728 x 90

«چهارشنبه سوری را به مسأله امنیتی تبدیل نکنیم»

چهارشنبه سوری - قیام آتش
چهارشنبه سوری - قیام آتش

هراس از قیامی شدن چهارشنبه سوریی، باندهای مختلف رژیم را به واکنشهای متفاوتی مجبور کرده است. یکی از جاهایی که شعار «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا» حقانیت خودش را طی سالیان اخیر به‌اثبات رسانده است، همین‌جا است که هر دو باند رژیم به‌دلیل ماهیت ضدایرانی‌شان در برابر مردم ایران، نسبت به سنت و بعد هم فرصت چهارشنبه‌ سوری قرار دارند. مردم ایران هر سال نسبت به سال قبل با شدت و حدت بیشتری در چهارشنبه‌ سوری به رویارویی با فرهنگ ارتجاعی و ضدایرانی آخوندها برخاسته‌اند و این سنت باستانی را به خشم و اعتراض علیه دیکتاتوری مذهبی حاکم تبدیل کرده‌اند.

باند خامنه‌ای هم‌چنان طرهات خود علیه چهارشنبه‌ سوری را بلغور می‌کند و باند روحانی و اصلاح‌طلبان یک آب شسته‌تر سعی می‌کنند دست به‌عصا حرکت کرده و «امنیتی» برخورد کنند. به‌عنوان نمونه سایت حکومتی صراط وابسته به باند خامنه‌ای روز ۲۰اسفند زیر عنوان «چهارشنبه سوری، حماقتی انسانی» می‌نویسد: «یکی از آیینهای موجود در جامعه ایرانی که خود گواهی بر بی‌خردی در انجام آن قلمداد می‌شود و خردمندان جهان، برپاکنندگان آن را بی‌فرهنگ و بی‌خرد تلقی می‌کنند، آیین خرافی و ضدارزشی چهارشنبه ‌سوری است». این سایت حکومتی سپس از مرتضی مطهری، تئوریسین رژیم آخوندی، نقل می‌کند که گفت: «چهارشنبه آخر اسفند می‌شود، بسیاری از خانواده‌ها (که باید بگوییم: خانواده‌های نادان) آتشی و هیزمی روشن می‌کنند، بعد آدمهای سر و مر و گنده از روی آتش می‌پرند: ای آتش، زردی من از تو، سرخی تو از من! این چقدر حماقت است که می‌پرسیم چرا چنین می‌کنید؟ می‌گویند: این سنتی است میان ما مردم، از قدیم پدران ما چنین می‌کرده‌اند».

اما باند اصلاح‌طلب، دست به‌دامن ولی‌فقیه و ارگانهای وابسته به او می‌شود که: آخر «امنیتی» کردن چهارشنبه‌ سوری به ضرر خودت تمام شده و می‌شود. بیا و کمی کوتاه بیا و این آئین را در ابعادی از آن به‌رسمیت بشناس! و به‌اصطلاح پزشکی کمی سم به بدنت وارد کن تا در برابر تبعات آن واکسینه شوی!

اما باند خامنه‌ای که از پوسیدگی و گندیدگی دستگاهش خبر دارد می‌داند که وارد کردن یک اپسیلون سم به چنین بدنی، سرعت از هم‌ گسیختگی آن را بیشتر می‌کند. در اینجا هم یک گام عقب‌نشینی منجر به عقب‌نشینی‌های بعدی خواهد شد. بنابراین هم‌چنان «چهارشنبه سوری» را «حماقتی انسانی» می‌داند. سایت حکومتی فرارو به‌نقل از یک کارشناس حکومتی به نام کوروش محمدی که از او به‌عنوان جامعه‌شناس و رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی کشور یاد کرده، در شماره ۲۰اسفند خود می‌نویسد: «آیین چهارشنبه سوری، در ذات خود به هیچ عنوان قائل به ایجاد خسارت یا آسیب به دیگران نیست، صدا و سیما نباید با توصیف منفی در مورد چهارشنبه سوری، این موضوع را داغ‌تر کند».

 

نسلی که هیچ‌چیز رژیم آخوندی را قبول ندارد

این کارشناس رژیم سپس به تنفر نسل جوان کشور نسبت به فرهنگ مبتذل آخوندی اعتراف کرده و می‌گوید: «مشکل اصلی اینجاست که ما امروز با نسلی مواجه هستیم که هیچ‌چیز از چهارشنبه ‌سوری نمی‌داند، اما هیجاناتش را می‌شناسد و با این آیین به‌عنوان یک پارامتر و مؤلفه هیجانی مواجه است و آن هیجاناتی که به هر دلیل در نسل نوجوان و جوانِ امروزِ ما جاری و گاهی نیز غلیان شده است، خود را به‌صورت سرکش و یاغی در قالب و چارچوب تعقیب و گریز نشان داده و موجب بروز انحرافاتی از آیین واقعی چهارشنبه‌ سوری شده است».

این جامعه‌شناس حکومتی سپس عقده دلش از جوانان بی‌باک کشور در چهارشنبه‌سوری را این‌طور تخلیه می‌کند: «امروز متأسفانه شاهد انحرافات ایجاد شده در چهارشنبه ‌سوری به سمت تولید بمب دستی و انفجارهای آن‌چنانی هستیم که هیچ‌کدام، هیچ سنخیت و ارتباطی با آیین واقعی آن ندارد و این نتیجه نبود پذیرشِ مراسم چهارشنبه ‌سوری با نگرش مثبت، از سوی ما بوده است». وی سپس به زبان معکوس به رویارویی مردم با نیروی سرکوبگر رژیم اعتراف می‌کند و ضمن مظلوم جلوه دادن وحشی‌ترین پلیس روی زمین، به باندهای حکومتی هشدار می‌دهد که «حتی متأسفانه در حق بسیاری از دستگاهها مثل پلیس ظلم می‌کنیم و آنها را در روز چهارشنبه‌ سوری در نقطه مقابل مردم قرار می‌دهیم». رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی رژیم برای ارائه راه‌حل به رژیم می‌گوید: «ما باید از یک جا شروع کنیم و این آیین را بپذیریم». آنگاه به صدا و سیمای رژیم ایراد می‌گیرد که «من معتقدم در این فاصله تنها کاری که می‌توان انجام داد، این است که صدا و سیما نباید با توصیف منفی در مورد چهارشنبه سوری، دوباره این موضوع را داغ کند و همه شبکه‌ها پر شود از پخش تصاویر آزاردهنده در جهت منفی جلوه دادن چهارشنبه سوری».

سپس در ارتباط با اقدامات شهرداریها و ارگانهای حکومتی در تبلیغات منفی علیه چهارشنبه ‌سوری اعتراف می‌کند که این هم مورد نفرت همگانی است.

این سایت حکومتی در ادامه می‌نویسد: «رئیس انجمن آسیب‌شناسیِ اجتماعی کشور، از بنرهای حاوی عکسها و دست و پای قطع‌شده و چشمهای کور‌شده که در این روزها توسط شهرداری بر در و دیوار شهر نصب شده، انتقاد کرد».

تمام این مقدماتی که این کارگزار رژیم می‌چیند نهایتاً به این نتیجه می‌رسد که: «چهارشنبه سوری یک آیین سنتی است که باید واقعیت آن را پذیرفت، نه این‌که اطرافش حساسیت ایجاد و آن را تبدیل به یک مسأله امنیتی کنیم».

اما وحشت از امنیتی شدن چهارشنبه‌ سوری بسیار دیرهنگام است زیرا سالهاست چهارشنبه ‌سوری امنیت نظام پوسیده ولایت فقیه را هدف قرار داده است. زیرا هم‌اکنون چهارشنبه‌ سوری با خشم انفجاری جامعه گره خورده و به‌قول وزیر کشور رژیم یک جرقه کافیست تا شعله‌ور شود. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور رژیم در گزارشی از قیام دیماه نوشت: «عوامل نزدیک نارضایتی‌ها در هر ۳حوزه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دیده می‌شود و یک جرقه کافی است تا شعله‌ور شود». (روزنامه حکومتی همشهری 20اسفند 96)

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات