728 x 90

مماشات یعنی چه؟! و چرا باید با تمام قوا در برابر آن ایستاد؟

سخن روز
سخن روز

این تصویر، نموداری است که رتبه‌بندی کشورهای جهان بر اساس نرخ تورم موجود در آنها را نشان می‌دهد:

 

اقتصاد رژیم در میان بدترین ۱۰کشور جهان، رتبه سوم را دارد! فقط اتیوپی و بلاروس وضع اقتصادشان از رژیم بدتر است!

اقتصاد رژیم در میان بدترین ۱۰کشور جهان، رتبه سوم را دارد! فقط اتیوپی و بلاروس وضع اقتصادشان از رژیم بدتر است!

 

همان‌طور که می‌بینید ایران تحت حاکمیت آخوندها در مارس ۲۰۱۲(فروردین ۱۳۹۱) در رتبه سوم تورمی‌ترین اقتصادهای جهان قرار داشته است.(در این تاریخ دستمزد کارگران معادل ۲۷۰دلار است)

در آوریل ۲۰۱۳(اردیبهشت ۱۳۹۲) نیز رژیم با کمی پایین و بالا رتبه سومی خودش را حفظ کرده و سومین اقتصاد تورمی جهان را به اسم خود ثبت کرده!(دستمزد کارگران در این تاریخ کمی بیشتر از ۲۰۰دلار در ماه است) اما اکنون سال ۲۰۱۹ است. چرا این یادداشت را با نمودار ۷ و ۶سال پیش آغاز کردیم یعنی زمانی که هنوز ریال ایران بی‌ارزش‌ترین ارز جهان نشده بود؟ پاسخ در زهر توافق اتمی است که رژیم در پایان سال ۲۰۱۳ وارد مذاکراتش شد.

 

آوریل ۲۰۱۳(اردیبهشت ۱۳۹۲) رژیم سومین اقتصاد بیمار جهان را دارد

آوریل ۲۰۱۳(اردیبهشت ۱۳۹۲) رژیم سومین اقتصاد بیمار جهان را دارد

 

نوامبر ۲۰۱۳(آذر ۱۳۹۲) مذاکرات برجام آغاز می‌شود در حالی‌که رژیم کماکان سومین کشور جهان از نظر بالا بودن نرخ تورم است.(چیزی بالای ۳۰درصد!) فقط کشور قحطی‌زده سودان و کشور ورشکسته بلاروس وضعشان از رژیم بدتر است وگرنه حتی یمن و سودان جنوبی و غنا و گینه و بوتان و کلاً تمام کشورهای جهان منهای همان بلاروس و سودان وضع اقتصادی‌شان از رژیم بهتر است.

از آوریل ۲۰۱۴(اردیبهشت ۱۳۹۳) که قضیه مذاکرات رژیم و آمریکا از پرده بیرون می‌افتد، وضع اقتصادی رژیم رو به بهبود رفته و نرخ تورمش هم آغاز به کاهش می‌کند.(دستمزد ماهانه کارگران کمی بیشتر از ۲۵۰دلار است)

از ژانویه ۲۰۱۵(مصادف با بهمن ۱۳۹۳ که برجام عینیت می‌یابد) ناگهان همه چیز آغاز به تغییر می‌کند، نرخ تورم رژیم هم کاهش پیدا می‌کند و از ۱۸اکتبر ۲۰۱۵(۲۶مهر ۱۳۹۴) که برجام تصویب می‌شود، رژیم به سرعت وضعیتش بهبود می‌یابد و در ژانویه ۲۰۱۶(بهمن ۱۳۹۴) اساساً از لیست بدترین ۱۰کشور جهان که بالاترین نرخ تورم را دارند خارج می‌شود.(دستمزد کارگران حدود ۲۷۰دلار است)

 

وضعیت تورم اقتصادی رژیم بهبود می‌یابد ـ ژانویه ۲۰۱۶

وضعیت تورم اقتصادی رژیم بهبود می‌یابد ـ ژانویه ۲۰۱۶

 

درست ۵ماه و ۱۰روز بعد(۱۱فروردین ۹۴) یعنی ۳۰مارس ۲۰۱۵ سایت تابناک پاسدار رضایی اعلام کرد رژیم یک کمک ۴ و ۲دهم میلیارد دلاری به سوریه اعطا کرد! پولی که هزینه یکی از بزرگ‌ترین نسل‌کشی‌های تاریخ معاصر در خاورمیانه شد.

بهبود وضعیت اقتصادی رژیم توأم است با افزایش دخالت‌های خونین خامنه‌ای در سوریه، یمن، عراق و لبنان.

 

۵ماه و ۱۰روز پس از تصویب برجام، سیل پول آخوندها روانه سوریه می‌شود تا صدهاهزار نفر سوری دیگر کشته شوند

۵ماه و ۱۰روز پس از تصویب برجام، سیل پول آخوندها روانه سوریه می‌شود تا صدهاهزار نفر سوری دیگر کشته شوند

 

به این ترتیب می‌توان گفت «برجام» بزرگ‌ترین حمایت رسمی بین‌المللی از فجیع‌ترین جنایت سازمان‌یافته دولتی در خاورمیانه و جهان از طریق کمک‌رسانی به آخوندها در تاریخ معاصر بود. این جنایت ادامه داشت تا ژوئن سال ۲۰۱۸(تیر ۱۳۹۷) که آمریکا از برجام خارج شد.(دستمزد کارگران حدود ۲۰۰دلار است)

نکته مهم در این مقطع این است که در تمامی این مدت(از آغاز برجام تا خروج آمریکا از برجام) دستمزد کارگران از ۲۷۰دلار به ۲۰۰دلار کاهش پیدا می‌کند یعنی بهبود وضعیت اقتصادی رژیم، هیچ سودی برای مردم و کارگران ندارد که هیچ! بلکه در نقطه خروج آمریکا از برجام، وضعیت کارگران به بدترین نقطه در تاریخ چندده‌ ساله خود رسیده بود!

با خروج آمریکا از برجام، مجدداً وضعیت اقتصادی آخوندها و متحدانش به‌هم‌ریخت، نرخ تورم به سرعت بالا رفت و در همان ماه ژوئن ۲۰۱۸(تیر ۹۷) رژیم دوباره در رده‌بندی جهانی بر حسب تورم اقتصادی، در شمار بدترین ۱۰کشور جهان قرار گرفت و تا دسامبر همان‌ سال به‌سرعت پله‌های سقوط اقتصادی را طی کرد و در ۳۱دسامبر ۲۰۱۸(۱۰دی ۹۷) رتبه ششمین اقتصاد تورمی جهان را به خود اختصاص داد!

نکته قابل‌ توجه این‌که در تمامی این دوران و افزایش توان مالی رژیم باز هم دستمزد حداقلی کارگران تغییر چندانی نمی‌کند در حالی‌که کمکهای مالی بلاعوض رژیم به مزدوران فرامرزی‌اش پیوسته افزایش می‌یافته است.

 

با خروج آمریکا از برجام، رژیم مجدداً توان اقتصادی‌اش را از دست داد

با خروج آمریکا از برجام، رژیم مجدداً توان اقتصادی‌اش را از دست داد

 

پیامدهای محاصره اقتصادی رژیم

در زمستان ۲۰۱۹(اسفند ۹۷) خبرگزاریها اعلام کردند که حزب‌الله لبنان و برخی دیگر گروه‌های تروریستی تحت‌الحمایه خامنه‌ای در منطقه خاورمیانه، دچار مشکلات مالی شده‌اند! روز ۱۸اسفند ۹۷ خبرگزاریها از قول حسن نصرالله سرکرده حزب‌الله اعلام کردند که این گروه تروریستی به کمک مالی نیاز دارد.

در یک خبر دیگر روز ۱۷مارس ۲۰۱۹(۲۶اسفند ۱۳۹۷) یک مقام سازمان ملل سرکوب مردم معترض غزه توسط نیروهای حماس را محکوم کرد. مردم معترض به شرایط سخت زندگی و گرانی در غزه اعتراض داشتند ظاهراً این گروه نیز پس از سال‌ها دچار بحران مالی شده ‌است!

به این ترتیب با نگاهی به اعداد و ارقام می‌توان به‌روشنی دریافت که کمکهای مالی و سیاسی‌ای که مماشات‌گران غربی تحت عنوان «برجام» روانه جیب آخوندها کردند، چه خون عظیمی از پیکر مردم ایران و دیگر خلق‌های خاورمیانه بر زمین ریخت. سیاستی که ایستادگی در برابر آن، یک وظیفه ملی، میهنی، انسانی و انقلابی است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات