728 x 90

چهارشنبه‌سوری شعله‌ور در«سالی متفاوت با گذشته»!

به آتش کشیدن تصاویر خمینی دجال در چهارشنبه سوری، رسم سالیانه ایرانیان آزاده
به آتش کشیدن تصاویر خمینی دجال در چهارشنبه سوری، رسم سالیانه ایرانیان آزاده

در حالی که عقربه‌ها با شتاب به چهارشنبهٔ آخر سال ۱۳۹۸ نزدیک می‌شوند، شبح هراس نیز لحظه به لحظهٔ سایهٔ خود را بیشتر بر سر اریکه نشینان و سرکوبگران نظام آخوندی می‌گستراند. این هراس یک هراس معمولی نیست. حتی مشابه هراس سالهای پیشین از برگزاری مراسم ملی چهارشنبه‌سوری نمی‌تواند باشد. خامنه‌ای در پوش کرونا خواستار «۲۴ساعته بستن و خلوت کردن خیابان‌ها» شد و دستور آن را به پاسدار باقری ابلاغ کرد. این کد اعلام یک حکومت نظامی به سبک آخوندی بود.

 

پاسدار سلامی نیز اعلام کرد: «سپاه برای مقابله با کرونا [بخوانید مردم ایران] آرایش جنگی گرفته است»!‌(خبرگزاری حکومتی فارس ۲۶اسفند ۹۸)

خلیفهٔ کرونازدهٔ نظام، که خود ویروس را با سلام و صلوات سوار بر هواپیمایی ماهان، از ووهان چین به قم کشانده و از آنجا به سراسر ایران پمپاژ کرده است، هیچ‌گاه درصدد نبوده و نیست که کرونا را ریشه‌کن نماید. در قاموس او نمی‌گنجد که مرهمی بر آلام مردمی بگذارد که عزیزان خود را از دست داده‌اند. او هرگز و هیچگاه در خلوت خود به حل مشکلات مردم نیندیشیده است. اگر یک لحظه و فقط یک لحظه چنین بود،‌ نخست دست از پنهان‌کاری برمی‌داشت و سپس اقدام به شفاف‌سازی در مورد خبر تعداد مبتلایان به کرونا و تعداد واقعی جان‌ باختگان می‌کرد. اگر تمامی اقدامات فاشیسم آخوندی را این‌روزها رصد کنیم، خواهیم دید همه چیز در آن از حفظ نظام چیده شده‌ است.

 

ولع عجیب مهره‌های ریز و درشت نظام به شعار «در خانه بمانیم» یا «در خانه می‌مانیم» این واقعیت را بازتاب می‌کند که آنها از شکل‌گیری تجمعات خیابانی در پراتیک چهارشنبه‌سوری سخت می‌هراسند و پیش‌بینی می‌کنند که اگر در شرایط انفجاری کنونی، جرقه‌ای از چخماق یک اتفاق بیرون بجهد، به‌سرعت برق در انبار متراکم باروت کینهٔ مردم خواهد افتاد و نه «از تاک نشان خواهد گذاشت و نه از تاک‌نشان»

نگاهی به اظهارات عمله و اکرهٔ سرکوب در «نظام مقدس»! ما را از توضیح بی‌نیاز می‌کند. توجه داشته باشیم که تمامی این اظهارات در یک روز مانده به چهارشنبه‌سوری بیان شده‌اند:

 

امسال شرایط بسیار متفاوتی با سالهای گذشته داریم!

سرکرده انتظامی اصفهان: «همه مردم باید دقت کنند که امسال شرایط بسیار متفاوتی با سالهای گذشته داریم، در سالهای گذشته نیز پلیس با افرادی که سلامت و امنیت جامعه را در چهارشنبه‌سوری به خطر می‌انداختند مقابله می‌کرد اما امسال به‌دلیل شیوع کرونا از تجمعات خیابانی نیز جلوگیری خواهیم کرد.» (خبرگزاری مهر آخوندی ۲۶اسفند ۹۸)

در این اظهارت هراس‌آلود اگر دقت کنیم، دژخیم مربوطه گفته است: «امسال شرایط بسیار متفاوتی با سالهای گذشته داریم»

 

شرایط متفاوت امسال در چیست؟

دژخیم نمی‌گوید، اما آنچه که او نمی‌گوید در سفیدی لابلای سطرهایش نوشته شده است:

وضعیت لرزان فاشیسم آخوندی پس از قیام آبان ۹۸، پیشروی تصاعدی بحران کرونا با کتمان کاری به‌دلیل نمایشهای ۲۲بهمن و انتخابات، نفرت دم‌افزون اجتماعی مردم که رسانه‌های حکومتی آن را بی‌اعتمادی عمومی می‌خوانند، ادامهٔ تحریم‌ها و خفگی اقتصادی و دست دراز کردن دریوزه‌وار نظام به سمت «اذناب شیطان بزرگ»! در پوش تقاضای کمک از صندوق بین‌المللی پول و...از جمله علائم این شرایط متفاوت هستند.

 

در این وضعیت بحرانی، روشن است که چهارشنبه‌سوری برای نظام می‌تواند به بحرانی بسا بزرگتر از هر سال تبدیل شود.

مهره‌های سرکوبگر نظام برای مقابله با این واقعیت به‌صورت عریان از «ممنوع بودن» هر نوع تجمع سخن می‌گویند:

محمد قاسمی، دادستان عمومی و انقلاب قزوین: «مطابق دستورات قضایی به ضابطین و در راستای پیشگیری از وقوع جرم و شیوع ویروس کرونا، برپایی هر گونه تجمع به بهانه برگزاری مراسم چهارشنبه آخر سال ممنوع است و به شهروندان و خصوصاً خانواده‌های محترم توصیه می‌شود از حضور خود و فرزندانشان در چنین تجمعاتی جدا خودداری کنند...»

 

خط و نشان کشیدنهای پوشالی این دژخیم و سایر دژخیمان، آن روی سکهٔ هراس عمیق آنها از مردم به جان آمده است.

«دستگاه قضایی با افرادی که به تذکرات توجه نکرده و اقدام به برپایی تجمعات در چهارشنبه آخر سال کنند و آرامش، امنیت و سلامت عمومی را با قانون‌شکنی خدشه‌دار نمایند، قطعاً بدون اغماض برخورد خواهد کرد.» (همان منبع ۲۶اسفند ۹۸)

 

امسال شرایط تغییر کرده!

کیوان ظهیری، سرکرده پلیس پیشگیری تهران بزرگ:

«با توجه به فرهنگ‌سازی‌هایی که در سال‌های قبل صورت گرفته بود شاهد کاهش تلفات و حوادث تلخ بودیم اما امسال شرایط تغییر کرده و با توجه به شیوع کرونا ویروس از مردم می‌خواهیم که در خانه‌هایشان بمانند و جشن چهارشنبه آخر سال را در کنار اعضای خانواده برگزار کنند».

این دژخیم نیز همان کد مشترک را به کار می‌برد: «امسال شرایط تغییر کرده»! و در ادامه می‌گوید:

«با توجه به این‌که جوانان و نوجوانان برای خالی کردن هیجانات خود اقدام به پرت کردن نارنجک‌های دستی و ترقه به بیرون از خانه می‌کنند احتمال آسیب دیدن مردم یا تخریب خودروها و آتش گرفتن درختان کنار خیابان‌ها می‌رود و بسیار خطرناک است که از مردم شریف می‌خواهیم در خانه بمانند».(همان منبع)

 

امسال با سایر سال‌های گذشت تفاوت دارد!

معاون سیاسی امنیتی استانداری قزوین: «با توجه به این‌که چهارشنبه آخر سال و چهارشنبه‌سوری امسال با سایر سال‌های گذشته تفاوت دارد برای این‌که هم‌چنان خطرات مواد محترقه، مواد منفجره و آتش‌زا هم‌چنان پابرجا بوده و از طرفی در شرایط ویژه و همزمانی آن با بیماری ویروس کرونا در سطح کشور و به تبع آن در استان قزوین قرار گرفته‌ایم لذا در همین راستا به شهروندان هشدار می‌دهیم که تحت هیچ شرایطی از مواد محترقه و آتش‌زا استفاده نکنند و هشدارها را به‌صورت جدی مورد توجه قرار دهند.» (همان منبع)‌

باز تکرار کد « امسال با سایر سال‌های گذشت تفاوت دارد»!

 

تهدید به برخورد سخت!

در ادامهٔ چنگ و دندان نشان‌ دادن برای مردم در وحشت از چهارشنبه آتشین، به اظهارات دیگری برمی‌خوریم که همگی مضمون واحدی دارند.

استاندار سیستان و بلوچستان: «برگزاری هر نوع تجمع در سیستان و بلوچستان خلاف قانون است».(ایسنا ۲۶اسفند ۹۸)

سرکرده انتظامی کردستان: «امسال سخت‌گیرانه‌تر با تجمعات در مراسم های چهارشنبه‌سوری و جشنهای نوروزی برخورد می‌شود و ممکن است کسانی که در راستای برهم زدن آرامش مردم و به خطر انداختن امنیت مردم اقدام کنند تا بعد از تعطیلات نوروزی در بازداشت نگه داشته شوند».(مهر ۲۶اسفند ۹۸)

 

و دیگر خط و نشان‌کشیدنهای رنگارنگ که اگر همهٔ آنها را روی هم بریزیم به اندازه یک جو برای نظام در کرونا گیر کرده، «اقتدار» نقد نمی‌کند؛ زیرا در منتهای افلاس و هراس بر زبان رانده شده‌اند. آنهای که ویدئوی صحنهٔ حماسی دنبال شدن نیروهای مسلح انتظامی را توسط قیام‌کنندگان در آبان ۹۸ دیده‌اند، می‌دانند وقتی جوانان شورشی به میدان بیایند، در تهدید و باتون و انتظامی و پاسدار کارآیی نخواهند داشت.

به همین دلیل باید چهارشنبه‌سوری امسال را به صحنهٔ همبستگی ملی برای سوزاندن کرونای ولایت، این مادر ویروس‌ها تبدیل کرد.

آری، چهارشنبه‌سوری امسال با هر سال متفاوت است.