728 x 90

معنای «۱۳هزار و ۶۰۰ برابر» شدن نقدینگی

چاپ پول...
چاپ پول...

آخوند رئیسی یک سالی است که از بس دروغ گفته پاسخ‌هایش در تجمع اعتراضی هموطنان دردمندمان، تبدیل به شعار روزمره شده است:

«رئیسی دروغگو حاصل وعده هات کو؟»

آخرین ورژن آن هم مصاحبه مطبوعاتی وی بود که در مورد پایین آمدن نرخ تورم عموم شنوندگان خودی را هم غرق در حیرت کرد. طبق روش جاری باندهای غالب نظام آخوندی همه فسادها و دزدی و غارت ها را دولت قبلی انجام داده است و اصلاً قابل اصلاح هم نیست. به‌قول مدیرعامل شرکت دخانیات دولت رئیسی «فساد دولت قبل در دخانیات با آب دریا هم پاک نمی‌شود!» (جوان ۱۰شهریور۱۴۰۱)

وی گوشه کوچکی از این تبهکاریهای باند مغلوب را به رخ کشیده و می‌گوید «شرکت دخانیات قبلاً سودده بوده است اما حالا ۵هزار میلیارد تومان بدهی به‌بار آورده است و معلوم نیست که این پول‌ها کجا رفته؟!»

 

آی دزد گفتن رئیسی بی‌دلیل نیست

همین بازی با نرخ تورم در حالی که مردم دیگر آب و نانی هم ندارند که در سفره خالی خود بگذارند، گویای رد گم کردن باند مورد تأیید خامنه‌ای است. تورم افسار گسیخته در ایران معلول رشد نقدینگی، چاپ بی‌پشتوانه پول، کسری بودجه و فساد نهادینه بانک‌های شبه‌دولتی وابسته به آقازاده‌ها و پاسداران است. منتهی هر بخشی از رژیم ضدمردمی حاکم به بخشی از این موارد اشاره می‌کند تا در نهایت مخاطب را دچار سردرگمی کنند و به غارت و چپاول مردم ادامه دهند.

تورم ویرانگر در این چهل ساله یک پدیده ماندگار شده است که حجم و عمق و میزانش یک رکورد دست‌نیافتنی برای منطقه خاورمیانه است. بخشی از آن به‌خاطر انهدام تولید و افزایش تقاضاست. بخشی از آن به‌خاطر افزایش هزینه تولید است و بخش دیگر ساختاری است یعنی باندها و مافیای حاکم بر اقتصاد ایران به‌طور انحصاری ارکان اقتصاد جامعه را در دست گرفته‌اند و قیمت‌ها و میزان پول و دیگر عوامل را در خدمت منافع غارتگرانه خود گرفته‌اند. در مورد عامل سوم خوب است اشاره شود که «در زمان جاری، نقدینگی نسبت به سال۱۳۵۷ حدود ۱۳هزار و ۶۰۰ برابر شده است. در حالی که تولید ناخالص داخلی حقیقی حدود دو برابر شده است... علاوه‌بر این ۸۵درصد نقدینگی، سپرده‌های پس‌اندازی (شبه‌پول) است و تنها ۱۵درصد آن پول است و ۷۴درصد این سپرده‌ها مربوط به یک درصد سپرده‌گذاران است» (دارایان ۸شهریور۱۴۰۱).

این آمار به‌روشنی نشان می‌دهد چه جریانهایی در رژیم آخوندی از رشد تورم و نقدینگی سودهای فوق نجومی می‌برند که فساد فولاد مبارکه به گرد پایشان هم نمی‌رسد.

دولتهای متوالی برای جبران کسریهای ناشی از این همه غارت اندوخته‌های مردم، به افزایش قیمت ارز روی می‌آورند که خود تشدید کننده تورم و نقدینگی است.

«در مقام علت‌یابی تورم این نرخ ارز است که وقتی پرش می‌کند، تورم و بنابراین نقدینگی و حتی کسری بودجه دولت را به‌شدت افزایش می‌دهد؛ بنابراین نقدینگی، کسر بودجه و تورم همگی تا حد چشمگیری در جایگاه معلول قرار دارند، نه علت و این نرخ ارز است که همه اینها را تشدید و بی‌ثبات می‌کند» (شرق ۸شهریور ۱۴۰۱).

گرچه کارشناسان با زبان علمی فاجعه ورشکستگی اقتصاد ایران را توضیح می‌دهند اما روشن است که آدرس غلط دادن و جای علت و معلول را عوض کردن، تنها به‌منظور سرپوش گذاشتن به دزدیها و چپاول دارایی‌های مردم ستم‌زده ایران است که امروز از زبان آخوندرئیسی و مهره‌های او در دولت جاری می‌شود.

 

نرخ تورم در مرداد ماه به ۵۲درصد رسید

مرکز آمار اعلام کرده است: «نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد ماه ١٤٠١ به عدد ۵۲.۲ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ۵۲.۲ درصد بیشتر از مرداد ١٤٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند» (درگاه ملی آمار ۱شهریور ۱۴۰۱)

با این‌حال رئیسی با ارقام سازیهای پوشالی به سفیدسازیهای مضحک روی آورده است و قبح تورم‌های کمرشکن برای میلیون‌ها تن از مردم گرسنه را ریخته است.

 

آمارسازی مقابل دیدگان مردم!

فضیحت آمار و ارقام باندهای غالب و مغلوب به عرصه‌های رسانه‌ای هم کشیده شده است و از بولتن‌های محرمانه خارج گردیده است ماه گذشته سخنگوی دولت رئیسی ادعاهایی کرد که مانند حرف ای امروز رئیسی پاسخهای درخور دریافت کرد.

«آمارسازی و ارائه آمارهای غیرواقعی و جعلی برخی مسئولان دولت سیزدهم چیز جدیدی نیست. در یک سالی که از عمر دولت رئیسی گذشته، دولتمردان بارها اطلاعات و اظهارات غلط و غیرواقعی در خصوص وضعیت اقتصادی کشور به‌خصوص علیه دولت قبل مطرح کرده‌اند؛ از جعل آمار توسط وزیر اقتصاد برای نشان دادن تورم پایین گرفته تا ادعای خزانه خالی و میزان بدهی دولت قبل توسط رئیس‌جمهور و دیگر اعضای کابینه. ». (آفتاب نیوز۸مرداد۱۴۰۱).

 

نظام دروغگویان ماندنی نیست

راستی!  فرجام نظامی که با ۱۳هزار برابر نقدینگی و مصادرهٔ آخرین سکه‌های مردم سقف تازه‌ای در غارت و جنایت زدند چیست؟

نظامی که با ۴دهه دروغ و فریبکاری نان را از سفره‌ها ربود و زالوهای عمامه‌دار و پاسداران جنایتکار را تقویت کرد سرنوشتی جز سقوط و سرنگونی به دست توانمند جوانان و ارتش گرسنگان ندارد.

نظام دروغ‌گویان و غارتگران ماندنی نیست.    

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/40dd1ba0-ed46-4212-9dea-529d7d5f9014"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات