728 x 90

چهارشنبه سوری ـ جشنی در استقبال از نوروز

به استقبال نوروز
به استقبال نوروز

 در  چهارشنبه‌سوری امسال، باید به برکت قیام شگفتی‌آور مردم ایران،زاد هر ایرانی آیین از آتش پریدن را اجرا و احیا کند و نحوست رژیم آخوندی را از این وطن بزداید

یکی از آئینهای سالانه ایرانیان چهارشنبه سوری است. ایرانیان در آخرین سه‌شنبه سال خورشیدی با بر افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می‌روند. مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برگزار می‌کنند که ریشه‌اش به قرن‌ها پیش باز می‌گردد. مراسم چهارشنبه‌سوری برگرفته از آئینهای کهن ایرانیان است که هم‌چنان در میان آنها و با اشکال دیگر در میان باقی بازماندگان اقوام آریایی رواج دارد. "بنابراین، این آتش چهارشنبه‌سوری بازمانده آن آتش‌افروزی ۵روز آخر سال در ایران باستان است و زرتشتیان به احتمال زیاد برای این‌که این سنت از بین نرود، نحسی چهارشنبه توسط اعراب را بهانه کردند و این جشن را با اعتقاد اعراب منطبق کردند و شد چهارشنبه سوری."

از زمانهای قدیم تا به امروز در آخرین چهارشنبه سال شمسی پیش از نوروز مردم آریایی تبار مراسم و جشنی داشتند، که آن را چهارشنبه‌سوری می‌نامیدند.

این جشن در گذشته، تا به امروز در تمام مناطق فلات پهناور اقوام آریایی برگزار می‌شد، که بسیاری از مناطق آسیای مرکزی به‌خصوص ماوراءالنهر نیز در حدود آن قرار داشت. از این رو امروز، علاوه بر ایرانی‌ها، قزاقها، قرقیزها، ازبکها، ترکمنها، تاتارها، اویغورها و... که در این مناطق زندگی می‌کنند نوروز را جشن می‌گیرند؛ چون که این مردمان گوناگون ‌زبان، اساساً در دامن فرهنگ آریایی پرورش یافته‌اند.

   زردی من از تو سرخی تو از من

چهارشنبه سوری در ایران و سایر مناطق فارسی‌زبان با شکوه ویژه برگزار می‌شود.

شعار اصلی جشن جهارشنبه سوری، «رنجوری و زردی من از تو، سرخی و خرّمی تو از من»، که این تعبیر را در بین اکثر مردمان کشورهای گوناگون ایرانی‌تبار می‌توان دید. بیشتر این مراسم برای آن صورت می‌گیرد که تا انسان از زیان و زحمت، ناپاکی، بدبختی‌های سال کهن، نامرادی‌های گذشته در ایمن باشد و نوروز را با خوشی استقبال نموده و در سال نو تندرست و سالم و سرحال زندگی کند.

در پایان لازم به تأکید است که در چهارشنبه آخر امسال، باید به برکت قیام شگفتی‌آور مردم ایران برای آزادی از ستم رژیم آخوندها،زاد هر ایرانی آیین از آتش پریدن را اجرا و احیا کند و نحوست رژیم آخوندی را از این وطن بزداید. آن گاه، شب نوروز مردم ایران را تا برآمدن خورشید تابان آزادی خواب نرفته و با تلاش و کوشش خود، نوروز آزادی را هر چه سریعتر محقق کنیم...

 سمر آزاد

 

مسئولیت محتوای این مطلب برعهده نویسنده است و سایت مجاهد الزاماً آن را تأیید نمی‌کند

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات