728 x 90

وقتی یک میلیون و سیصد هزار بشکه نفت به‌هدر می‌رود؟!

بشکه+نفت
بشکه+نفت

چند روز پیش بحث یک سرقت حکومتی ۲۵میلیون دلاری در وزارت نفت رسانه‌ای شد. همان هنگام روزنامه‌نگاری از زاکانی (متعلق به باند رقیب وزیر نفت) در این باره سؤال کرد و زاکانی در دعوای باندی با زنگنه و روحانی گفت این‌که چیزی نیست! ما (با طعنه به همان باند روحانی زنگنه) یک قلم ۷۲میلیارد دلار سرمایه‌های شرکت نفتی مشترک با امارات در فجیره را به باد داده‌ایم! (مصاحبه زاکانی با شبکه ۳تلویزیون آخوندی ۳۰خرداد ۹۸).

کمی پیش‌تر از او، صفایی فراهانی از آن یکی باند نظام (با گوشه زدن به باند خامنه‌ای) به سایت حکومتی اقتصاد آنلاین ۸خرداد ۹۸گفته بود: « برای این‌که مردم ابعاد سه هزار میلیارد تومان را بفهمند باید این‌طور بگوییم که اگر شخصی هرماه ۱۰۰میلیون تومان پس‌انداز کند، برای رسیدن به سه هزار میلیارد تومان به ۲۵۰۰سال زمان نیاز دارد حال ببینید ۱۵۰هزار میلیارد تومان قاچاق سالانه چه معنایی دارد»؟

 

بیلان اختلاس‌ در روزهای اخیر

کیهان ۳تیر ۹۸نوشت ۴.۷میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور باز نگشت! یعنی ملاخور شد.

روزنامه فاشیستی جوان روز ۴تیر ۹۸از حقوق ۶۳میلیون تومانی برخی مدیران خبر داد البته این روزنامه می‌توانست از میزان حقوق سرکردگان سپاه نیز چیزکی بگوید تا مردم بدانند پاسداران چگونه روزگار می‌گذرانند؟!

روزنامه حکومتی آرمان هم در همان تاریخ ۴تیر ۹۸و به‌عنوان یک افشاگری نوشت: «یکی از مدیران صندوق بازنشستگی کشوری در سال ۹۷به‌طور خالص ۶۴۷میلیون تومان دریافت کرده است». ظاهراًبه‌عنوان دستمزد نجومی!

خوانندگان هنگامی که غرق مطالعه این قبیل افشاگریها می‌شوند احتمالاً هم‌چون نگارنده،‌ حساسیت خود نسبت به عدد و رقم‌ها را از دست می‌دهند و بنا بر یک «شم» سیاسی یا اقتصادی به‌دنبال این هستند که ببینند عدد بعدی چقدر بزرگ‌تر از اعداد قبلی است و خلاصه بزرگ‌ترین عدد چیست؟ در حالی‌که هر یک از این اعداد خود به تنهایی یک فاجعه اجتماعی و یک فضاحت سیاسی است که در هر کشور نیمه دمکراتیکی می‌توانست به سقوط یک حکومت منجر گردد.

بگذریم که در برخی کشورها که پیش از این وجود داشتند و به نوعی نسبتاً عاری از فساد اقتصاد اینچنینی بودند، کار چنین اختلاسگری را (فارغ از درست و غلطی روش مجازات) در همان هیات دولت تمام می‌کردند و اجازه نمی‌دادند قضیه اساساً به محکمه بکشد! و متأسفانه ایران کنونی که در شمار هیچ‌یک از این الگوها نیست. نه کار به استعفا می‌کشد نه کار به تصفیه فیزیکی منجر می‌گردد! هر دو باند با همدیگر می‌خورند و مردم را تصفیه فیزیکی می‌کنند!

 

آیا واقعاً روزی یک میلیون و سی‌صدهزار بشکه نفت ناپدید می‌شود؟

اما بزرگ‌ترین عدد!

به هر حال برای جلوگیری از اطاله کلام نگاهی می‌کنیم به بزرگ‌ترین عددی که اخیراً و البته به روشی بسیار ماهرانه افشا‌ شده تا کسی چندان بویی از قضیه نبرد.

در تراز نامه انرژی که به‌قول روزنامه حکومتی آرمان (مورخ ۴تیر ۹۸) یک گزارش رسمی است و از طرف وزارت نیرو منتشر شده، آمده است:

«در ایران روزانه معادل بیش از یک میلیون بشکه نفت‌خام در فرآیندهای تولید، انتقال و توزیع حامل‌های انرژی تلف می‌شود، در این گزارش اضافه شده است که کانون اصلی مصرف بالای انرژی در ایران، قسمت عرضه حامل‌های انرژی است. یعنی جایی که مصرف‌کننده اصلاً نوبت ایفای نقش پیدا نکرده است »!

همین روزنامه پس از شرح و بسط‌های متعدد نتیجه‌گیری کرده است که:

« معادل ۱.۳میلیون بشکه نفت ‌خام روزانه در فرآیندهای سه‌گانه مورد اشاره هدر می‌رود»!

این عدد البته باید مربوط به پیش از این، و چه بسا سال‌های قبل باشد چرا که اکنون حداکثر تولید یا صادرات نفت رژیم به حدود ۳۰۰هزار بشکه در روز سقوط کرده است. اما به هر حال این قضیه تا همین چند ماه پیش جریان داشته و زعمای قوم را تغذیه می‌کرده است.

بله!‌ به اعتراف گزارش رسمی وزارت نفت آخوندها،‌ روزانه یک میلیون و سی‌صدهزار بشکه نفت خام در این مملکت غیب می‌شود!

 

این، آن عددی است که حتی به عقل شیطان هم نمی‌رسد!

روزی یک میلیون و سی‌صدهزار بشکه نفت خام که اگر به قیمت همین امروز حساب شود (یعنی بشکه‌یی ۶۵دلار)، می‌شود روزانه ۸۴میلیون و ۵۰۰هزار دلار!

یعنی سالانه بیش از ۳۰میلیارد دلار پول نفت در این مملکت دارد رسماً غیب می‌شود!

حتی اگر قیمت نفت را بشکه‌ای ۵۰دلار هم حساب کنید، باز سالانه بیش‌تر از ۲۳میلیارد دلار پول نفت در این مملکت ناپدید می‌گردد!

آیا فریاد رسی هست؟!

 

میلیاردر آلونک نشین و آبدارچی میلیاردر!

نکته بعدی این‌که، خیلی بیجا و گمراه‌کننده خواهد بود اگر تصور شود تنها پاسداران و خامنه‌ای هستند که در حال «چپو» کردن ثروتها و منابع طبیعی متعلق به مردم ایران هستند چرا که وقتی آبدارچی وزیر نفت یک «کارت خوان» در آبدارخانه‌اش دارد که گردش مالی آن تا ده میلیارد را هم نشان می‌دهد، خیلی ساده‌لوحی می‌خواهد که کسی تصور کند این پول‌ها را تنها باند خامنه‌ای بالا می‌کشد!

واقعیت آنکه: باند روحانی از باند خامنه‌ای کثیف‌تر و باند خامنه‌ای از باند روحانی لجن‌تر. روزی که مردم شعار می‌دادند: «اصلاح‌طلب اصول‌گرا دیگه تمومه ماجرا» دقیقاً می‌دانستند چه می‌گویند.

و امروز که کانون‌های شورشی در حال تدارک انقلاب در این سرزمین هستند هم دقیقاً می‌دانند چه می‌گویند و چکار می‌کنند؟

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات