728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی – چهارشنبه ۲۲خرداد۹۸

گزیده روزنامه‌های  حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

روزنامه‌های حکومتی روز چهارشنبه بیست و دوم خرداد بیشترین مطالب خود را به پیش‌بینی نتایج سفر نخست‌وزیر ژاپن و جمع‌بندی از سفر وزیر خارجهٔ آلمان اختصاص داده‌اند. در میان این مقالات در روزنامه‌های باند ولی‌فقیه، حملات تند به باند روحانی دیده می‌شود. ابراز نگرانی از آینده اینس‌تکس موضوع مشترک روزنامه هاست.

برخی از بحرانهای اقتصادی اجتماعی هم در روزنامه‌های هر دو باند دیده می‌شود:

آفتاب یزد: حباب بازار ترکید، معیشت مردم تکان نخورد

افکار: قریب به ۱۰۰هزار واحد شهری و روستایی باید تعمیر گردد

آرمان: بازگشت سیل‌زدگان به خانه‌های ناامن

وطن امروز: روغن نباتی۱۰درصد گران شد

رسالت: در رابطه با خشکیدگی (دریاچه ارومیه)، علل متفاوتی ذکر شده از احداث بزرگراه‌ها، توسعه کشاورزی، استفاده بی‌رویه از منابع آب تا ساخت سد بر روی رودخانه‌های حوزه آبریز این دریاچه و تغییرات اقلیمی و خشکسالی، حال آن که محققاًن اثبات کرده‌اند که خشک‌سالی فقط سبب کاهش ۵درصدی بارش در حوزه آبریز دریاچه شده و آنچه بحران آفرین بوده؛ اقدامات انسانی و احداث پروژه‌های توسعه‌طلبانه با اهداف اقتصادی است

 

یک روزنامه باند خامنه‌ای از شکاف در باندهای حکومتی برای شل شدن قوانین زن‌ستیزانه ابراز نگرانی کرده است:

رسالت: حجاب اولویت اول امروز جبهه انقلاب اسلامی... گروهی از انقلابیون و نیروهای به‌اصطلاح ارزشی بخش عمده‌یی از توان خود را در راه مبارزه با این مسأله‌ اجتماعی صرف می‌کنند و گروهی دیگر از همین جبهه فکری معتقدند حجاب نه تنها اولویت اصلی و اول انقلاب اسلامی نبوده و نیست بلکه صرف توان و انرژی برای آن کاری بیهوده است

 

روزنامه‌های هر دو باند حاکم نسبت به تحریم اینس‌تکس توسط آمریکا ابراز نگرانی کرده‌اند

جهان صنعت: بعیدی‌نژاد: دیپلماسی اروپا با تحریم اینس‌تکس توسط آمریکا شکست می‌خورد

جوان: خیز آمریکا برای نابودی اینس‌تکس

جمهوری اسلامی: بنا بر گزارش شبکه خبری بلومبرگ یک مقام آگاه آمریکایی به این رسانه گفته است که آمریکا در حال ارزیابی احتمال تحریم‌های جدیدی ضدایران است که یکی از اقدامات ممکن است شرکت ایرانی متناظر با اینس‌تکس را هدف قرار دهد.

کیهان: ‌هنوز ۲۴ساعت از دیدار ماس و ایران نگذشته بود که فارس به‌ نقل از بلومبرگ گزارش داد: «دولت ترامپ در حال بررسی تحریم بخش مالی ایرانی رابط مبادلات بشردوستانه ایران با اروپاست؛ اقدامی که احتمالاً باعث پایان یافتن حیات اقتصادی و بشردوستانه‌ای خواهد شد که فرانسه، آلمان و انگلیس به‌دنبال ایجاد آن برای ایران هستند.

به گفته یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، اقدامات آمریکا، سازوکار ویژه تجارت و تأمین مالی (STFI) که ایران به‌عنوان نهاد متناظر اینس‌تکس ایجاد کرده است، هدف خواهد گرفت.

 

روزنامه‌های هر دو باند حاکم سفر وزیر خارجهٔ آلمان را شکست‌خورده ارزیابی کرده‌اند. برخی روزنامه‌های باند روحانی برای شکست سفر ماس به ظریف حمله کرده‌اند:

کیهان: وزیر خارجه آلمان دست خالی به ایران آمد و دست‌خالی هم برگشت.

ستاره صبح: علی بیگدلی: اظهارنظر وزیر خارجه آلمان مبنی بر این‌که نمی‌توانند در مورد برجام معجزه کنند، نشان می‌دهد ظریف نتوانسته گفتگو را در جهت منافع کشور مان به‌خوبی مدیریت کند.

 

 

روزنامه‌های باند ولی‌فقیه نسبت به مذاکرات نخست‌وزیر ژاپن ابراز بدبینی کرده و پیشاپیش به باند روحانی حمله کرده‌اند:

 

کیهان: این حقیقت که دولت و جریانهای رسانه‌یی و سیاسی نزدیک به آن با زبان بی‌زبانی نشان داده‌اند هنوز حاضرند با «ترامپ» مذاکره کنند، بر کسی پوشیده نیست... می‌گویند «این دو کشور پیشرفته برای میانجیگری آمده‌اند. نگذاریم دست خالی برگردند» میانجیگری برای چه؟ برای مذاکره. مذاکره بر سر چه؟ آیا قرار است بر سر برد موشکهای آمریکا مذاکره کنیم یا بر سر برد موشکهای ایران؟... اگر معنای مذاکره این است که در برجام دیدیم، بله ما مخالفیم. مذاکره با آمریکا در شرایط و مختصات کنونی اگر حماقت نباشد قطعاً خیانت است.

رسالت:‌ این از آب گذشته‌ ها هم که می‌آیند، دردی از ما دوا نمی‌کنند؛ «ماس» و «آبه» که جای خود، بزرگ تران آنها هم نه تنها منافع ایران هیچ موضوعیتی برایشان ندارد، بلکه منافع خود را در تضاد با منافع ما می‌بینند... گره‌زدن آب و نان و گوشت و محیط‌زیست و شغل جوانان به دستان آلوده به خون وحشی‌های غربی یا از سر غفلت است یا خیانت که البته نتیجه هر دوی آنها یکی است.

جوان: در حالی که ژاپنی‌ها خود اذعان دارند برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا نیامده‌اند اما برخی چهره‌های اصلاح‌طلب می‌خواهند به‌زور هم که شده آبه را میانجی معرفی کنند! رویکردی کدخداپرستانه که نشان از خودفروختگی در برابر ترامپ و سیاست‌های ضدانسانی‌اش دارد!

 

در روزنامه‌های هم‌سو با باند روحانی در مورد سفر نخست‌وزیر ژاپن ضد و نقیض گویی دیده می‌شود:

آرمان: علی بیگدلی: با توجه به اراده حاکم بر جامعه، از سوی مقامات ارشد کشور مان چه برخوردی با این مسأله خواهد شد. به‌نظر می‌رسد نباید بگذاریم نخست‌وزیر ژاپن دست خالی تهران را ترک کند... ورود نخست‌وزیر ژاپن در تهران می‌تواند برای تهران مفید باشد. با توجه به حوادثی که در منطقه در حال وقوع است و با توجه به این‌که آمریکا دنبال آن است که مسأله ایران را به موضوعی بین‌المللی تبدیل کند، عدم دقت می‌تواند به هماهنگی بیشتر تل‌آویو-ریاض کمک کند. لذا تهران باید یک تصمیم بسیار ماهرانه و حساس بگیرد.

همدلی: یک نکته مهم که نباید مورد تغافل قرار بگیرد این است که تقابل میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده یک نزاع ابدیست و این‌که گمان شود یک معاهده، یک توافق و یک دیدار و پینگ‌پنگ مشابه کار هنری کسینجر و چین کمونیست پایان همه کدورتها و آغاز فصل پسرخالگی‌است، بیش از حقیقت به اوهام می‌ماند.

ستاره صبح: مهدی مطهرنیا: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند با فرستادن مقامات دو کشور معتبر و مورد احترام جهانی، یعنی ژاپن و آلمان به تهران، تلاش خود برای برقراری مذاکره و گفتگو با ایران را به جهانیان نشان دهند و از آنجا که از مواضع حکومت ایران درباره عدم پذیرش هر گونه مذاکره و میانجیگری در شرایط نابرابر را سنجیده‌اند، از این طرح می‌خواهند اجماع جهانی علیه جمهوری اسلامی ایجاد کنند.

آرمان: سفر آبه به تهران از سوی ترامپ، برای شکست طراحی شده. به عبارت صریح‌تر شکست آبه، پیروزی ترامپ است! چرا که این سفر خارج از چارچوب زرنگ بازیهای سیاسی رئیس‌جمهور آمریکا قابل تعریف نیست و یقینا ترامپ از دل آن بازگشت به برجام و رفع تحریم‌ها را دنبال نمی‌کند. واضح است که ترامپ با پرداخت هزینه‌های بسیار گزاف برای خروج از برجام تا اینجا نیامده که هم مدال افتخار جهانی به دیپلماسی ژاپنی بدهد و هم تمام رشته‌های خود را برای افزایش فشار حداکثری به اقتصاد ایران، پنبه کند. ترامپ با سفر آبه در واقع به‌دنبال تکمیل نمایش مذاکره‌طلبی خودش است. انتشار هر گونه خبری درباره موفقیت‌آمیز بودن سفر آبه به تهران در چند روزه آینده، شکست بازی ترامپ است.

ابتکار: می‌توان گفت هدف ژاپنی‌ها از طرح مسأله گسترش و توسعه روابط دوجانبه به بحث دیپلماسی عمومی باز می‌گردد و آنها تلاش دارند تا با پررنگ کردن مسأله‌یی دیگر، هدف اصلی سفر را که احتمال دستیابی به آن بسیار اندک به‌نظر می‌رسد، پنهان کنند.