728 x 90

معنای اعتراف روحانی به کرونا در زندانها

کرونا در زندانها
کرونا در زندانها

ابتلای ۸۵درصد تنها در یک زندان

ابتلای صد نفر از ۱۲۰ زندانی در یکی از زندانهای رژیم به کرونا ویروس، خبری تکان‌دهنده بود که روحانی در یک نشست ویدئویی اعلام کرد. او که سه ماه است در وحشت از فوران آتش‌فشان خشم مردم، با قبول هزینهٔ سنگین سیاسی پشت سرهم دروغ می‌بافد و پنهان‌کاری می‌کند تا اوضاع را عادی جلوه دهد، علت چیست که ناگهان اعتراف می‌کند که بیش از ۸۵درصد زندانیان تنها در یک زندان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند؟

«چند روز پیش.. . در یکی از زندانها، یک فرد مبتلا وارد شده در این زندان و تا بفهمند، از ۱۲۰نفر جمعیت آن محوطه، ۱۰۰نفرشان بر اساس نتایج تست گیری مبتلا شدند». (سایت روحانی ۲۱اردیبهشت ۹۹)

اگر این آمار را ولو با آهنگ ملایم‌تر به سایر زندانهای رژیم تعمیم دهیم، ابعاد این فاجعه بیشتر معلوم می‌شود.

از ابتدای شیوع کرونا روشن بود که زندانیان به‌علت وضعیت فاجعه‌بار بهداشتی و محیط بستهٔ زندانها بیش از همه در معرض آلودگی به کرونا و خطر مرگ قرار داشته باشند. مقاومت ایران از روز نخست نسبت به این موضوع هشدار داد. رئیس جمهور برگزیدهٔ مقاومت بارها جامعهٔ جهانی و سازمانهای بشر دوست بین‌المللی را مخاطب قرار داد و عواقب آزاد نکردن زندانیان و به‌خصوص زندنیان سیاسی را گوشزد نمود

علائم سرماخوردگی!

خبرگزاری ایسنا (۲۲ اردیبهشت ۹۹) به‌نقل از اداره کل زندانهای خوزستان نوشت:

«به سبب گرمای هوا و ضرورت استفاده فراگیر از کولر در خوابگاه‌ها، تعدادی از زندانیان با علائم سرماخوردگی به بهداری زندان مراجعه نمودند که با حساسیت کادر پزشکی زندان و انجام آزمایشات لازم، تست آنان مثبت تشخیص داده شد».

خبرگزاری هرانا در همین روز طی گزارشی هشدارآمیز با اشاره به «عدم رعایت استانداردهای لازم بهداشتی» در زندانهای رژیم و هم‌چنین «پذیرش بیش از ظرفیت و نبود فضای مناسب زیستی برای زندانی‌ها، نبود آب آشامیدنی سالم و یا آب گرم برای استحمام، کیفیت غذای پایین و بعضاً غیربهداشتی و عدم اهتمام برای اعزام زندانیان بیمار جهت درمان، عدم دسترسی زندانیان به لوازم بهداشتی حداقلی» نوشت:

«در چنین شرایطی و با شیوع ویروس کرونا، نگرانی زندانیان از وضعیت سلامت خود و واهمه دسته‌جمعی از این ویروس کشنده و هم‌چنین انتشار پی‌درپی اخبار، مبنی بر ابتلا و حتی مرگ زندانیان مبتلا به کرونا در زندانهای مختلف کشور موجب بروز ناآرامی‌های گسترده در زندانها از جمله زندانهای شیبان و سپیدار اهواز شد که به سرکوب، پرونده‌سازی، انتقال به سلول انفرادی، تیراندازی به محبوسین و حتی قتل بزخی از آنها انجامید».

بی‌توجهی سفاکانه رژیم به هشدارهای گوناگون جهت آزادی زندانیان علی‌الخصوص زندانیان سیاسی موجب شده‌است که زندانیان اغلب زندانها برای پیشگیری از خطرات جانی دست به شورش و درگیری مسلحانه با مأموران نظامی بزنند.

اعتراف روحانی به وضعیت وخیم تنها در یکی از زندانها دال بر نوک کوه یخ فاجعهٔ کرونا در زندانهاست که وی همواره با دروغگویی و فریبکاری بر آن‌خاک می‌پاشید. اما اکنون در هراس از واکنش‌های اجتماعی نسبت به ابتلا و مرگ ومیر وسیع زندانیان پیشاپیش از یک‌سو به صحنه آمده تا اذهان عمومی را آماده کند، از سوی دیگر در صورت درز خبرهای مربوط به کرونا در زندان، بگوید که ما پیشاپیش اطلاع‌رسانی کرده‌ایم و از عواقب آن شانه خالی نماید.

صحبت از وجود حلبی آباد در کشورهای پولدار چرا؟!

بررسی سایر اظهارات مزورانه روحانی در این نشست ویدئویی این واقعیت را بیشتر و روشن‌تر برملا می‌کند که سران حاکمیت و از جمله شخص خامنه‌ای از یک انفجار اجتماعی هراس دارند؛ از این رو به‌دنبال آن هستند تا اوضاع را گل و گلاب نشان دهند.

در این رابطه رئیس جمهور ارتجاع، با وقاحت خاص خود از وجود فقیر و گرسنه و معلول و «حلبی آباد» حتی در «کشورهایی که خیلی پولدار هستند و وضعی اقتصادی بسیار خوب دارد» خبر داد:

«حتی کشورهایی که خیلی پولدار هستند و وضع اقتصادی بسیار خوب دارند، شما می‌بینید حتی کنار فرودگاههای بین‌المللی آنها، ۲۰۰ متر الی ۱۰۰۰ متر می‌آیید و می‌بینید که یک عده‌یی در حلبی‌آباد زندگی می‌کنند».

شیخ شیاد با افتخاری مشمئز کننده برای چندمین بار مدعی فقر و گرسنگی حتی در کشورهای «پولدار» شد تا وجود چنین پدیده‌های ناهنجار در ایران را ـ که محصول ۴دهه سرکوب و غارت سران نظام آخوندی است‌ـ عادی جلوه‌دهد. اگر به اظهارات خامنه‌ای نیز توجه کنیم که گفت: «‌به نظر می‌رسد ما از اروپایی‌ها بهتر عمل کردیم» معلوم می‌شود این برگی است که کماکان با وقاحت از آن سود می‌جویند؛ که البته دال بر استیصال نظام است.

روحانی هم‌چنین اظهار کرد:

«نمی‌دانیم پایان کرونا چند هفته و چند ماه دیگر است الآن در بعضی از کشورها رقم، عدد و اقداماتی که انجام می‌دهند، بحث بعد از ۲۰۲۰ است و امسال را در نظر گرفتند که تا آخر سال ۲۰۲۰ ما گرفتاریم و بحث ۲۰۲۱ است»

بهای لاف و گزاف‌های روحانی

اگر این اظهارات را ـ‌که درست برخلاف ادعاها و لاف و گزافه‌های روباه بنفش مبنی بر مهارکرونا و عادی بودن اوضاع است‌ـ در کنار اخبار و آمار فزاینده و دهشتناک شیوع کرونا به‌ویژه در خوزستان قرار دهیم، معنای آن را دقیق‌تر درخواهیم یافت. روحانی با این اظهارات زمینه‌چینی می‌کند که اذهان را نسبت به موج جدید مرگ و میر و هم‌چنین فقر و گرسنگی در کشور آماده کند. واقعیتی که بدون تردید واکنش عمومی را برخواهد انگیخت.

آٰری، زمان آن است که رئیس جمهور ارتجاع و نیز تمامیت نظام، بهای دروغ‌ها و خالی‌بندی‌های مستمر و بی‌وقفه خود را در زمینهٔ بازی با جان، مال و سرنوشت مردم ایران بپردازند.