728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی – یکشنبه ۲۹خرداد۹۸

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

عمده‌ترین موضوع روزنامه‌های رژیم در روز چهارشنبه بیست و نهم خرداد به خروج از برجام و کشمکشهای درون نظام حول آن بر می‌گردد که هر کدام حین دفاع یا رد خروج از برجام وجهی از بن‌بست نظام را برجسته کرده‌اند. در کنار آن پاره‌یی از بحرانهای اقتصادی اجتماعی دیده می‌شود که باز به آثار تحریم‌ها و بن‌بست برجام باز می‌گردد.

 

روزنامه‌های حکومتی در واکنش به مرگ محمد مرسی رئیس‌جمهور پیشین مصر، کینهٔ خود را از دوری وی از رژیم نمایان کرده و هر یک به نوعی ابراز شادمانی کرده‌اند:

ابتکار: مرسی نماد آرزوی ناکام اخوان المسلمین

ستاره صبح: فراز و فرود مرسی، اولین رئیس‌جمهور منتخب مصر

سیاست روز: پایان انقلابی‌ای که منحرف شد

کیهان: مرسی تازه‌ترین قربانی اعتماد به آمریکا

 

در روزنامه‌های هر دو باند حاکم وحشت و هشدار نسبت به پیامدهای خروج رژیم از برجام دیده می‌شود:

جوان: هشدار‌های حقوقی درباره حفره‌های برجامی: تصمیم ایران مبنی بر چهار برابر کردن تولید اورانیوم...با واکنش‌های قابل تأمل مقامات غربی مواجه شد، واکنش‌هایی که بوی تهدید دارد و نمایانگر اراده غرب جهت افزایش هزینه‌های حقوقی-سیاسی با بهره‌گیری از حفره‌های موجود در متن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است. طرف غربی تلاش می‌کند با ابزار‌هایی که در متن برجام-قطعنامه ۲۲۳۱ در اختیار دارد، نخست ایران را از خروج کامل از برجام منصرف کرده و در صورت عدم موفقیت در این گزاره، با فضاسازی رسانه‌یی و سیاسی علیه کشور مان ایران را ناقض برجام معرفی و با احیای شش قطعنامه گذشته شورای امنیت، موقعیت کشور مان را در عرصه بین‌الملل متزلزل کند.

آفتاب یزد: علی بیگدلی: طرفی صحبت‌های بهروزکمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، و رئیس‌جمهور به منزله وارد شدن ما به شرایط خاصی است. یعنی اگر ‌چه اتحادیه اروپا برای ما کار خاصی انجام نداده ولی به هیچ‌وجه حاضر نیست ایران از برجام فاصله بگیرد و دیدیم که کاخ سفید، فرانسه و آلمان و انگلستان به رویکرد جدید ایران واکنش نشان دادند.

 

حمله به باند روحانی در خصوص برجام توسط پاسدار جلیلی نماینده خامنه‌ای در شورایعالی امنیت رژیم روزنامه‌های این باند انعکاس داده‌اند:

کیهان: جلیلی: این‌که یک دیپلمات اروپایی گستاخانه می‌گوید «اگر درخت برجام میوه ندارد از سایه آن استفاده کنید»؛ این لحن توهین‌آمیز، نتیجه رویکرد انفعالی دولت روحانی در سال‌های گذشته در حوزه سیاست خارجی است. دولت روحانی در سال ۹۴، به‌صورت پیش‌دستانه تمامی تعهدات خود را انجام داد و سپس در انتظار اجرای تعهدات طرف مقابل نشست!

 

روزنامه‌های هر دو باند حاکم از همسویی اتحادیه اروپا با آمریکا در واکنش به خروج نظام از برجام و اقدامات تروریستی رژیم در خصوص نفتکش‌ها در دریای عمان ابراز نگرانی کرده‌اند:

آرمان: علی بیگدلی: آنچه الآن در خلیج‌فارس و دریای عمان اتفاق می‌افتد، شاید احتیاج نداشته باشد در نهایت اسناد قطعی در جهت اثبات اتهام ایران به‌دست بیاید... آمریکایی‌ها به‌دنبال این هستند که مسأله ایران را به یک موضوعی جهانی تبدیل کنند. یک ائتلاف جهانی علیه ایران به‌وجود بیاورند که این ائتلاف می‌تواند افکار عمومی داخل آمریکا را به رضایت وادار کند.

رسالت: نشست شورای اروپا در لوکزامبورگ برگزار شد. یکی از مواردی که در دستور کار این نشست قرار داشت، مسأله ایران و نحوه مواجهه با موضوعاتی مانند "اینس‌تکس" و "تحولات غرب آسیا" بود...نباید فراموش کرد که اتحادیه اروپا، خود نیز در ایجاد وضعیت فعلی با ایالات متحده آمریکا سهیم است.

جهان صنعت: متأسفانه انگلیسی‌ها و فرانسه از سیاست آمریکا تبعیت و فرصت‌سازی کردند

ابتکار: افزایش سقف اورانیوم غنی‏شده از ۳۰۰کیلو گرم و عبور از سطح غنی‏سازی ۳.۶۷درصد، در باور طرف‏های اروپایی به‌عنوان خروج از برجام تلقی می‏شود. خروجی که اروپا را چنان که به صراحت اعلام کرده‏اند در کنار آمریکا قرار داده و منجر به افزایش و حتی بازگشت تحریم‏های پیشین خواهد شد.

چنان که هایکو ماس پس از دیداری که از تهران داشت، در ملاقات با همتای سوئیسی خود در ۲۴خرداد اظهار کرد اگر ایران از برجام خارج شود همه تحریم‏ها باز‏می‏گردد. موضوعی که دولت بریتانیا هم پس از سخنان کمالوندی آن را روی میز قرار داد.

 

بحرانهای اقتصادی اجتماعی موضوع روزنامه‌های هر دو باند حاکم است:

جهان صنعت: ساختار اصلاح‌ناپذیر اقتصاد

کیهان: عضو هیئت‌مدیره اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران: نود درصد دکمه‌های لباس وارداتی است! در سال رونق تولید هنوز هیچ اقدامی برای کمک به صنایع مختلف کشور از جمله صنعت پوشاک از سوی مسئولان صورت نگرفته است، واحدها به‌شدت با کمبود مواد اولیه روبه‌رو هستند به‌نحوی که در ۴۰سال گذشته چالش امروز کمبود مواد اولیه برای صنایع کشور سابقه نداشته است.

رسالت: آیا مقابله با سوداگری برای دولت سخت است؟ «خیر سخت نیست اما اراده کافی برای مقابله با سوداگری وجود ندارد. از سوی دیگر یک عده در دولت و مجلس، ذینفع هستند و نمی‌خواهند منافع‌شان به خطر بیفتد

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات