728 x 90

مشکل مسکن و پیامدهای اجتماعی آن (۲)

مشکل مسکن
مشکل مسکن

در حالی‌که بهای مسکن گاه تا ۵۰۰درصد افزایش یافته است روحانی می‌گوید نرخ تورم مسکن ۳۰درصد است و حتی دوستان موتلفه‌ای خود را به خشم و خنده وا می‌دارد!

معضل سرسام‌آور مسکن و اجاره خانه اکنون به نقاط سخت و به‌شدت بحرانی‌ رسیده است.

مردم با پرداخت حتی نیمی از دستمزد ماهانه خود نیز نمی‌توانند یک سرپناه محقر پیدا کنند.

در صف اول قربانیان وضعیت موجود کارگران، بازنشستگان و دیگر دستمزدبگیران قرار دارند.

 

صدای شکسته شدن استخوان مردم زیربار سنگین اجاره خانه به گوش می‌رسد این را مقامات حکومتی هم شنیده‌اند، اکنون کار به جایی رسیده که ارز رایج برای پرداخت اجاره خانه به جای پول ملی، دلار و سکه طلا شده است!

جمعیت شهری ایران زیر این فشار در حال رانده شدن از تهران و مراکز استانها است. آمار مهاجرت تهران معکوس شده است. اگر پل‌پت شهرهای کامبوج را به‌زور اسلحه خالی کرد و مردم را به ضرب گلوله به روستاها روانه کرد، خامنه‌ای با گرانی و بدون شلیک حتی یک گلوله در حال انجام تخلیه شهرهاست. ابعاد مصیبت زای این وضعیت هنگامی روشن‌تر می‌شود که دریابیم دیگر حتی روستای سالمی هم برای بازگشت باقی نمانده است! مهاجران روستایی دهه‌های گذشته چشم‌انداز «کار و در واقع بیگاری» در شهر را داشتند، مهاجران شهری اکنون هیچ چشم‌اندازی در مناطق مسکونی آتی خود ندارند!

 

سه میلیون خانه خالی و مردم بی‌سرپناه

روزنامه حکومتی همدلی روز ۲۶مرداد ۹۸نوشت: اقشار کم‌درآمد در شهرها به‌دلیل گرانی قیمت مسکن و اجاره بها در ماه‌های گذشته به‌دلیل فاصله قیمتی که بین قیمت مسکن در کلان‌شهرهای تهران و کرج با مجموعه شهرهای اطراف آنها ایجاد شده مجبور هستند که به شهرهای اقماری یا حاشیه پایتخت و کرج کوچ کنند. بررسی‌های میدانی حاکی از آن است طی یک سال اخیر جمعیت بعضی از شهرها و شهرک‌های اطراف تهران و کرج به‌طور محسوسی افزایش‌یافته است».

مردم در حالی ناگزیر از کوچ به شهرها و شهرک‌ها و حتی کوه و دشت و روستا شده‌اند که تعداد ۳میلیون خانه خالی در تهران وجود دارد! این عین نوشته همان روزنامه در همان روز است:

«در حالی قیمت مسکن در حال نوسان است که به‌گفته مقامات حدود ۳میلیون خانه ساخته شده خالی فقط در تهران وجود دارد و چند برابر این میزان در دیگر کلان‌شهرها و شهرهای کوچک وجود دارد».

به‌نوشته خبرگزاری حکومتی ایسنا که همدلی به آن اشاره کرده است،

۵۵هزار و ۹۹واحد مسکن مهر بدون متقاضی است یکی از علل مشتری نداشتن، فقر مردم است

در خوزستان ۷۰۰۰مسکن مهر فاقد تقاضا است که به‌گفته مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن علت آن، بی‌پولی مردم است.

طبق آخرین آمار از مجموع دو میلیون و ۲۰۳هزار و ۷۶واحد مسکن مهر

کل واحدهای آماده تحویل فاقد خدمات زیربنایی ۱۶۵هزار و ۶۲۶واحد

کل واحدهای دارای مشکلات حقوقی شامل ۹۱هزار و ۵۶۱واحد، کل واحدهای فاقد متقاضی ۵۵هزار و ۹۹واحد است.

 

سیاهه افزایش قیمت مسکن در سال جاری

طی سال اخیر قیمت مسکن در برخی مناطق اطراف تهران تا ۵۰۰درصد افزایش داشته است.

قیمت ها در پردیس حدود ۵۰۰درصد،

در پرند حدود ۲۰۰درصد

و در هشتگرد ۱۰۰تا ۱۵۰درصد نسبت به سال ۹۶افزایش‌یافته

که در مواردی از میانگین رشد قیمت مسکن تهران نیز فراتر رفته است.

البته قیمت خانه در تهران نسبت به سال ۱۳۹۵بالغ‌ بر ۲۱۵درصد رشد کرده است.

با نگاهی به این قیمتها و کاذب بودن آنها می‌توان دریافت که به‌رغم تمامی مشکلاتی که وجود دارد، در بازار مسکن میلیونها منزل خالی در دست نهادهای رژیم از قبیل بنیاد مسکن و بنیاد مسکن مهر و بیناد مستضعفان و بانک‌های سپاه پاسداران و بانک‌های دولتی نگهداری می‌شوند تا با افزایش قیمت آنها و افزایش نرخ اجاره‌بها جیب ملت را بیشتر خالی کنند.

مشکل مسکن و پیامدهای اجتماعی آن (۱)