728 x 90

مومیایی رضا شاه، در سالگرد انقلاب مشروطه

ستارخان و باقر خان وتعدادی از یاران
ستارخان و باقر خان وتعدادی از یاران

روز ۱۴مرداد سالگرد انقلاب مشروطه است. انقلابی بزرگ که در توفان استعمار و ارتجاع و خیانت مزدوران داخلی، ناتمام ماند، سردارانش عموماً به تیر خیانت خائنان و مزدوران بیگانه به خاک و خون غلتیدند، مجاهدین و فداییانش، به خواست استعمار و دربار خلع‌سلاح شدند و روند تکامل اجتماعی ایران که با آن انقلاب می‌رفت تا با ورود به دوران پسافئودالی، به مرحله نوینی ارتقاء یابد، ناگهان قطع شد.

گردان‌های زبده آن انقلاب که در جنبش‌های آزادی‌بخش گیلان و آذربایجان و خراسان و جنوب تجلی یافته بودند، یکی‌یکی با همدستی استعمار و ارتجاع داخلی و مزدوران خائن و وطن‌فروشی هم‌چون رضا خان، نابود شدند.

آن قهرمانان در تاریخ ایران‌زمین جاودانه شدند و از رضا شاه نیز جز یک مومیایی دروغین باقی نماند.

در سالگرد بزرگداشت پیشوایان آزادی ایران که «سر» در راه آزادی دادند و با تعهد به ادامه راه‌شان در سرخ‌ترین روزهای قیام بزرگ مردم ایران، با آنان تجدیدپیمان می‌کنیم.

دشمنانشان را افشا می‌کنیم، راه‌شان را یادآوری و نامشان را بزرگ می‌داریم و از تجربه خونین‌شان درس می‌گیریم.

سیمای پاک و دوست‌داشتنی ستارخان که مردم ستمدیده مشرق‌زمین از هندوستان تا آسیای میانه و عراق به نامش سکه می‌زدند، رزم‌آوری‌های شگفت‌انگیزش، پاکبازی‌های میرزا و برنامه انقلابی‌اش برای رشد اجتماعی مردم ایران، قهرمانی‌های کلنل و رئیس‌علی و ناصردیوان و... زنان نامداری هم‌چون زینب‌پاشا و سردار مریم بختیاری و شیرزنان برازجانی و... را پیوسته پیش روی خود داشته و تا آخرین نفس و تا آخرین قطره خون، در راه آزادی ایران و آبادی آن از پای نخواهیم نشست.

 

رضا شاه قاتل مشروطه‌خواهان

رضا شاه قاتل مشروطه‌خواهان

 

آیا می‌دانید در جریان انقلاب مشروطه، در حالی‌که میرزا کوچک خان جنگلی با قوای مهاجم روس‌ها می‌جنگید، رضا خان و استاروسلسکی، فرمانده روسی نیروی قزاق، از پشت به او حمله کردند؟

آیا می‌دانید رضا خان البته در آن نبرد از میرزا شکست خورد، اما پس از مدتی در اتحاد با نیروهای انگلیسی، کار ناتمامش را تمام کرد و جنبش جنگل را نابود کرد؟(کتاب سردار جنگل)

 

رضا شاه مزدور ژنرال استاروسلسکی

رضا شاه مزدور ژنرال استاروسلسکی

 

آیا می‌دانید هنگام اشغال ایران در ابتدای جنگ جهانی اول به دست روس‌ها، رضا خان به جای پیوستن به مقاومت مردم ایران، به جنگ نیروهای دولت ملیون در همدان رفت، از آنها شکست خورد، عقب نشست و در قزوین خود و نیروهای قزاقش را تحت‌امر سپاه اشغالگر روس به فرماندهی «باراتف» ژنرال مهاجم روسی قرار داد و مستقیماً به مزدوری اشغالگر درآمد؟

 

رضا شاه قاتل محمد‌تقی‌خان پسیان

رضا شاه قاتل محمد‌تقی‌خان پسیان

 

آیا می‌دانید کلنل محمدتقی‌خان پسیان، فرمانده نیروهای مقاومت ایران در همدان، هنگام اشغال ایران به دست روسها،‌ باید هم با سپاه اشغالگر روس می‌جنگید و هم با رضا خان، قزاق مزدور روس‌ها؟(کتاب رضا شاه از تولد تا سلطنت ص ۲۰۱)

آیا می‌دانید رضا شاه، تاثیرگذارترین و مهم‌ترین قهرمانان انقلاب مشروطه را کشت یا از دور خارج کرد؟

قهرمانانی هم‌چون:

میرزا کوچک خان جنگلی

کلنل محمدتقی‌خان پسیان

شیخ محمد خیابانی

ناصر دیوان کازرونی

میرزا محمد برازجانی

میرزاده عشقی

فرخی یزدی

نسیم شمال و...

آیا می‌دانید رضا خان در جریان انقلاب مشروطه و در محاصره جنایتکارانه تبریز، شرکت داشت؟

آیا می‌دانید هنگامی که ستارخان برای دفاع از انقلاب مشروطه و استقلال ایران، پنجه در پنجه محمدعلیشاه و امپراتوری روس و انگلیس انداخته بود، رضای خائن با مسلسل ماکسیمش، بزدلانه از پشت دیوارهای تبریز به سوی ستارخان و مجاهدان تبریز شلیک می‌کرد؟!

 

رضا شاه علیه مجاهدین آذربایجان

رضا شاه علیه مجاهدین آذربایجان

 

آیا می‌دانید رضاخان در ماجرای محاصره تبریز توسط قوای استبداد، با ستارخان جنگید و شکست خورد؟(تاریخ مشروطه کسروی ص ۸۳۵)

آیا می‌دانید آن خیانت هنگامی بود که تبریز یک‌تنه در برابر قوای استبداد محمدعلیشاهی ایستاده بود و رضا ماکزیم(همان رضا شاه بعدی) با دسته وحوشش در قوای استبداد بر ضد ستارخان می‌جنگید؟

آیا می‌دانید در حالی‌که سردار اسعد بختیاری و حتی سپهدار رشتی نیز به کمک مشروطه‌خواهان شتافتند ولی رضا خان، تیربارچی لشگر محمدعلیشاه بود و از مجاهدان آذربایجان خون بر زمین می‌ریخت؟!

 

ترفیع رضا شاه به‌خاطر وطن‌فروشی

ترفیع رضا شاه به‌خاطر وطن‌فروشی

 

آیا می‌دانید دولت‌های استعماری روس و انگلیس برای سرکوب جنبش مشروطه و نابودی رهبران ملی و مردمی آن، تنها از نیروهای اشغالگرشان استفاده نکردند بلکه مزدوران داخلی خود را هم به خدمت گرفتند که یکی از آنها رضا خان بود؟

آیا می‌دانید رضا خان را یک ژنرال انگلیسی به اسم «آیرونساید» بر سر کار آورد؟

آیا می‌دانید محمدرضا شاه نیز به این‌که پدر تاجدارش رضا شاه را ژنرال انگلیسی «آیرونساید» بر سر کار آورده، اعتراف کرده است و با حماقتی شگفت، تعریف و تمجید آیرونساید از پدر مزدورش را تأیید کرده؟

شاه در کتابش به اسم «پاسخ به تاریخ ص ۲۵ از قول ژنرال انگلیسی آیرونساید نقل کرده که: «رضاخان تنها مردی است که می‌تواند ایران را نجات دهد».

واقعا که چه ژنرال انگلیسی ایران‌‌پرستی!؟

چه شاه وطن‌پرستی؟

و چه شاهنشاه وطن‌پرستی؟

واقعا که روحت...

 

سند ۶

کتاب پاسخ به تاریخ نوشته محمدرضا پهلوی ص ۲۵

 

آیا می‌دانید اولین جمهوری ایرانی و بنیانگذارش میرزا کوچک‌خان جنگلی، توسط رضا خان در مقام سردار سپه(وزیر جنگ) نابود شدند؟

آیا می‌دانید روس‌ها و انگلیس‌ها هر دو تشنه به خون آن جمهوری و رهبر پاکبازش میرزا کوچک‌خان بودند و رضا خان فقط یک مزدور وطن‌فروش بود که مأموریت نابودی جنبش‌های ملی ایران را به نیابت از استعمار پیش می‌برد و اسمش را می‌گذاشت تأمین امنیت و یکپارچگی ایران؟!

آیا می‌دانید رضا خان با افتخار خود را عامل کودتای استعماری سوم اسفند ۱۲۹۹ اعلام کرد؟ و رسماً گفت: از اقدام خود شرمنده نیستم!

آیا می‌دانید رضا خان با آخرین نسل انقلابیون مشروطه جنگید و بسیاری از آنها را یا به‌قتل رساند یا از دور خارج کرد؟

آیا می‌دانید در غوغای جنگ جهانی اول، رضا شاه به مزدوری نیروهای اشغالگر روسی(ژنرال باراتف) در آمد در حالی که:

رئیس‌علی دلواری و ناصردیوان کازرونی و میرزامحمد برازجانی در جنوب، میرزا کوچک‌خان در گیلان، خیابانی در آذربایجان و کلنل محمدتقی‌خان پسیان در همدان با نیروهای اشغالگر روس و انگلیس می‌جنگیدند؟

و درست در چنان هنگامه خطیری، رضا خان یا خودش با این قهرمانان وطن جنگید! یا به‌واسطه نیروها و مزدورانش باعث قتل آنان و نابودی جنبش مقاومت مردم ایران و جنبش مشروطه شد؟!

آیا می‌دانید کشتار قهرمانان آزادی ایران، یکی از سیاه‌ترین اوراق زندگی رضا خان این مزدور بیگانه است؟

 

رضا شاه قاتل هنرمندان، آزادیخواهان و میهن‌پرستان ایران

رضا شاه قاتل هنرمندان، آزادی‌خواهان و میهن‌پرستان ایران

 

آیا می‌دانید به فرمان رضا شاه بسیاری از هنرمندان نامدار تاریخ معاصر ایران کشته شدند؟

بزرگانی مانند:

میرزاده عشقی

فرخی یزدی

نسیم شمال همگی به فرمان رضاخان به‌قتل رسیدند.

آیا می‌دانید آن‌که به رضا خان، تاج بخشید! و تاجبخش او شد!‌ آخوند بدنام تمامی تاریخ ایران ابوالقاسم کاشانی بود؟!

آیا می‌دانید یکی از حامیان رضا خان در مجلس مؤسسانی که او را «شاه» کرد، آیت‌الله کاشانی بود که بعدها نیز در کودتا بر ضد مصدق، به همکاری با استعمار و محمدرضا شاه پرداخت؟!(تاریخ شاهنشاهی اعلیحضرت رضا شاه پهلوی - عبدالله امیرطهماسبی ص ۴۳۹)

 

رضا شاه تاج پادشاهی را از آخوند کاشانی دریافت کرد

رضا شاه تاج پادشاهی را از آخوند کاشانی دریافت کرد

 

آیا می‌دانید رضا شاه که توسط ژنرال آیرونساید انگلیسی بر سر کار آمده بود، وقتی تاریخ مصرفش گذشت همان‌ها! هم با یک تلگراف ۳خطی او را از مملکت اخراج کردند؟!

متن تلگراف وزارت‌خارجه انگلیس به رضا شاه و ابلاغ خلع وی از سلطنت!‌ که از مفاخر آن سلسله است را در زیر بخوانید:

«ممکن است اعلیحضرت لطفاً از سلطنت کناره‌گیری کرده و تخت را به پسر ارشد و ولیعهد واگذار نمایند؟ ما نسبت به ولیعهد نظر مساعدی داریم و از سلطنتش حمایت خواهیم کرد.

مبادا اعلیحضرت تصور کنند که راه‌حل دیگری وجود دارد»!(منبع: کتاب شاه شاهان، ریچارد کاپوچینسکی  - اسناد وزارت‌خارجه انگلیس)

(Kapuscinski، ‎Ryszard. Shah of Shahs. Penguin Group، ۲۰۰۶. ۲۵. ISBN ۹۷۸-۰۱۴۱۱۸۸۰۴۱) رد این اسناد را می‌توانید در هر کوی و برزنی و در ویکی‌پدیا هم بیابید!

 

ژنرال آیرونساید انگلیسی و آخوند کاشانی اصلی‌ترین حافظان خارجی و داخلی رضا شاه

ژنرال آیرونساید انگلیسی و آخوند کاشانی اصلی‌ترین حافظان خارجی و داخلی رضا شاه

 

آیا می‌دانید محمدرضا شاه در مورد پدرش رضا شاه به منابع سفارت آمریکا در تهران گفته بود: «انگلیسی‌ها خاندان قاجار را بیرون انداختند و پدرم را سر کار آوردند».

وی گفته بود: «آنها پدرم را بیرون انداختند و می‌توانند من را هم بیرون بیاندازند». این سند با نقل‌قول مستقیم از شاه می‌افزاید:‌ «اگر انگلیسی‌ها می‌خواهند که من بروم، باید فوراً بدانم تا بی‌سروصدا بروم".(منبع اسناد وزارت‌خارجه: تاریخ سند ۲۱مه ۱۹۵۳ - ۳۱اردیبهشت ۱۳۳۲)

آیا می‌دانید شاه در آخرین کتابش، در مورد شبیه به همین نکته، با نقل‌قولی از تیمسار ربیعی فرمانده نیروی هوایی‌اش در دادگاه آخوندها، گفته بود: «تیمسار ربیعی در بیدادگاه جمهوری اسلامی گفته بود: «هویزر شاه را چون موش مرده‌ای از ایران بیرون انداخت».(کتاب پاسخ به تاریخ - محمدرضا پهلوی ص ۲۴۶) این نقل‌قول از خود شاهنشاه! است! نه از دشمنان اعلیحضرت!

 

رضا شاه و شاه هر دو دست‌ساز استعمار انگلیس

رضا شاه و شاه هر دو دست‌ساز استعمار انگلیس

 

آیا می‌دانید ارتش مردمی ایران را که امیرکبیر بنیان گذاشته بود، رضا شاه از هم پاشاند و با نیروی استعماری قزاق، یک ارتش پوشالی ساخت که یک ساعت هم در برابر اشغال ایران مقاومت نکرد؟!

در حالی‌که نیروهای مردمی‌ دهها سرباز اشغالگر را با دست خالی مجازات کردند.

آیا می‌دانید رضا شاه وقتی آمد یک قزاق بیسواد و فقیر بود، اما وقتی رفت، گرچه باز هم بیسواد بود، اما به اندازه د۲سال بودجه مملکت، ثروت جمع کرده بود!

درباره میزان ثروت رضا شاه نگاه کنید به:

تاریخ ۲۰ساله حسین مکی ج ۶ ص ۱۳۵ که می‌گوید: «رضا خان قزاق پس از نشستن به تخت سلطنت، حدود ۴۴هزار سند از دست مردم گرفت و املاک و زمین‌های روستاییان گیلان و مازندران، تنکابن و نور و بسیاری جاهای دیگر را مالک شد».

حسین مکی در همان کتاب، جلد ۸ صفحه ۹۱ از وزیر دارایی وقت، دکتر سجادی، نقل کرده است که: «رضا شاه هنگام ترک ایران، ۶۸میلیون تومان در حساب شخصی خود در بانک ملی داشت».

آیا می‌دانید این پول نزدیک به ۲برابر بودجه کشوری ایران در همان زمان است؟!

آیا می‌دانید رضا شاه راه‌آهن ایران را بر اساس خواسته استعمار کشید نه متناسب با نیاز ایران؟

راه‌آهنی که رضا شاه کشید خلیج‌فارس را به دریای مازندران وصل کرد، راهی سوق‌الجیشی برای دسترسی سریع به روسیه بود! راهی که نیاز استراتژیک انگلیس‌ها برای حمل سریع و ارزان و راحت نیروهایشان در صورت حمله احتمالی به روسیه بود!(راهی که البته بعدها برای کمک به روسها مورد استفاده غرب قرار گرفت! طنزی تاریخی که پولش را البته ملت فقیر ایران داد و اسمش را رضا شاه خائن در کرد»!‌

آیا می‌دانید که راه‌آهن مطلوب ایران باید شهرهای مهم و پرجمعیت ایران مانند شهرهای کردستان و آذربایجان و شمال و تهران و خراسان و اصفهان را به یکدیگر وصل می‌کرد؟ در حالی‌که راه‌آهنی که رضا شاه ساخت هیچ‌کدام این شهرها را به هم وصل نکرد؟!‌

 

سند ۱۱

کتاب گذشته چراغ راه آینده ص ۲۶

 

آیا می‌دانید رضا شاه قرارداد استعماری «دارسی» را که رو به پایان بود، برای ۶۰سال دیگر تمدید کرد و از این راه سرمایه بی‌کرانی از جیب مردم ایران، روانه خزانه انگلستان نمود؟.

دکتر مصدق در دوره چهاردهم مجلس شورای ملی در زمینه این قرارداد گفت:

«اگر امتیاز دارسی تمدید نشده بود، در سال ۱۹۶۱م(۱۳۴۰ خورشیدی) به بعد دولت نه تنها به صدی ۱۶ عایدات حق داشت، بلکه صدی صد عایدات حق دولت بود؛ بنابراین صدی ۸۴ از عایدات که در ۱۹۶۱ میلادی حق دولت می‌شود، بر طبق قرارداد جدید کمپانی آن را تا ۳۲سال دیگر می‌برد. ۱۲۶میلیون لیره انگلیس از قرار ۱۲۸ریال، ۱۶۰۱۲۸۰۰۰۰۰۰ریال می‌شود و تاریخ عالم نشان نمی‌دهد که یکی از افراد مملکت به وطن خود در یک معامله ۱۶بیلیون و ۱۲۸هزار ریال ضرر زده باشد و شاید مادر روزگار دیگر نزاید کسی را که به بیگانه چنین خدمتی کند»!

شخص رضا شاه پس از مذاکره با «سر جان کدمن» رئیس شرکت نفت ایران و انگلیس و «رجینالد هوار» سفیر بریتانیا در ایران این قرارداد را قبول کرد و مقامات دولت را وادار به تصویب آن نمود و اکثریت مجلس شورای ملی را نیز مجبور به تصویب آن کرد!

 

رضا شاه و قرارداد ننگین نفت با انگلستان

رضا شاه و قرارداد ننگین نفت با انگلستان

 

آیا می‌دانید رضا شاه به نزدیک‌ترین دوستش سرتیپ «درگاهی» رئیس شهربانی جنایتکارش هم رحم نکرد و او را هم کشت؟!

آیا می‌دانید رضا شاه، تیمورتاش وزیر دربا وفادارش را که بسیار هم برای او خوش‌خدمتی کرده و بسا جنایت در راه اجرای فرامین ملوکانه انجام داده بود، کشت و اموالش را هم به نفع خودش مصادره کرد؟!

آیا می‌دانید رضا شاه سردار اسعد را(که بسیار به او محبت کرده بود و رضا شاه پیوسته خود را مدیون وی می‌دانست) در نهایت خیانتکاری و ناجوانمردی زیر شکنجه به‌قتل رساند؟!

آیا می‌دانید جاده‌سازی، کشیدن راه‌آهن، ایجاد امنیت راه‌ها و جاده‌ها در دوران رضا شاه، بخشی از استراتژی انگلستان برای دسترسی سهل و سریع و بی‌دردسر به روسیه بود و هیچ ربطی به رضا شاه نداشت؟

آیا می‌دانید رضا شاه تنها مجری سیاست‌های دولت فخیمه‌ای بود که او را بر سر کار آورده بود و هر کس دیگری هم که انگلیسی‌ها می‌آوردند ناگزیر بود همین خدمات! را برای تسهیل کار انگلیس‌ها انجام دهد؟!

تنها اشکالی که استراتژی انگلیس‌ها داشت این بود که اجبار روزگار، استعمار را مجبور کرد تمامی آن راه‌های ارتباطی و امنیت‌ و تلگراف‌خانه و... را بعداً و در جریان جنگ جهانی برای کمک‌رسانی به روسیه شوروی به‌کار بگیرد و نه برای حمله به روس‌ها!

 

رضا شاه مجری دولت فخیمه انگلستان

رضا شاه مجری دولت فخیمه انگلستان

 

آیا می‌دانید استعمار روس و انگلیس چگونه سیر تکاملی رشد اجتماعی اقتصادی ایران را که با انقلاب مشروطه می‌رفت تا اوج بگیرد، متوقف کردند؟

آیا می‌دانید استعمار با برقراری دیکتاتوری رضا خان به جای دیکتاتوری قاجاریه، خط سیر تکامل تاریخی جامعه ایران را از مسیر دموکراسی، پیشرفت و عدالت اجتماعی منحرف کرد؟

آیا می‌دانید بسیاری کشورهای آسیایی که پس از ایران موفق به انقلاب‌های ضدفئودالی شدند و در این زمینه از ایران عقب‌تر بودند، اما موفق شدند در پیشرفت اقتصادی اجتماعی، گام‌هایی شتابان‌تر از ایران در دوران حکومت دست‌نشانده رضا خان بردارند؟

به‌شهادت تاریخ؛

انقلاب مشروطه ایران در سال ۱۹۰۶ میلادی به پیروزی رسید.

انقلاب ضدفئودالی چین در سال ۱۹۱۲ پیروز شد(یعنی ۶سال پس از ایران).

انقلاب ضدفئودالی و بورژوا دموکراتیک روسیه در فوریه ۱۹۱۷ پیروز شد(یعنی ۱۱سال پس از ایران).

انقلاب بورژوایی ترکیه و نابودی نهایی خلافت عثمانی در سال ۱۹۲۱ پیروز شد(یعنی ۱۵سال بعد).

همزمان با دورانی که رضا خان دیکتاتوری خود را در ایران مستقر کرده بود، بسیاری از کشورهای یادشده توانستند گام‌های بلندتری در پیشرفت وضعیت اقتصادی و اجتماعی خود نسبت به ایرانی بردارند که زودتر از آنها برای آزادی و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی انقلاب کرده بود.

این‌ همه عقب‌ماندگی تماماً حاصل حاکمیت آدمکش دست‌نشانده‌ای به اسم رضا شاه بر ایران بود که درصدد تخریب دستاوردهای انقلاب مشروطه و قتل تمامی رجال نامدار و ملی در راستای تحکیم سلطه استعمار بود.

کاری که پسرش محمدرضا در تکمیلش کوتاهی نکرد!