728 x 90

پول ایران؛ خدمتگزار اشغال ایران!

پول ایران؛ خدمتگزار اشغال ایران!
پول ایران؛ خدمتگزار اشغال ایران!

دارایی‌های مردم ایران و سرمایه‌های کلان معدنی آن صرف چه اموراتی می‌شوند که جمعیت بازنشسته‌ٔ ایرانی، دستش به دهانش نمی‌رسد و سال‌هاست در خیابان‌ها فریاد دادخواهی حقوق‌اش را می‌زند؟

چرا بیش از سه‌چهارم جمعیت ایران زیر خط فقر هستند؟ ۵۰ درصد از این آمار، زیر خط فقر مطلق هستند! فقط ۳۸ میلیون حاشیه‌نشین، ۴۶ درصد این ارقام را تشکیل می‌دهند.

منابع دولتی حاکمیت بارها اعلام کرده‌اند که به ۶۰ میلیون ایرانی یارانه می‌دهند. مفهوم این ابعاد یارانه چیست؟ آیا جز این‌که حدود سه‌چهارم مردم ایران زیر خط فقر هستند؟

 

بنیادهای هدف‌مند اشغالگری

نشانیِ خرج شدن سرمایه‌های مردم و کشور ایران را، هم مردم می‌دانند، هم حاکمیت. پرسش این است که این هزینه، خرج چه هدفی می‌شود؟

حاکمیت ناجمهوری آخوندی با هدف توسعه‌طلبی، میلیاردمیلیارد در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند تا نیروی نیابتیِ نان‌خور در حلقه‌ٔ حفاظت از نظام تربیت کند.

این رژیم در بودجه‌بندی سالانه‌ٔ دولت، برای امورات نظامی ــ به‌طور خاص بودجه سپاه پاسداران ــ اولویت‌های فوق‌العاده قائل می‌شود ولی برای آموزش، بهداشت، حقوق کارگران، کارمندان، پرستاران و بازنشسته‌ها، حداقل‌ها را در نظر می‌گیرد. چرا؟

ــ روزنامه فرهیختگان در شماره پنجشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۲ به‌نقل از آمار بانک مرکزی نوشته است: «فروش نفت ایران در ۹ ماه اول سال ۱۴۰۱ به بیش از ۴۲ میلیارد دلار رسید». این روزنامه سپس می‌پرسد: «پول ایران کجا هزینه می‌شود؟».

این‌که چرا دو طرف معادله‌ٔ درآمدهای میلیاردی دولت و تأمین هزینه‌ٔ زندگی مردم ایران هیچ‌موقع به توازن و تراز نمی‌رسند، در نمونه‌های زیر پاسخ داده می‌شوند:

ــ پاسدار محمدرضا نقدی معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران، دی ۱۳۹۹ در صدا و سیمای نظام می‌گوید: «طی ۳۰ سال گذشته جمهوری اسلامی ۱۷ میلیارد دلار برای همه فعالیت‌هایش در منطقه هزینه کرده است».

در منطقه! [آنچه پاسدار نظام عامدانه تحت عنوان «منطقه» می‌گوید، منظور، هزینه کردن نظامی و معیشتی برای نیروهای نیابتی رژیم است.]

ــ پس از پاسدار نقدی، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده پیشین مجلس ارتجاع، گفت: «ایران طی ۱۰ سال گذشته [تا نیمه‌ٔ ۱۳۹۹] حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار به سوریه کمک کرده است».

ــ در همان ایام، مورگان اورتاگاس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، توئیت کرد که «ایران از سال ۲۰۱۲ تاکنون حدود ۱۶ میلیارد دلار پول برای نیروهای ترور و شرکایش ارسال کرده است».

 

مکمل‌های اشغال‌گری

اکنون نگاهی داریم به آن روی سکه‌ٔ گسیل کامیون‌کامیون پول ایران در مسیر توسعه‌طلبی و نیروی نیابتی نظام آخوندی و نتایج حاصل از آن علیه اقشار صنفی و اجتماعی مردم ایران.

ــ کارگران زیر خط فقر، روزی ۵۰ هزار تومان دستمزد می‌گیرند، در حالی که یک شانه تخم مرغ ۳۵ هزار تومان است!

ــ حمیدرضا امام قلی‌تبار بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران در گفتگو با خبرگزاری حکومتی تسنیم: «اکثریت کارگران کشور توان پرداخت شهریه مدارس را ندارند».

[یادآوری ۱: اصل سی‌ام قانون اساسی جمهوری اسلامی: دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم آورد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به‌طور رایگان گسترش دهد.]

[یادآوری ۲: همان‌گونه که در بررسی علل ناهنجاریها و بحرانهای اقتصادی و سیاسی ایران، بارها تأکید کرده‌ایم، اگر این رژیم همین قانون اساسیِ خود نوشته را اجرا کند، بلافاصله سرنگون خواهد شد!]

ــ گردشی چند دقیقه‌یی در شبکه‌های اجتماعی، نشان می‌دهد که در بسیاری شهرها، چه صف‌های طولانی از زنان و کودکان با ظروف پلاستیکی در دست، برای تأمین آب آشامیدنی تشکیل شده است. این صف‌ها نشانه‌ٔ چیست‌اند؟ این صف‌ها می‌گویند سیاست اشغال‌گرانه‌ٔ نظام ولایی که پول ایران را صرف توسعه‌طلبی، هسته‌یی و حفظ نظام می‌کند، بحران آب آشامیدنی را به سطح شهرها و حتا مناطق کوه‌پایه‌یی کشانده است. این صف‌ها آدرس می‌دهند که حدود «۳۰ هزار روستای ایران به‌دلیل فقدان آب آشامیدنی و کشاورزی تخلیه شده‌اند».

ــ گزارش مشترک بسیاری رسانه‌های حکومتی و کارشناسان نظام، اعلام کرده‌اند که تهران و دیگر شهرهای بزرگ گرفتار فرو نشست خیابان‌ها و ساختمانها شده‌اند. بررسی کارشناسانه، علت را در سدسازیهای غیراستاندارد سپاه پاسداران با مکش منابع آب زیرزمینی عنوان کرده‌اند.

ــ همین گزارشات گواهی می‌دهند که «تخریب جنگل‌های کشور به‌طور پیوسته ادامه دارد. در طول سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰، سالانه ۱۲ هزار هکتار جنگل در ایران تخریب شده است»! [طی پنج سال ۶۰ هزار هکتار از بین رفته است!]

[یادآوری: بودجه نهادهای مذهبی و تبلیغاتی وابسته به بیت ولی‌فقیه، ۱۳ برابر بودجه محیط‌زیست است!]

ــ همین گزارشات، هشدار داده‌اند و می‌دهند که «نیروی انسانی متخصص و کارآمد و تحصیل‌کرده فقط به مهاجرت از ایران فکر می‌کند».

ــ به این توئیت‌های کاربران ایرانی نیز توجه کنید که از بهترین نشانی‌ها در بیان علت سه‌چهارم زیر خط فقر بودن مردم ایران، علت گرانی‌ها و بیکاریها، علت کودکان کار، علت کودکان ترک تحصیل، علت اندام‌فروشی‌ها، علت کارتن‌خوابی‌ها، علت فریاد مداوم کارگران و بازنشسته‌ها و علت سرجمع همه‌ٔ این‌ها یعنی اشغال ایران و مکیدن خون خاک و شیره‌ٔ زندگی مردمانش هستند. این‌ها را اتاق فکر نظام با زعامت خامنه‌ای هزینه کرده است و می‌کند:

«ساختن فرودگاه در سنت وینسنت (۷ میلیون دلار)،

تونل آب برای تاجیکستان (۴۰ میلیون دلار)،

مجلس برای جیبوتی، بندر در نیکاراگوا (۳۵۰ میلیون دلار)،

سرپا نگاه داشتن رژیم اسد (۱۸ میلیارد دلار)،

ارسال موشک و پهپاد و انواع سلاح برای حوثی‌ها،

حمایت تسلیحاتی، مالی، تدارکاتی و معیشتی از حماس، جهاد اسلامی، حزب‌الله لبنان و حشدالشعبی عراق،

بازسازی لبنان بعد از جنگ ۳۶ روزه (ده‌ها میلیارد دلار).»

 

این‌ها نشان می‌دهند که...

اعداد و ارقام به‌اندازه‌ٔ کافی تصویری از اختاپوس هزارپای اشغال‌گر ایران را نشان می‌دهند. همه‌ٔ این ارقام ــ چه در وجه هزینه‌های میلیاردی در توسعه‌طلبیِ فاشیسم مذهبی و چه در وجه کشیدن شیره‌ٔ زندگی مردم ــ نشانی اشغال ایران را می‌دهند. آشکار می‌کنند که پول ایران در خدمت اشغال ایران هزینه می‌شود. ناقوس سرمی‌دهند که پول ایران را دشمن ایران کرده‌اند!

نشانی می‌دهند که اکثریت مردم ایران چقدر دقیق در یک کلمه و در یک عبارت، سر تا پای نظام ولایت فقیهی را وصف کرده‌اند: «دزد»! / «دشمن ما همین‌جاست».

این‌ها نشانی می‌دهند که وقتی در سیاست، آزادی قتل‌عام می‌شود، به‌طور قانون‌مند در اقتصاد، زندگی مردم غارت می‌شود.

نشان می‌دهند که راه‌کار در اراده و اتحاد و مبارزه‌ٔ همه‌جانبه‌ٔ مردم ایران است که اگر رژیم اشغال‌گر ولایت فقیهی، زندگی اکثریت‌شان را به خاکستر نشانده، باید ققنوس‌وار برخیزند تا سرنوشت خویش و کشورشان را یک‌بار برای همیشه رقم بزنند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/df4776ff-5906-47b0-bb68-ade68cdbcc3b"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات