728 x 90

ورشو ـ ضرورت تغییر!

تظاهرات مقاومت ایران در ورشو
تظاهرات مقاومت ایران در ورشو

ورشو نامی است که این روزها در صدر اخبار خبرگزاری‌ها و رسانه‌های بین‌المللی دنیاست. اخبار ورشو این روزها تلفیقی است از یک کنفرانس بین‌المللی با حضور سران و وزاری خارجی و نمایندگان بیش از ۶۰کشور جهان با موضوع صلح و امنیت در خاورمیانه با محوریت خطر رژیم حاکم بر ایران از یک‌سو و تظاهرات پرشور و بزرگ ایرانیان آزاده در ورشو از سوی دیگر. تظاهراتی گسترده و بی‌نظیر که برای اولین بار در چنین وسعت و سطحی در کشور لهستان و در ورشو صورت می‌گرفت. عبارت مشترک در هر دو رویداد تاریخی در ورشو یکی است:‌ دیکتاتور برو گمشو!

از نظر برگزارکنندگان کنفرانس و کشورهای شرکت‌کننده در این اجتماع بین‌المللی، رژیم حاکم بر ایران کانون مرکزی تمام مشکلات در خاورمیانه است و از نظر ایرانیان آزاده در تظاهرات ورشو، حکومت ولایت فقیه در ایران علاوه بر موارد بالا، حکومتی است سرکوبگر، غارتگر، ناقض حقوق‌بشر و در یک‌کلام دشمن مردم ایران.

 

بیانیه‌ ۸ماده‌ای

در اجتماع بزرگ و پرشور ایرانیان حامی مقاومت ایران در ورشو، مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت، در پیام خود به ایرانیان و اشرف‌نشانان در ورشو طی یک بیانیه ۸ماده‌ای،‌ مبرم‌ترین خواسته‌های مردم و مقاومت ایران را اعلام کرد. برخی از بندهای این بیانیه از این قرارند:

- اخراج مزدوران اطلاعات آخوندها و نیروی تروریستی قدس از آمریکا و اروپا

- اخراج رژیم نامشروع آخوندها از ملل متحد

- اخراج قاطعانه فاشیسم دینی حاکم بر ایران و نیروهای آن از سوریه، عراق، یمن، لبنان و افغانستان

 

وزیر خارجه لهستان 

یاسک چاپوتوویتز، وزیر خارجه لهستان که همراه با وزیر خارجه آمریکا میزبان این کنفرانس بود گفت: «ما صریحاً و یکپارچه اقدامات غیرقابل تحمل رژیم ایران ورای سرزمین خودش از جمله در اروپا را محکوم می‌کنیم».

وزیر خارجه لهستان که در جریان کنفرانس مطبوعاتی بارها از ایران به‌عنوان یک "تهدید امنیتی" نام می‌برد، در پاسخ به سؤال رادیوی ملی لهستان درباره دیکتاتوری آخوندی گفت: «این برای من غافلگیرکننده بود که همه کشورهای حاضر در کنفرانس هم‌نظر بودند که [حکومت] ایران امنیت منطقه خاورمیانه را به خطر انداخته است.

 

وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو درباره حکومت آخوندی گفت: «رژیم ایران در حال انجام یک کمپین ترور در سراسر اروپا است… ما می‌خواهیم با بزرگترین تهدید روبه‌رو شویم، تهدید رژیم ایران… ما هیچ شوخی نداریم و پنهان نمی‌کنیم و تحریم‌ها و فشار بیشتر بر رژیم ایران وارد می‌کنیم…».

وزیر خارجه آمریکا گفت:‌ «در گردهمایی ورشو حتی یک نفر نبود که از رژیم ایران دفاع کند. هیچ کشوری بلند نشد و تهدید رژیم ایران را انکار نکرد. کسی نبود بگوید حرفهای آمریکا در مورد تهدید این رژیم نادرست است یا اغراق است».

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد: «این یک نشست تاریخی بود که در آن رهبران… در یک اتاق نشستند و با هم بر سر خطر مشترک ایران و تجاوزگری جمهوری اسلامی گفتگو کردند».

مایک پومپئو گفت: «توافقی جهانی هست که رژیم ایران یک تهدید است. کشورها در این اجلاس یکدست بودند. کسی حتی نگفت در مورد ایران مبالغه شده است».

 

معاون ریاست‌جمهوری آمریکا 

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا نیز در این کنفرانس گفت: «یکی از بزرگترین تهدیدهای خاورمیانه رژیم ایران است… دولتهای قبلی آمریکا انتظار داشتند با مذاکره با این رژیم که دشمن اصلی ماست آن را مهار کنند. اما این اقدامی بیهوده بود».

مایک پنس [رژیم] ایران را "بزرگترین تهدید صلح و ثبات" دانست.

 

تظاهرات ایرانیان حامی مقاومت

همزمان با کنفرانس در بیرون سالن محل برگزاری، ایرانیان هوادار مقاومت ۲روز پی‌در‌پی به تظاهرات پرداختند. شعار آنها حمایت از قیام مردم ایران و کانون‌های شورشی بود. حرف آنها به جامعه جهانی این بود که سپاه و اطلاعات آخوندی باید نامگذاری تروریستی شوند، مزدوران رژیم آخوندی باید از خاک کشورهای مختلف اخراج شوند، رژیم آخوندی باید از ملل ‌متحد اخراج شود و مقاومت ایران به‌رسمیت شناخته شود.

در گردهمایی بزرگ ایرانیان در ورشو، شخصیت‌های برجسته‌ای چون شهردار رودی جولیانی، مشاور رئیس‌جمهور آمریکا،‌ سید احمد غزالی، نخست‌وزیر اسبق الجزایر و سناتور توریسلی سخنرانی کردند.

تظاهرات ایرانیان آزاده در ورشو در نوع خود بی‌نظیر بود زیرا تاکنون هیچگاه در کشور لهستان و در ورشو از سوی ایرانیان تظاهرات و تجمعی در این ابعاد صورت نگرفته بود.

در همین رابطه وزارت‌خارجه لهستان به واکنش پرغیظ جواد ظریف که پس از طنین جهانی تظاهرات و راهپیمایی ایرانیان حامی شورای ملی مقاومت در ورشو مدعی شده بود تروریستها در خیابانهای ورشو تظاهرات کرده‌اند، وزارت‌خارجه لهستان اعلام کرد: «در ورشو هیچ تروریستی در خیابانهای این شهر وجود نداشت. در اینجا دموکراسی آزادی بیان و همبستگی وجود دارد».

نکته مهم در اینجاست که گردهمایی تظاهرات ایرانیان حامی مقاومت و سازمان مجاهدین خلق در ورشو همزمان با کنفرانس ۶۰کشور جهان و با حضور بسیاری از خبرنگاران محلی و بین‌المللی، یک پیام رسا و شفاف مبنی بر ضرورت تغییر در ایران به دست آلترناتیو واقعی و دموکراتیک حکومت ایران را در برابر دیدگان جهانیان قرار داد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات