728 x 90

چنگ و دندان انقباضی به باند مغلوب یا فیگور های پیشا مذاکره؟ - مروری بر رسانه ها

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

روزنامه های حکومتی روز دوشنبه ۲۲دیماه، اغلب تیترهای اول خود رو به دعوای درونی باند مغلوب اختصاص داده اند و در کنار آن به سایر دعواها بر سر مصوبات مجلس و موضوع خرید واکسن و آلودگی هوا پرداخته اند.

روزنامه های باند مغلوب در دعوای درونی خانواده رفسنجانی، طرف محسن هاشمی را گرفته اند که از خواهرش خواسته است عذرخواهی کند. اما روزنامه‌های باند خامنه‌ای این دعوا را بهانه حمله به تمامیت باند مغلوب و خیز حذف کامل آنان کرده اند.

چنگ و دندان انقباضی به باند مغلوب یا فیگور های پیشا مذاکره؟

وطن امروز موضوع اظهارات فائزة هاشمی علیه دخالتهای پاسدار قاسم سلیمانی در سوریه و عراق را بهانه حمله به باند مغلوب در آستانة نمایش انتخابات رژیم کرده و از جمله نوشته است: «هاشمی‌رفسنجانی تبدیل به محوری‌ترین چهره اصلاح‌طلبان برای تعریف خود به عنوان عاملان رفع تحریم شد. حملات گسترده او به سیاست‌های کلی نظام و حتی اتخاذ مواضعی علیه قدرت نظامی و موشکی کشور باعث شد اصلاح‌طلبان در پروژه بازگشت به قدرتی که برای خود تعریف کرده بودند، اضطرار اجتماعی و وعده‌های پرطمطراقی که روحانی به نمایندگی از این جریان مطرح می‌کرد، باعث شد نهایتا نام وی به عنوان گزینه این جریان از دل صندوق‌های رای خارج شود. در رأس این جریان، حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور نیز سال گذشته در جریان سفر آبه شینزو، نخست‌وزیر مستعفی ژاپن به تهران و پس از آنکه با جواب قاطع (خامنه‌ای)مبنی بر عدم صلاحیت ترامپ برای دریافت پیام روبه‌رو شد، طبق آنچه جان بولتون در کتاب خاطرات خود نوشته است روحانی باز هم تمام تلاش خود را برای ارسال یک چراغ سبز به ترامپ انجام داد». وطن امروز در ادامه به ظریف کاندیدای احتمالی باند مغلوب برای نمایش انتخابات نیز حمله کرده و مواضع او و فائزه هاشمی و کل جریان باند مغلوب را «خیز بلند این جریان برای تحقق اهداف دشمنان» نظام ارزیابی کرده است».

واکسن یک مطالبه ملی

روزنامه های باند مغلوب اظهارات سه تن از مقامات وزارت بهداشت رژیم در نامه به نمکی را انعکاس داده اند که خواهان اقدام فوری برای خرید واکسن شده و گوشزد کرده اند: «امروز اولویت تهیه و خرید واکسن، نیازی حیاتی و ضروریست که باید صرفاً براساس نگرشی علمی و براساس مصالح ملی و فارغ از مسائل سیاسی به آن پرداخته شود و در کوتاه‌ترین زمان ممکن در اختیار مردم و اقشار آسیب‌پذیر و گروه‌های پر خطر و کادر خدوم و فداکار درمان قرار گیرد». هر چند روزنامه های حکومتی هیچ اشاره‌یی به تظاهرات روز گذشته پزشکان و کادرهای درمانی که خواهان خرید واکسن شده بودند نکرده اند اما انعکاس این نامه بازتاب مطالبة اجتماعی و رودرروی مواضع خامنه‌ای ارزیابی شده است.

این در حالی است که روزنامه های باند ولی فقیه در کر هماهنگ علیه واکسن های ساخت آمریکا و انگلستان رطب و یابس بهم بافته اند. از جمله کیهان خامنه‌ای نوشته است:« خانم «فائزه- ه» عضو مرکزیت حزب کارگزاران، قبلا دو بار نسبت به اعضای سازمان (مجاهدین)و ... ابراز ارادت کرده بود. او اسفند ۹۳ به روزنامه فیگارو گفت: «زندان تجربه بسیار خوبی بود چرا که با زنان و مردان بزرگ... اعضای مجاهدین خلق آشنا شدم». وی ۲۰ فروردین ۹۲ در مصاحبه با روزنامه بهار گفته بود: «در میان هم‌بندی‌ها و دوستانم... تعدادی از سازمان مجاهدین و چند نفر لائیک و چپ بودند... بابا،‌ گله‌های آن طرف را منتقل کرد که چرا به مجاهدین، منافقین نمی‌گویم یا چرا روابط خوبی با مجاهدین و بهایی‌ها دارم». دوستی با گروهک‌هایی که بی‌سابقه‌ترین جنایات را در حق ملت ایران روا داشتند، چه علتی می‌توانست داشته باشد؟».

آ مثل آلودگی هوا مثل آنفلونزای مرغی

در روزنامه های حکومتی ۲۲دی حجم قابل توجهی از مطالب به جنگ گرگ ها بر سر قوانین مصوبه مجلس ارتجاع برای نمایش انتخابات رژیم و همچنین فیگورهای انقباضی در آستانة روی کارآمدن رئیس جمهور جدید آمریکا اختصاص یافته است. اما در کنار اینها اذعان لاعلاج به برخی فجایع اجتماعی که رژیم در مورد آنها سکوت کرده دیده می شود.

اعتماد با بیان اینکه «دارآباد تهران رنگ بنفش شاخص «آلودگی هوا» را به خود دیده است. ارومیه، قزوین، اصفهان و سایر کلان‌شهرها و شهرهای صنعتی زیر آوار آلودگی نفس بریده‌اند» نوشته است: «طی هفته گذشته مصرف یا عدم مصرف مازوت در نیروگاه‌های حرارتی کشور منجر به انتشار صحبت‌های ضد و نقیضی از سوی مسوولانی شد که هر کدام به شیوه‌ای نسبت به اجرای قانون هوای پاک مسوولیت دارند و باید در برابر عدم اجرای این قانون نیز پاسخگو باشند، اما نهایت این ابرازنظرها، منتهی به هزارتویی گمراه‌کننده شد که نهایت امر نیز صراحتا مشخص نشد که در کدام نیروگاه‌ها، به چه دلیل و با چه مجوزی مازوت مصرف می‌شود... تا حالا که یک پرسش ساده «دلیل آلودگی هوا و استمرار این وضعیت، علی‌رغم شیوع ویروس کرونا در کشور و کاهش قابل‌توجه تردد خودروهای دیزلی و شخصی چیست» عموما به پاسخ‌های مغلطه‌آمیز، متناقض و متعارض با وضعیت واقع می‌رسد،».

آفتاب یزد هم زیر عنوان: «ویروس سرکش بی تدبیری» خبر داده : «دستکم و از تاریخ ۲۸ آبان۱۳۹۹ تا روز گذشته، تعداد ۶ استان کشور درگیر» آنفلوانزای حاد پرندگان شده اند.