728 x 90

پشت‌بام خوابی؛ پدیدهٔ‌ نوظهور در نظام ولایت‌فقیه

پشت بام خوابی، از مظاهر شوم حکومت خامنه‌ای
پشت بام خوابی، از مظاهر شوم حکومت خامنه‌ای

تصور این واقعیت تلخ که در میهن آخوندزدهٔ ما بخشی از مردم شب‌ها را در پشت‌بام به صبح می‌رسانند، به همان اندازه که بسیاری دیگر در گورستانها و چاه‌های زیرزمینی و زیر پل‌ها بیتوته می‌کنند، دردناک است و وجدان هر انسان را آزرده می‌کند.

حاشیه‌نشینی، بدمسکنی، زیستگاه غیررسمی!

پشت‌بام خوابی پدیدهٔ نوظهور دیگری در عداد چادرخوابی، مغازه‌خوابی، ماشین‌خوابی و گورخوابی است که کارشناسان وابسته به رژیم به‌منظور کاستن از بار منفی این فاجعهٔ اجتماعی آن را با عباراتی مثل «حاشیه‌نشینی» ، «بد‌مسکنی» و «بی‌مسکنی» و «زیستگاههای غیر رسمی» نام می‌برند؛ اما کیست که نداند این پدیدهٔ دردناک اجتماعی مانند سایر پدیده‌های مشابه محصول بلافصل فساد و چپاول حکومتی و بالمآل فقر و مسکنت خارج از حساب در ایران تحت حاکمیت آخوندی است.

خبرگزاری حکومتی تسنیم در گزارشی به تاریخ پنجشنبه ۵تیر به‌نقل از آمار وزارت راه و شهرسازی رژیم اعتراف کرد:

«بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی؛ متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲گانه تهران با رشد ۲میلیون تومانی به ۱۹میلیون و ۷۱هزار تومان تومان افزایش یافته است»

با وجود این و نظر به وضعیت میلیونها نفر از مردم تهیدست که نان شب خود را نیز به‌سختی پیدا می‌کنند، اکنون نه فقط خرید سرپناه بلکه یافتن محلی که بتوان از پس اجارهٔ بهای آن بر‌آمد نیز به رویایی دست‌نیافتنی تبدیل شده‌است؛ و لذا توده‌های مردم از فرط درماندگی به شیوه‌های باور نکردنی روی آورده‌اند.

هم‌خانگی عمق درماندگی مستأجران

خبرگزاری حکومتی ایلنا نیز در گزارشی از پدیدهٔ عجیب دیگری موسوم به «هم‌خانگی» خبر داد که در اثر افزایش درخواست اجاره مسکن رایج شده‌است:

«شاید تا سال‌های قبل این هم‌خانگی بین مجردها افزایش یافته بود اما امروز گزارشهایی حاکی از اجاره نشینی دو خانواده در یک واحد به گوش می‌رسد که نشانه عمق درماندگی مستاجران و کاهش قدرت این قشر در پرداخت اجاره است»

ارتش ۳۸میلیونی حاشیه‌نشینان

بنا بر آمار‌های رژیم ـ‌که قطعاً فاصلهٔ زیادی با واقعیت دارد‌ـ شمار ارتش حاشینه‌نشینان به دهها میلیون نفر سر می‌زند که در مکانهای غیرمتعارف مثل «آرامستانها» سکنی گزیده‌اند.

روزنامهٔ حکومتی شرق (۴ تیر ۹۹) در این باره نوشت:

«در شهریور سال۹۶ تعداد افراد گرفتار معضل بدمسکنی را ۱۹میلیون نفر (هشت میلیون نفر در بافت فرسوده شهری و ۱۱میلیون نفر در حاشیه شهرها) اعلام کرده بود که این آمار به زمان تدوین طرح جامع مسکن در سال۱۳۹۳ بازمی‌گردد. با توجه به افت جدی قدرت خرید و معیشت خانوارها، بسیاری از کارشناسان معتقدند حاشیه‌نشینی و بدمسکنی در کشور به ارقامی بیش از ۱۹میلیون رسیده است. چندی پیش، محمدرضا محبوب‌فر، عضو انجمن آمایش سرزمین ایران، گفته بود میزان حاشیه‌نشینی در کشور به ۳۸میلیون نفر رسیده که از این تعداد، ۷.۶میلیون نفر در نزدیکی آرامستانها زندگی می‌کنند. »

۵۰ هزار تومان برای یک شب پشت‌بام خوابی

بخش قابل توجهی از این ارتش میلیونی حاشیه‌نشین کارگرانند که از فرط تنگدستی ناچارند شب‌ها در پشت‌بام‌ها بخوابند. نوذرپور شهردار منصوب رژیم در منطقه۲۲ تهران اعتراف کرد:

«منطقه۲۲ تهران نیز با پدیده «پشت‌بام‌خوابی» روبه‌رو است که روزبه‌روز کارگران بیشتری درخواست اجاره آن‌را دارند. سال گذشته رقم اجاره این پشت‌بام‌ها‏ ۲۵هزار تومان بود و اکنون به ۵۰هزار تومان افزایش یافته است». (همان منبع)

این در حالی ‌است که «اتحادیه مشاوران املاک ایران» اعلام کرده است که «بر اساس آخرین سرشماری سال۹۵ دو میلیون و ۶۰۰هزار واحد مسکونی خالی در ایران وجود دارد». و در حال حاضر «عمده واحدهای خالی در داخل تهران واحدهای لوکس و متراژ بزرگ در شمال تهران هستند که دهک‌های ضعیف و متوسط حتی انباری این خانه‌ها را هم نمی‌توانند اجاره کنند» (ایندیپندنت فارسی. ۵تیر ۹۹).

منظور از «واحد‌های لوکس و متراژ بزرگ» همان عمارت‌های عظیم سر به فلک کشیده و قصرهایی است که در بهترین مناطق تهران بنا شده و متعلق به عوامل و جیره‌خواران نظام و دست‌نشاندگان ولی‌فقیه است. که تودهٔ مردم تهیدست به خواب هم نمی‌بینند.

دلخوش نباشید که ما فقط مسکن می‌سازیم

خمینی بنیان‌گذار ملعون این نظام شیطانی قبل از این‌که پایه‌های حکومت خود را مستحکم کند با دجالیتی حیرت‌انگیز وعده می‌داد «دلخوش نباشید که ما مسکن فقط می‌سازیم؛ آب و برق را مجانی می‌کنیم؛ اتوبوس را مجانی می‌کنیم؛ دلخوش به این مقدار نباشید. . .». اما خیلی زود همهٔ وعده‌ها را به فراموشی سپرد.

اکنون پس از گذشت ۴دهه اعقاب خلف خمینی با تأسی به امام کذاب‌شان و به مدد دجالگری و سرکوب تا توانستند اموال و ثروتهای محرومان را دزدیدند و چونان یزید برای خود کاخ ها ساختند و در نقطهٔ مقابل بر تیره روزی میلیون‌ها نفر از مردم که حتی برای خوابیدن زیر سقف آسمان نیز مجبور به پرداخت هزینه‌اند، نظاره می‌کنند. خامنه‌ای که بیش از ۲۰۰میلیارد دلار از اموال مردم را ربوده و در چنگال خود نگه داشته‌است، در قبال رنج و حرمان ناشی از فقر و گرسنگی و بی‌خانمانی و حاشیه‌نشینی و سایر پدیده‌های دردناک هرگز سخنی به لب نیآورده و سکوت پیشه‌ کرده است.

به ارتش تهیدستان و بیکاران و حاشیه‌نشینان اینک پشت‌بام خوابان، ساکنان آرامستانها نیز اضافه شده‌اند. این ارتش گران، نیرویی عظیم و انفجاری را با خود حمل می‌کند؛ نیرویی که بی‌گمان روزی در کسوت یک خشم بزرگ منفجر خواهد شد و کاخ ظلم خامنه‌ای را در هم خواهد کوبید. نشانه‌های این خشم بزرگ از هم‌اکنون پیداست.