728 x 90

ورود مجمع تشخیص مصلحت و بالا گرفتن جنجال FATF

مجمع تشخیص مصلحت و FATF
مجمع تشخیص مصلحت و FATF

مجلس ارتجاع سه‌شنبه گذشته با حضور ظریف وزیر خارجه و عراقچی معاون او جلسه غیرعلنی تشکیل داد تا اظهارات آنها درباره لزوم پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) را استماع کند.

گروه ویژه اقدام مالی (FATF) روز جمعهٔ ‌ گذشته (۲۷مهر) در پایان نشست عمومی خود در پاریس با انتشار بیانیه‌یی اعلام کرد که تعلیق حضور رژیم ایران در لیست سیاه را تمدید می‌کند و به آن ۴ماه دیگر برای پاسخ به تعهداتش مهلت می‌دهد. دادن مهلت ۴ماهه در شرایطی است که روند تصویب لوایح چهارگانه مرتبط با FATF در هزارلای نظام گیرکرده است. دولت برای تکمیل توصیه‌های گروه FATF ۴لایحه را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده است؛ لایحه «الحاق‌ به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی(پالرمو)» و «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» به‌تصویب نمایندگان رسیده و به شورای نگهبان ارسال شد. شورای نگهبان با وجود تأیید این لوایح آنها را به‌منظور تأمین نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام، به مجلس شورای اسلامی برگردانده و این امر موجب دعوای جدیدی در این ماجرای پرجنجال شده است.

ظریف و عراقچی روز اول آبان در جلسه غیر‌علنی مجلس ارتجاع حاضر شدند و گزارشی از آخرین روند مذاکرات خود با گروه CFT اروپایی ارائه کردند. تلویزیون رژیم همان‌ شب در یک خبر بسیار کوتاه تنها اشاره‌یی به این جلسه کرد: «نماینده‌ها در جلسه غیرعلنی میزبان وزیر خارجه و معاونش بودند و مسائل پرونده برجام و CFT و چگونگی انجام تعهدات اروپایی‌ها رو روی میز گذاشتند. آن‌طور که نایب‌رئیس اول مجلس گفته، وزیر خارجه در مورد روند گفتگوها و مذاکراتش در اروپا و کشورهای مختلف به نماینده‌ها گزارش داد».

نعمتی، سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس، در این مورد گفت: «در این جلسه ظریف و عراقچی مواردی را مطرح کردند مبنی بر این‌که آمریکایی‌ها فشار حداکثری را از طریق منابع و موضوعات اقتصادی به ما وارد می‌کنند و بر این باورند که با این فشارها می‌توانند کشور ما را به فروپاشی بکشانند».

نعمتی در مورد مذاکره با اروپایی‌ها و تشکیل ساز‌و‌کار مالی گفت: «اروپایی‌ها قول دادند از ۱۳آبان ساز‌و‌کار ارتباط مالی با ایران انجام شود و به غیر‌ از اروپایی‌ها، روسیه، هند و چین به این موضوع متعهد هستند».

وی افزود: «ظریف در این جلسه مطرح کرد که اروپایی‌ها تاکنون ایستادگی خوبی را در موضوع برجام داشته‌اند... ظریف در این جلسه بیان کرد که باید ساز‌و‌کار مناسب در این مهلت ۴ماهه به‌تصویب نظام برسد ضمن این‌که اعلام کرد که نکند با خودتحریمی ما، قراردادها و تفاهم‌های دوجانبه با برخی کشورها دچار خدشه شود».

احمد علیرضابیگی از اعضای باند خامنه‌ای در مجلس ارتجاع، طی اظهاراتی که در خبرگزاری سپاه پاسداران درج شده با اشاره به نشست غیرعلنی روز سه‌شنبه مجلس گفت: «در جلسه امروز، محمدجواد ظریف و تیم وزارت امور خارجه درصدد توجیه کم‌کاریهای خود در رابطه با برجام و FATF برآمدند».

وی افزود: «با توجه به فرصتی که ما بعد از برجام داشتیم می‌توانستیم با انعقاد پولی دوجانبه امکان مراودات بین‌المللی را با کشورهای دیگر را فراهم کنیم و امروز چون این کار انجام نشده، با این‌که وقت تنگ است، باید هر چه زودتر تکلیف FATF معلوم شود».

علیرضابیگی اضافه کرد: «ظریف در این نشست عنوان کرد که با توجه به محدودیت زمانی ۴ماهه‌ای که ما داریم، ناچار هستیم FATF را بپذیریم و ما باید هزینه پذیرفتن FATF را به حداقل برسانیم و امروز هزینه FATF برای کشور خیلی زیاد شده است».

قابل‌توجه این‌که جواد ظریف در جلسه مجلس همچنین عنوان کرد: «همین مخالفتهایی که با FATF در کشور صورت می‌گیرد، وجهه نظام را در خارج این‌گونه به نمایش می‌گذارد که در درون نظام جمهوری اسلامی کسانی هستند که مایل به طرفداری و پشتیبانی از تروریسم هستند».

از سوی دیگر ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به پرونده FATF دعوای دو باند بر سر این موضوع را پیچیده‌تر کرده است. روز گذشته علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس ارتجاع، در این‌باره گفت: «اخیراً یک مرحله جدید در روند قانون‌گذاری کشور اضافه شده و آن ورود هیاتی موسوم به «هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام» در روند قانون‌گذاری مجلس است».

وی افزود: «بدین ترتیب، هم دو مبنای انطباق به ۳مبنا افزایش یافته و هم یک شورای نگهبان دیگر اضافه شده و ما ۲شورای نگهبان پیدا کرده‌ایم که هر دو پدیده خلاف بیّن و آشکار قانون اساسی است».

وی تصریح کرد: «این بدعت قطعاً موجب تحدید قدرت قانون‌گذاری و تنزل جایگاه مجلس می‌شود و مجلس باید از کیان خود دفاع کند».

ملاحظه می‌شود که چگونه رژیم در چنبره بحران پرجنجال FATF به دام افتاده و مسأله تعلیق ۴ماهه موجب دعوای جدیدی در درون رژیم شده است.