‌گذاری سپاه در روزنامه‌های حکومتی، حاکی از اوجگیری بحران درونی نظام بعد از کلان ضربه‌های لیست‌گذاری و تحریم نفتی رژیم است. بحرانهای اقتصادی- اجتماعی هم در عنوانهای صفحات اول روزنامه‌های هر دو باند حاکم دیده می‌شود:

ابرار اقتصادی: صندوق بین‌المللی پول: ایران به استقبال تورم بالاتر می‌رود

ابرار اقتصادی: افزایش ۲۰تا ۳۰درصدی نرخ اجاره بها

جهان صنعت: نمایش تازه دولت، بازار در انتظار مکانیسم قیمت گذاری

صبح اقتصاد: پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹: رشد اقتصادی ایران؛ منفی ۶درصد

کسب و کار: صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد: افزایش فاصله اقتصاد ایران و میانگین جهانی به ۹درصد

مردم‌سالاری: رشد ۳۰درصدی اجاره بها در انتظار مستاجران

 

در حالی که در روزنامه‌های هر دو باند حاکم اظهارات روز قبل روحانی و ظریف مبنی بر مذاکره جویی با آمریکا درج شده کیهان خامنه‌ای این مطالب را به سکوت برگزار کرده و به یک مطلب از یک کارگزار بیرون ساختار حاکمیت حمله کرده:

 

کیهان: روزنامه دولت: تا دیر نشده فرصت مذاکره با آمریکا را از دست ندهیم!... اکنون و پس از نقض عهدهای مکرر آمریکا و عدم دستیابی ایران به منافع حداقلی در برجام با هراس‌افکنی و ایجاد فضای رعب و وحشت در جامعه و القای تفسیرها و ادعاهای مراکز استراتژیک آمریکایی مبنی بر قریب‌الوقوع بودن جنگ به‌دنبال زمینه‌چینی برای مذاکرات مجدد با آمریکا هستند تا این‌بار قدرت موشکی و منطقه‌یی ایران قربانی شود.

 

یک روزنامه باند ولی‌فقیه اظهارات روحانی خطاب به عربستان و امارات را بهانه حمله به وی قرار داده است:

وطن امروز: سرانجام روحانی پذیرفت که سیاست‌هایش در قبال عربستان سعودی اشتباه بوده است. طی قریب به ۶سال گذشته دیپلماسی دولت حسن روحانی نسبت به عربستان سعودی یک دیپلماسی غیرفعال و منفعلانه بود... دیپلماسی دولت حسن روحانی مبتنی بر اغماض و چشم‌پوشی و انفعال بوده است.

 

روزنامه‌های هر دو باند اظهارات پاسدار قاسم سلیمانی را در جریان معارفه پاسدار سلامی انعکاس داده‌اند که در آن گوشه‌یی از بحرانهای درونی سپاه بیرون زده است:

آرمان: سلیمانی با بیان این‌که به‌عنوان یک سپاهی می‌گویم که سپاه و انقلاب در برهه خطیری قرار دارند، گفت: در سپاه این موضوع وجود دارد که هر انتصاب و هر امری که از سوی رهبری است، حکمتی در آن نیز هست. فرمانده نیروی قدس سپاه در پایان تأکید کرد: امروز به‌دلیل بغض و کینه دشمنان نسبت به انقلاب و سپاه به برادری و همدلی بیشتری نیاز داریم.

 

در روزنامه‌های هم‌سو با روحانی در واکنش به تشدید تحریم‌های نفتی، مذاکره و دست از پا خطا نکردن توصیه شده است:

ابتکار: در حقیقت آمریکایی‌ها و هم‌پیمانان آنها در منطقه سیاست فشار حداکثری بر ایران را به فاز آخر رساندند... در چنین موقعیتی اتخاذ راهبردها و روش‌های احساسی و متکی بر رفتارهای واکنشی هیجانی، غیرعقلانی‌ترین نوع مواجهه با این رخداد است. به‌طور حتم آمریکایی‌ها و یاران منطقه‌یی آنها در تلاش‌اند تا با استفاده از هر روش و شیوه‌ای ایران را به مرز مقابله جدی ـ حتی نظامی ـ بکشانند.. این راهبرد خطرخیز ایالات متحده ضرورت خویشتن‌داری و حفظ رفتار عقلانی و ساختارمند دستگاه دیپلماسی و تمامی ارکان تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز کشور مان را بیش از گذشته نشان می‌دهد.

ایران: حسن بهشتی پور: برخی معتقدند باید با آمریکا مذاکره کرد. بنده نیز جزو موافقان مذاکره بوده و هستم اما به شرط آن که هدف، شرایط و چارچوب مذاکره معلوم باشد... باید ابتدا شرایط داخلی کشور به مرحله‌ای از ثبات و توان برسد که نشستن بر سر میز مذاکره با آمریکا به دریافت امتیاز برای دو طرف بیانجامد. از جمله این‌که نظام بانکداری و پولی اصلاح و توجیه شود