728 x 90

وحشت دیکتاتوری آخوندی از پیوند شرایط عینی و ذهنی انقلاب

کاشان - ۱۲دی ۹۶
کاشان - ۱۲دی ۹۶

در شرایط کنونی ایران، رسانه‌های حکومت آخوندی به طرزی هیستریک در رابطه با جایگزین دموکراتیک حکومت‌شان، یعنی شورای ملی مقاومت و نیروی محوری آن، سازمان مجاهدین خلق ایران، اظهارنظر کرده و به شیطان‌سازی می‌پردازند. برخلاف گذشته که سخن از مجاهدین جرم و سیاست حکومت بایکوت خبری مطلق آنان بود اما اکنون در رادیو و تلویزیون رژیم، روزنامه‌ها و سایت‌های مختلف آن،‌ به‌کرات به این موضوع پرداخته می‌شود. دلیل این چرخش آشکار چیست؟

 

۵نشانه سرنگونی محتوم و پیروزی محتوم 

نخستین موضوعی که در بررسی وضعیت اجتماعی کنونی ایران باید به آن توجه کرد این‌که از دی ۹۶ تاکنون شعله‌های قیام در ایران نه تنها خاموش نشد بلکه به مدار جدیدی بالغ گردید. این چگونه امکان‌پذیر شده است؟‌ بدون ابهام و عاری از شائبه تردید می‌توان گفت ایران و جامعه ایران در آستانه یک تغییر بزرگ قرار دارد. این واقعیتی است که دوست و دشمن به آن اذعان می‌کنند. به این «آستانه تغییر»، «حتمیت سرنگونی» می‌گوییم.

مریم رجوی در سخنرانی تیر ۹۷ خود، ضمن یک تحلیل جامع ۵نشانه سرنگونی محتوم این رژیم را این‌گونه برشمرد:‌

یکم ـ باطل‌ شدن شعبده راه‌حل تغییر از درون نظام، یعنی سوختن کارت‌ اصلاح‌طلبان قلابی و اعلام آن توسط جوانان قیام‌آفرین

دوم ـ استمرار قیام‌ها و اعتراضات در شرایط سرکوب مطلق از دی ۹۶ تاکنون.

سوم ـ بالغ شدن تنش‌های اقتصادی اجتماعی(فقر و زیر خط فقر، نابرابری فاحش طبقاتی، گرانی افسارگسیخته، تورم، بیکاری فراگیر... قحطی آب و به‌تازگی قطع برق) به یک وضعیت انفجاری و غیرقابل بازگشت و ناتوانی رژیم آخوندی در مواجهه با آنها.

چهارم ـ فرو ریختن سیاست مماشات که خود را در (بیرون کشیدن آمریکا از برجام ـ بهمن تحریم‌های پیاپی و به‌خصوص تحریم نفتی و تسلیحاتی ـ فروکش کردن توان جنگ‌افروزی و ماجراجویی منطقه‌یی رژیم ـ پایان یافتن روزگار برچسب زدن به اپوزیسیون مشروع و بمباران و سرکوب آن) نشان می‌دهد.

پنجم ـ مهم‌ترین پارامتر، پیوندخوردن مردم به‌جان آمده ایران با مقاومت سازمان‌یافته و سراسری است. این عامل به‌عنوان کاتالیزور قیام، بیش‌‌از‌پیش باعث وحشت و استیصال سرکوبگران عمامه به‌سر شده است.

قیام کارگران نیشکر، کارگران فولاد اهواز، قیام کشاورزان اصفهان و شعار پشت به دشمن رو به میهن نمازگزاران در اصفهان و پشت کردن آنان به امام‌جمعه‌ خامنه‌ای‌، قیام خوزستان و به‌خصوص اهواز و بعد از آن، قیام کردستان و اعتصاب طولانی بانه، قیام مردم کازرون ـ که برگ زرینی در بین این سلسله از قیام‌ها بود ـ اعتصاب رانندگان و کامیون‌داران زحمتکش در ۲۸۵شهر در ۳۱استان به مدت ۱۲روز و قیام بازار تهران و نیز خرمشهر نشان داد که ایران در سرفصل یک تغییر کیفی و بزرگ (سرنگونی) قرار دارد.

 

نگاهها به کدام سمت دوخته شده است؟ 

به گواهی دوست و دشمن، صورت‌مسأله امروز ایران دیگر این نیست که این رژیم خواهد رفت یا نه، همگی بر این واقعیت مسلم اتفاق‌نظر دارند که این رژیم رفتنی‌ست، سخن دیگر از گذشته و گذشته‌ها نیست، سخن از این است که جایگزین بعدی کیست؟ بعد از حاکمیت آخوندها کدام آلترناتیو سکان هدایت ایران را به‌دست خواهد گرفت. نگاه به افق تغییرات،‌ شامل آزادیخواهان و دگرگونی‌طلبان نیست. بیش و پیش از همه این آخوندها، مهره‌های حکومتی و پاسداران و بسیجیان و رسانه‌های ریز و درشت نظام هستند که از آن سخن می‌رانند. تعجب نکنیم اگر در رسانه‌های حکومتی پس از دهه‌ها بایکوت،‌ اینک صحبت از مجاهدین می‌شود. آنها خود با زبان خود، آلترناتیو و نیروی اصلی را آدرس می‌دهند. نخستین کسی که با ماکزیمم دقت آدرس داد، شخص علی خامنه‌ای بود. او آشکارا از مجاهدین و نقش آنان در سازماندهی قیام دی ۹۶ نام برد و به این ترتیب خود نخستین کسی بود که خط قرمز بایکوت مجاهدین را رد کرد.

 

شرایط عینی و ذهنی انقلاب 

اگر در جدیدترین اظهارات سران و مهره‌های رژیم دقت کنیم آنان از دوران سرنگونی با تعابیر زیر نام می‌برند:

«پیچ تند»، «سال ویژه»، «سال پراهمیت»، «تابستان داغ!»

آنها ناخودآگاه یا خودآگاه به ۲مؤلفه اقرار می‌کنند:

یکم ـ شرایط انفجاری جامعه که با یک جرقه مشتعل می‌شود

دوم ـ وجود کانونهای شورشی

این د۲مؤلفه همان شرایط عینی و ذهنی یک انقلاب هستند که وقتی همراه می‌شوند، سرنگونی ولایت فقیه و حکومت برآمده از آن و پیروزی محتوم برای مردم و مقاومت ایران را به ارمغان می‌آورند.

 

اظهارات وحشت‌آلود مهره‌های رژیم از پیوند مردم با مجاهدین

با توجه به آنچه گفتیم اکنون به‌خوبی می‌شود دریافت که چرا در تبلیغات حکومتی به کرات نام مجاهدین برده می‌شود. چنین واکنشی از سوی حکومت نشان‌دهنده روی آوردن مردم به‌ستوه آمده و جوانان قیام‌آفرین به مجاهدین در شرایط کنونی است. به موازات گسترش قیام، پیوند بین مردم و مجاهدین نیز وارد عرصه‌های جدیدی شده است. در این اظهارات وحشت‌آلود مهره‌ها و دست‌اندرکاران حکومتی که تنها به فاصله ۴۸ساعت ابراز شده است، دقت کنید. فاکتها به خودی خود، گویاست:‌

عبدالرحیم موسوی، سرکرده ارتش تحت‌امر ولی‌فقیه(تسنیم ۲۲تیر ۹۷):

«امسال به‌نظر می‌رسد برنامه اصلی دشمن روی جنگ اقتصادی سوار شده، اما در واقع برنامه آنها با عملیات روانی روی جنگ اقتصادی سوار شده است. تا جایی اتفاقی می‌افتد عده‌یی راه می‌افتند، جریانی به راه می‌اندازند و دعوایی ایجاد می‌کنند. ما باید خیلی مراقب باشیم. باید مراقب نفوذی‌ها و جنگ روانی دشمنان باشیم».

پاسدار سرتیپ تقی مهری، رئیس پلیس راهنمایی(فارس ۲۲تیر ۹۷):

«سال ۹۷ سال پراهمیتی است. در شرایط کنونی وظیفه همه مسئولان نظام در تمام سطوح و دلسوزان (نظام) مقابله با این فشارها و توطئه‌های دشمنان است... (مجاهدین) نیز توطئه‌های شومی را علیه (نظام) طراحی کرده‌اند».

امام‌جمعه‌های خامنه‌ای در شهرهای مختلف کشور نیز هراس فزاینده نظام ولایت فقیه را از مجاهدین و خطر قیام را برملا کردند.

آخوند اعرافی، امام‌جمعه رژیم در قم(تسنیم ۲۲تیر ۹۷):

«ضدانقلاب در آرزوست تا چهلمین سالگرد انقلاب سپری نشود. دشمنان برای فروپاشی اقتصادی و آشوب و اغتشاش و هرج و مرج و ازهم‌پاشیدن (نظام) و سست کردن ما وارد جنگ شده‌اند».

آخوند مختاری، امام‌جمعه خامنه‌ای در بیرجند، ضمن تهدید آوری (مجاهدین) از خطر یک تابستان داغ برای نظام ابراز وحشت کرد.

آخوند مهدوی، امام‌جمعه رژیم در اصفهان نیز در وحشت از بالاگرفتن اعتراضات مردمی و بحران درونی رژیم گفت:

«بالاخره تو این فشارهایی هم که می‌آید گاهی مباحثی هم پیش می‌آید حقوق‌ها تأخیر می‌افتد نوسانات ارزی گاهی به‌وجود می‌آید، قاچاق واردات و مشکلات ارزی و مسائل این‌چنینی به ضمیمه بحث آب و مشکلات دیگری که هست بالاخره بعضی به حق که می‌خواهند حق خودشان را بگیرند اما دشمن دنبال همین است که احساس بکند یک اختلافی را در ایران ببیند بلافاصله می‌بینید هر نوع اختلافی که باشد هر نوع اغتشاشی را بلافاصله می‌بینی یکسری آشوبگر می‌آیند بین آنها قرار می‌گیرند شعارهای ساختارشکنانه می‌دهند و حق صحیح آن صنف را می‌کشانند به یک سمت دیگری».(تلویزیون حکومتی شبکه اصفهان۲۲تیر ۹۷)

عماد افروغ، نماینده سابق مجلس رژیم، با اعتراف به وضعیت انفجاری جامعه و خطر قیام و مجاهدین گفت(عصر ایران ۲۳تیر ۹۷):

«این برای ما دردآور است که (مجاهدین) و ترامپ برای (نظام) شاخ و شانه بکشند. من نوعی باید یقه چه کسی را بگیرم که این شرایط را به‌وجود آورده است؟».

وی با اعتراف به انزجار مردمی از دعاوی فریبکارانه سرکردگان نظام گفت:

«مردم به آگاهی رسیده‌اند و دیگر نمی‌توان آنها را فریب داد. تناقض در شعارها و عملکردها، انقلابی دیگر را رقم می‌زند. تظاهر موجب یأس و بروز جنبش‌های مردمی خواهد شد».

پاسدار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل رژیم، در هراس از چشم‌انداز تیر و تار حکومت آخوندی و پیوند مجاهدین با اعتراضات فزاینده مردمی گفت:

«سال ۹۷ سال ویژه‌یی است... همان‌طور که ولی‌فقیه گفته در یک پیچ مهم تاریخ انقلاب هستیم که باید به سلامت از آن عبور کرد. یکی دیگر از ویژگی‌های امسال این است که دشمن به‌صورت آشکار و به نوعی با چراغ روشن مقابل انقلاب اسلامی ایران ایستاده و تلاش می‌کند همه ظرفیت‌های موجود را علیه انقلاب به‌کار گیرد. در حوادث خرمشهر نیز رد پای مجاهدین دیده می‌شود».(تسنیم ۲۳تیر ۹۷)

ابوالفضل توکلی بینا، از مهره‌های باند مؤتلفه(۲۴تیر ۹۷):

«دشمن، به سمت ایجاد بستر آشوب و اغتشاش در نقاط مختلف کشور با نقش‌آفرینی (مجاهدین) و معاندان نظام پیش رفت تا مردم را از نظام دور کند. امروز (مجاهدین) می‌خواهند از اوضاع نابسامان اقتصادی به نفع خود بهره ببرند... در ۲ماه اخیر تعداد زیادی از (مجاهدین) که به‌دنبال ایجاد اغتشاش در کشور بودند دستگیر شدند... امروز پیچ تندی پیش روی (نظام) قرار دارد».

***

آری، زمان به‌صورتی شتابان و تصاعدی به زیان حاکمیت آخوندی است.

روزهایی که شرایط آمادهٔ اجتماعی در انتظار تولد یک مولود جدید است.

ایران آزاد فردا.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/4593fac9-6897-4b3a-bc7e-c69a34c1927f"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات