728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی –دوشنبه ۲اردیبهشت ۹۸

مروری بر رسانه‌های حکومتی –دوشنبه ۲اردیبهشت ۹۸
مروری بر رسانه‌های حکومتی –دوشنبه ۲اردیبهشت ۹۸

عنوانهای مشترک روزنامه‌های حکومتی در روز دوشنبه دوم اردیبهشت، به برداشتن پاسدار جعفری از رأس سپاه توسط خامنه‌ای و گماشتن پاسدار سلامی اختصاص یافته است. وعده‌درمانیها و باید درمانیهای روحانی و رئیسی و سایر سرکردگان نظام از دیگر عنوانهای مشترک روزنامه‌های امروز است. کشمکش بر سر برجام و FATF هم در روزنامه‌های هر دو باند حاکم دیده می‌شود. اعتراف به ناکارآمدیهای نظام در جریان سیل از دیگر موضوعات مشتر ک روزنامه هاست.

 

بحرانهای اقتصادی-اجتماعی در تیترهای صفحات اول روزنامه‌های هر دو باند دیده می‌شود.

آرمان: گردو غبار پساسیل در راه است

ابرار اقتصادی: نرخ تورم ۳۰درصدی شد

ابرار اقتصادی: میوه و گوشت رکورد دار گرانی

ابتکار: دلار در کانال ۱۳هزار تومان

خراسان: بر اساس اعلام مرکز آمار در پایان فروردین رخ داد؛ تورم نقطه به نقطه از ۵۰درصد فراتر رفت

صدای اصلاحات: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: ترکیه و چین صنعت نساجی ایران را نابود کرده‌اند

مردم‌سالاری: مرکز آمار ایران نرخ تورم فروردین‌ماه را اعلام کرد: هزینه زندگی ۵۱درصد گرانتر از سال قبل

 

وعده‌درمانیها و اعترافات مربوط به فاجعهٔ سیل در روزنامه‌های هر دو باند دیده می‌شود:

جوان: ۵/۲میلیون سیل‌زده چشم انتظار بازسازی

کارون: خسارت سیل اخیر برابر با جنگ تحمیلی – دار و ندار مردم از بین رفت، مردم سیل‌زده نباید فراموش شوند

آرمان: اکنون هم سهم بحران از بودجه عمومی کشور پنج درصد است در حالی که بودجه برخی مراکز و نهادهای فرهنگی و مذهبی حداقل دو برابر میزان تخصیصی نسبت به بودجه بحران است

ایران: سیلاب‌های اخیر نشان داد که خیلی از زیرساخت‌های شهری، خطوط ریلی، پل‌ها و سازه‌ها منطبق بر ضوابط فنی نبوده است. حتی در برخی مناطق خود این سازه‌ها بر آبگرفتی افزودند

رسالت: سه‌ سال پیش یک تحقیق علمی در مورد احتمال جاری شدن سیل در آق‌قلا هشدار داده بود که اکثر نقاط این منطقه به زیر آب خواهد رفت.

 

کشکمش بر سر لوایح FATF در روزنامه‌های هر دو باند اوجگیری این بحران بعد از لیست‌گذاری سپاه در رژیم را نشان می‌دهد:

آفتاب اقتصادی: صفاری نطنزی: FATF را نباید سیاسی کرد

رویش ملت: نایب‌رئیس کمیسیون امنیت مجلس: کشور را نباید در انزوا قرار داد

کیهان: حسین شریعتمداری: پذیرش FATF دعوت از نظامیان تروریست آمریکاست... کسانی که پیشنهاد می‌کنند از کانون قدرتمان دست بکشیم تا جنگ رخ ندهد، خود زمینه‌ساز تحمیل جنگ به کشور هستند... آمریکا فقط با ترساندن برخی مسئولان از توهم سایه جنگ، تأسیسات هسته‌یی کشور مان را از کار ‌انداخت! پذیرش FATF نیز کمک می‌کند تا آمریکا فشار بیشتری به کشور وارد کند. مفاد CFT مقابله با تأمین مالی تروریسم است و در حالی که آمریکا سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار‌ داده است، در صورت پذیرش آن باید با دست خود سپاه را کنار بگذاریم! یعنی به لقمه راحتی برای بلعیده شدن از سوی آمریکا تبدیل شویم.

 

روزنامهٔ جمهوری اسلامی در وحشت از انفجار اجتماعی در اثر فشار تحریم‌ها به آخوند صدیقی به‌خاطر اظهاراتش در جمعه‌بازار تهران حمله کرده است:

جمهوری اسلامی: گفته شده "به جهنم که تحریم‌ها تشدید می‌شوند مگر خدا را ندارید؟!" این‌گونه سخن‌ها و امثال آن از زبان افرادی شنیده می‌شود که تریبون عمومی در انحصار آنان قرار دارد... این حرف‌ها نشانه قدرت و خرد ورزی نیست تنها مردمی که در هنگامه بروز تلخ آثار تحریم در زندگی شخصی خود و سفره‌های خالی‌شان، ماتم گرفته‌اند را بیشتر عصبی می‌کند و از نظام دور می‌سازد

 

سوز و گداز از مقاومت ایران و اذعان به نقشهٔ خمینی برای کشتار مجاهدین از سال‌ها قبل، در روزنامه‌های باند روحانی دیده می‌شود:

ایران: علی محمد بشارتی: (خمینی) می‌دانست در صورت پیروزی قریب‌الوقوع انقلاب گروه‌های سیاسی از جمله (مجاهدین) شروع به سهم‌خواهی و ایجاد بلوا خواهند کرد. لذا از همان موقع به‌دنبال سازماندهی یک تشکیلات نظامی آگاه، مؤمن و مَحرم نسبت به ارزش‌های انقلاب بودند.

آرمان: رامین مهمان‌پرست سخنگوی پیشین وزارت‌خارجه: ادعاهایی که مقامات آمریکایی از جمله دونالد ترامپ، مایک پمپئو وزیر خارجه، جان بولتون مشاور امنیت ملی...مطرح می‌کنند که در کنار ملت ایران هستند به‌نظر می‌رسد خطاب آنها گروهها و جریانهایی هم‌چون (سازمان مجاهدین خلق) است که مسئولان ارشد آمریکایی با آنها در حال مذاکره بوده و در جلساتشان شرکت می‌کنند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات