728 x 90

کرونا؛ جان سربازان و ضرورت ترک پادگانهای خامنه‌ای

کرونا در پادگانهای ارتش
کرونا در پادگانهای ارتش

رژیم دروغگو و جنایتکار آخوندی پس از گذشت ۳ماه لاپوشانی و تکذیب خبرهای مربوط به شیوع ویروس کرونا در پادگانها، سرانجام به شیوع کرونا در سرباز خانه‌ها اعتراف نمود و خبرگزاری حکومتی «خبرآنلاین» از زبان «رئیس اداره سرمایه انسانی ستادکل نیروهای مسلح» خود گزارش کرد:

«ناخدا رحیمی پور، رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح… اظهار داشت از بین سربازان تعداد ۵۴نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند». (خبرگزاری آنلاین- ۱۹فروردین ۱۳۹۹)

اذعان کارگزاران نظامی رژیم بر وجود ویروس کرونا در پادگانها در حالی است که در یک‌ ماه اخیر، گزارشهایی از شیوع کرونا در پادگانهای کشور از جمله پادگان بیرجند، پادگان دوکوهه اندیمشک، پادگان شکاری دزفول و پادگان نیروی هوایی نوژه منتشر شده بود.

اگر چه تعداد سربازان مبتلا به کرونا بسیار بیشتر از عدد مورد ادعای این کارگزار رژیم است، اما همین موضوع نشان می‌دهد پادگانها به‌دلیل ویژگی جمعی بودن آن، از مستعدترین مراکز برای شیوع کرونا محسوب می‌شوند

از سوی دیگر کرونا هم‌چنان شهرهای میهن را درمی‌نوردد. این در حالی است که رژیم آخوندی تا ۲۰فروردین هیچ اشاره‌یی به شیوع کرونا در پادگانها و مراکز نظامی و انتظامی خود نکرده بود. در حالی‌که بنا بر آخرین آمار رسمی که از سوی سازمان مجاهدین خلق ایران در روز ۲۲فروردین منتشر شد تاکنون آمار درگذشتگان از ویروس کرونا در ایران تحت حاکمیت آخوندها به حداقل ۲۳۹۰۰نفر در ۲۶۱شهر رسیده است. این پنهان‌کاری خائنانه رژیم، عیناً همان پنهان‌کاری جنایتکارانه او را در اطلاع از شیوع ویروس کرونا در بدو ورود به ایران نشان می‌دهد. افشاگری مقاومت ایران مبتنی بر اسناد سازمان اورژانس، به‌رغم انکارهای مکرر سردمداران رژیم به‌روشنی نشان می‌دهد که نظام آخوندی در اوایل بهمن از ورود ویروس کرونا مطلع بود.

در موضوع شیوع کرونا در پادگانها نیز کارگزاران رژیم به عمد سعی می‌کنند هیچ نوع اطلاعاتی به بیرون درز نکند. چرا؟ چون اطلاع سربازان از میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا، فرار آنها و گریختن پرسنل نظامی و انتظامی و سپاهی را به‌دنبال خواهد داشت.

 

ضرورت بررسی سه موضوع

یکم. ماهیت و ویژگی ویروس کرونا سرعت شتابدار و بسیار بالای شیوع و انتشار آن است.

دوم. این سرعت شتابدار، در محیط‌های جمعی (مانند مدارس و… پادگانها) ضریب می‌خورد و آنگاه با موتور قدرتمند و شتاب بیشتری ازدیاد و گسترش می‌یابد.

سوم. ماهیت رژیم آخوندی با دروغ و فریبکاری سرشته شده است.

در توضیح بند سوم باید گفت، این رژیم نشان داده‌است که برای ادامه حیات ننگین خود بی‌ دنده و ترمز متوسل به فریب و دروغ می‌شود. رابطه وضعیت این رژیم با «دروغ» از یک معادله با رابطه مستقیم پیروی می‌کند. بدین معنی که هر چه بیشتر این رژیم در چنبره مشکلات فرو رود، بیشتر دروغ می‌گوید. این رابطه مستقیم در شرایط کنونی این‌طور تعبیر می‌شود که: هر چه نظام ولایت بوی انفجار، قیام و انقلاب توده‌های به‌جان آمده مردم بیشتر به مشامش برسد و به سرنگونی خود نزدیک‌تر ‌شود، بیشتر متوسل به شیادی و دجالیت دروغهای شاخدار می‌شود.

فی‌المثل از مشهورترین دروغهای این رژیم در ماه‌های اخیر می‌توان از فاجعه شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی نام برد. در این اقدام جنایتکارانه، سرکردگان اصلی نظام ولایت و سردمداران سپاه جنایت یک به یک به صحنه آمدند و هر آنچه که در توان داشتند دروغ گفتند تا سقوط هواپیمای مسافربری را همزمان به گردن نقص فنی و اوکراین بیندازند و آنرا تقصیر بوئینگ - ترامپ بدانند:

۱۰

روزنامه حکومتی جمهوری ـ ۲۱دی ۹۸

 

«یک منبع آگاه در فرودگاه امام‌خمینی گفت:‌ هواپیما نقص فنی داشت. مهندس ایرانی طبق فرم موجود اجازه پرواز را نداده بود اما مهندس اوکراینی ایرلاین مخالف و اعلام کرده که مشکلی برای پرواز نیست و پرواز می‌کنیم». (روزنامه حکومتی جمهوری - شنبه ۲۱دی ۱۳۹۸)

«گفته می‌شود ترامپ یکی از سهامداران عمده بوئینگ است و خبرگزاری آسوشیتدپرس رسماً اعلام کرده کارکنان شرکت بوئینگ مشکلات هواپیماهای خود را مخفی کرده‌اند». (همان منبع)

برشمردن دروغهای گوبلزی این رژیم که اکنون دیگر آوازهٔ جهانی به خود گرفته است، در حوصله این مقاله نیست. بحث حاضر بیان سه موضوع بنیادین در تناسب « کرونا – رژیم» بود که به ترتیب زیر خلاصه می‌شود:

۱-ویژگی «شیوع بالا» ویروس کووید ۱۹

۲- ضریب خوردن سرعت انتشار این ویروس در محیط‌های جمعی

۳- ماهیت مبتنی بر «دروغ» نظام آخوندی.

ترکیب این سه با هم فاجعه به‌بار می‌آورد.

واقعیت این است که پادگانها و مراکز نظامی و انتظامی از آلوده‌ترین نقاط محسوب می‌شوند. مراکزی جمعی که پتانسیل شیوع کرونا در این نقاط بسیار بالاست و اکنون در صدر آلودگی قرار دارند.

 

درز نگرانی‌ها در رسانه‌های رژیم

موضوع ابتلا و انتشار کرونا در پادگانها و مراکز نظامی رژیم علی‌رغم جو اختناق و سانسور شدید آن‌چنان نگران‌کننده است که رسانه‌های حکومتی برخی از این نگرانی‌ها را منعکس و گاه گوشه‌یی از اعتراضات مردم را درج می‌کنند:

یک رسانه حکومتی در گزارشی تحت عنوان «هراس سربازان از انتقال کرونا در پادگانها» می‌نویسد:

«زندانها و پادگانها دو سازمان بزرگ و مهم و البته شلوغی هستند که این روز‌ها بیم ابتلا و شیوع ویروس کرونا در آنها بیش‌از‌پیش شده است. هر پادگان بسته به موقعیت مکانی و جغرافیایی بیش از ۲هزار سرباز دارد که ابتلای یک نفر از آنها می‌تواند سایر سربازان را مبتلا و درگیر کند و خطر بزرگتر و جدی‌تری را در پی داشته باشد». (سایت حکومتی رویداد۲۴- ۷اسفند ۹۸)

«یکی از سربازان می‌گوید در پادگانها نه تنها مایع دستشویی وجود ندارد، بلکه به سربازان مریض هم مرخصی داده نمی‌شود. یکی از نگرانی‌ها این است که ویروس کرونا در پادگانها گسترش پیدا کند». (همان منبع)

این گزارش به‌وضوح نشان می‌دهد که ویروس کرونا به داخل پادگانها سرایت کرده و الآن نگرانی این است که در این نقاط گسترش پیدا کند.

یک مهره حکومتی به‌نام اردشیر نوریان، رئیس کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارتجاع نیز از نگرانی درباره شیوع کرونا در پادگانها می‌گوید:

«پادگانها به‌دلیل ازدحام جمعیت مستعد بروز اپیدمی بزرگ کرونا هستند». (خبرگزار حکومتی ایسنا- ۱۳اسفند ۹۸)

یک خبرگزاری حکومتی در گزارشی با عنوان «سربازان با کرونا چه می‌کنند؟» به وضعیت پادگانها اشاره کرده و ضمن اعتراف به این‌که به سربازان هیچ توجهی در این رابطه نشده است، می‌نویسد:
«این ویروس تنها ۲درصد کشندگی دارد، اما به‌دلیل قدرت سرایت و ابتلای بالا به‌شدت در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است… تقریباً همه بخش‌های جامعه به شیوع این ویروس توجه کرده‌اند. به همه اقشار هم تقریباً توجه شده است، همه اقشار إلّا سربازان». (خبرگزاری حکومتی دانشجو- ۶اسفند ۹۸)

این خبرگزاری در ادامه سخن از قطعیت ابتلاء سربازان به کرونا در پادگانها خبر می‌دهد و می‌نویسد:
«سربازان عمدتاً از شهر‌های مختلف… به یگانها اعزام می‌شوند و در این رفت و آمد قطعاً امکان سرایت ویروس کرونا که قدرت سرایت بالایی دارند به‌مراتب بیشتر می‌شود». (همان منبع)

خبرگزاری دانشجو به وضعیت محل اسکان سربازان اشاره می‌کند و می‌نویسد:

«آنها معمولاً در یک‌سوله‌ٔ مشترک با چند نفر زندگی می‌کنند که در زمستان برای جلوگیری از ورود هوای سرد تمام راههای ورود هوا مثل پنجره و در بسته می‌شود و زندگی مشترک با تعداد زیاد و عدم رفت‌و آمد هوا در سوله محل زندگی، منجر به انتقال بیماری با سرعت بیشتری می‌شود…». (همان منبع)

این خبرگزاری در ادامه ضمن اعتراف به بی‌کفایتی رژیم در تهیه الزامات بهداشتی و ناتوانی در حل و فصل درمان مبتلایان به ویروس کرونا می‌نویسد:

«وضعیت، زمانی بحرانی‌تر می‌شود که سربازی مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا به بهداری یگان مراجعه می‌کند. قطعاً میزان دارو‌ها و امکانات اولیه کفاف مقابله با این ویروس را ندارد… با این حساب، هم پزشک بهداری و هم سربازان هر دو بیشتر از قبل درگیر و در خطر خواهند بود چرا که کمبود امکانات اولیه برای مواجه از نزدیک با فرد مشکوک به کرونا، پزشک را به خطر می‌اندازد…سؤال اینجاست که آیا در تمام یگانها و پادگانها، کپسول اکسیژن و دارو‌های قوی برای کاهش تب بیمار، به تعداد کافی وجود دارد؟ آیا آمبولانس برای انتقال بیماران بدحال به تعداد کافی در اختیار هر یگان هست؟» (همان منبع)

این خبرگزاری حکومتی در پایان چنین نتیجه می‌گیرد که:

«تمامی سربازان با توجه به شرایط موجود در پادگانها در خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند». (همان منبع)

جالب اینجاست که این خبرگزاری به پاسخگو نبودن کارگزاران رژیم در ارتش و سپاه اعتراف می‌کند و در پایان گزارش خود می‌نویسد:

«لازم به ذکر است خبرگزاری دانشجو در طی تماس‌های مکرر با تمامی نهاد‌های نظامی کشور از جمله سپاه و ستاد کل نیرو‌های مسلح موفق به کسب پاسخ در خصوص وضعیت سربازان نشد». (همان منبع)

یک خبرگزاری دیگر رژیم نیز از اعتراض مردم در این زمینه گزارش می‌کند:

«گلایه و دلواپسی‌های زیادی توسط والدین و مردم در زمینه احتمال انتشار ویروس در پادگانها رسیده است». (خبرگزاری حکومتی ایرنا- ۱۱اسفند ۱۳۹۸)

این خبرگزاری خود به این‌که «پادگانها می‌توانند کانون انتشار ویروس کرونا باشند» اذعان می‌کند و می‌نویسد: «پادگانها به‌عنوان مکانهایی که می‌توانند کانون انتشار ویروس باشند هم‌چنان حجم عظیمی از سربازان را در خود جای داده‌اند». (همان منبع)

این خبرگزاری ضمن گزارشی با تیتر: «پادگانها و دل نگرانی‌های کرونایی» می‌نویسد:

«هنوز اماکنی مانند پادگانها با وجود جای دادن صدها سرباز در خود هم‌چنان ادامه فعالیت می‌دهند… مادر یک سرباز که در یکی از پادگانهای کرمان در حال انجام وظیفه است ضمن ابراز نگرانی برای فرزندش می‌گوید: پادگانهای کرمان در شرایط عادی هم از نظر بهداشتی در سطح قابل قبولی نیستند [چه رسد به شرایط شیوع کرونا]. روزهای اولی که پسرم برای انجام خدمت عمومی به پادگان رفته بود از شرایط بهداشتی نامساعد آنجا تعجب کرده بود. اکنون نگرانم که با توجه به شرایط بهداشتی پادگان، فرزندم به کرونا ویروس مبتلا شود. محمد... نیز که پسرش اکنون در پادگان خدمت سربازیش را می‌گذراند از دل نگرانی‌هایش می‌گوید. وی با اشاره به تعطیلی مدارس و دانشگاهها افزود: تفاوت سربازان با سایر اقشار در چیست؟» (همان منبع)

هم‌چنین یک عضو شورای قلابی تهران نگرانی خانواده سربازان در پادگانها را اینچنین منعکس کرد:

«عضو شورای شهر تهران به وضعیت پادگانها نیز اشاره کرد و گفت: هم‌چنین خانواده‌ها نگرانی از وضعیت سربازهای خود دارند و یکی از خانواده‌ها در تماس با من مطرح کرده بود که هیچ امکانات رفاهی و پشیگیری برای بیماری وجود ندارد». (سایت حکومتی اقتصاد آنلاین- ۱۹فروردین ۹۹)

 

دروغ‌گویی‌ کارگزاران نظامی رژیم

با این وصف، خامنه‌ای و کارگزاران فریب‌کار رژیم یک به یک به صحنه می‌آیند و ضمن کشیدن پای آمریکا و ترامپ و «حمله بیولوژیکی» و «بیو تروریسم» و… «جن و اجنه» به موضوع شیوع هولناک کرونا در ایران، خبر از پاکیزه بودن! پادگانها می‌دهند:

«احتمال این‌که کرونا یک حمله بیولوژیکی باشد… و حتی خاص ژن ایران باشد که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند… تا این لحظه آماری از اپیدمی در پادگانها نداشته‌ایم». (پاسدار فتاحیان، مدیر هماهنگی بین دستگاههای اجرایی در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا – سایت حکومتی خبر آنلاین ۴فروردین ۱۳۹۹)

«اگر قرار باشد بنا‌ به نگرانی‌ها، پادگانها تعطیل شوند در این صورت چه کسی از مرزها [بخوانید از نظام آخوندی] مراقبت خواهد کرد؟… تا امروز هیچ مورد مثبتی در پادگانها نداریم». (پاسدار دریادار حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده و رئیس ستاد ارتش- سایت حکومتی پایداری ملی- ۳فروردین ۱۳۹۹)

«موارد مشکوک به کرونا در پادگانها بوده ولی با انجام تست، مشخص شده‌است که درگیر آنفولانزا شده‌اند». (پاسدار ناخدا غلامرضا رحیمی‌پور، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح رژیم- سایت حکومتی رکنا- ۸اسفند ۹۸)

این کارگزار نظامی رژیم مشخص نکرد که نام این پادگان و مشخصات سربازان مشکوک به کرونا چه بود.

در حالی‌که که تمام کشور را ویروس مرگبار فراگرفته است، یک عضو مجلس ارتجاع از باند مغلوب نیز هم‌سو با باند غالب نظام، با دجالیت از آنفولانزای سربازان صحبت می‌کند و می‌گوید:

« مطمئن باشید افراد مریضی که در پادگانها حضور دارند، آنفولانزا گرفته‌اند و به کرونا مبتلا نیستند… هیچ نیازی به تعطیلی پادگانها نیست… دلیلی برای مرخصی سربازان وجود ندارد». (حیدرعلی عابدی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارتجاع- سایت حکومتی رویداد۲۴- ۷اسفند ۹۸)

در یک تناقض‌گویی آشکار، رئیس اداره بهداشت و درمان نداجا رژیم در گفتگو با خبرگزاری رژیم گفت: «هیچ سربازی در پادگانهای نیروی دریایی ارتش به کرونا مبتلا نشده است».

اما همین کارگزار حکومتی در بخش دیگری از این گفتگو گفت: «بعد از گزارشهایی که به اداره بهداشت و درمانی نیروی دریایی ارتش گزارش شد، بلافاصله قرارگاه پدافند زیستی را تشکیل دادیم».

سرپاسدار علی‌اکبر پورجمشیدیان، معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه هم گفت: «حتی یک مورد ابتلا به کرونا در بین سربازان وظیفه و کادر نیروی زمینی سپاه وجود ندارد». (خبرگزاری جمهوری اسلامی -۱۵فروردین ۹۹)

پاسدار ایوب سلیمانی، جانشین فرماندهی ناجا، نیز گفت: «با اطمینان می‌گویم که مراکز آموزشی سرباز‌خانه‌ها و پادگانها از امن‌ترین مناطق و نقاط هستند». (سایت حکومتی خبرآنلاین- ۱۵فروردین ۹۹)

پاسدار عراقی‌زاده، دبیر قرارگاه به‌اصطلاح بهداشت و درمان و پیشگیری موسوم به امام رضا، نیز گفت:

«‌هیچ سربازی تا امروز در هیچ‌یک از پادگانهای کشور مبتلا به کرونا نداشتیم و پرسنل و سربازان با سلامتی کامل مشغول انجام خدمت هستند». (همان منبع)

در همین تاریخ که سرکردگان نظامی، در وحشت از فرار جمعی سربازان با قاطعیت و قسم و آیه می‌گفتند «در هیچ‌یک از پادگانهای کشور مبتلا به کرونا نداشتیم» تعداد زیادی از سربازان در شهرهای مختلف به‌علت ابتلا به ویروس کرونا جان باختند. به گزارش کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورای ملی مقاومت ایران در ۲۲فروردین‌ماه، محمدرضا آذری ۳۳ساله در تاریخ ۱۴فروردین با آمبولانس ۳۴۰۴به‌علت ابتلا به ویروس کرونا به اورژانس و از آنجا به بیمارستان بهارلو منتقل شد.

 

سندگزارش اورژانس از ابتلای کادر نیروی انتظامی به ویروس کرونا

سندگزارش اورژانس از ابتلای کادر نیروی انتظامی به ویروس کرونا

به‌خوبی مشخص است که این رژیم دروغگو، مستبد و جنایتکار و کارگزاران دجال و فریبکار آن هیچ ارزشی برای جان سربازان قائل نیستند. برای آنها حفظ نظام و فقط حفظ نظام و دیکتاتوری آخوندی مهم است تا هر چه بیشتر چپاول کنند و سرمایه‌های این میهن را به یغما ببرند. جنگ ضدمیهنی ۸ساله خمینی با ۲میلیون کشته و معلول، به‌روشنی نحوه استفاده این رژیم از جوانان وطن را که پاسدار محسن رضایی (سرکرده اسبق سپاه پاسداران) آنها را سربازان یکبار مصرف می‌نامید نشان داد.

 

روزنامه اطلاعات در سال ۱۳۷۶در توضیح نحوه کار این نوجوانان «یکبار مصرف» به تعبیر پاسدار محسن رضایی، از قول یک سرتیپ ارتش رژیم نوشت:

«خبر دادند گردان عاشقان حسین (ع) برای پاکسازی میدان مین در راهند. تا به آن روز نام این گردان را نشنیده بودم و با نحوه کار آشنا نبودم. ساعتی نگذشت که دو ماشین ریو… وارد منطقه شدند…جوانان هنوز از ماشین پیاده‌ نشده بودند که یکدیگر را در آغوش گرفتند. صحنه عجیبی بود. از شدت گریه آنها، همه به گریه افتاده بودند. هنوز نمی‌دانستیم کار آن بچه‌ها چیست… در کنار میدان مین به خط ایستادند… منطقه در سکوت فرو رفته بود و همه با نگرانی چشم به آنان دوخته بودند. جوانی که تقریباً حدود ۲۰سال سن داشت… به میدان مین زد. صدای انفجارهای پشت سر هم جهنمی از آتش را در مقابل دیدگاه همه به‌وجود آورد». (خاطرات سرتیپ دوم اسکندر بیرالوند فرمانده سابق تیپ ۸۴پیاده خرم‌آباد- روزنامه اطلاعات- ۵مهر ۱۳۷۶، ص۵)

به این ترتیب رژیم جنگ‌افروز ولایت فقیه با فرستادن امواج انسانی آموزش ندیده به میدان جنگ، با فرستادن دانش‌آموزان خردسال به جبهه‌ها و باز کردن میدان مین با نوجوانان به‌عنوان «سربازان یک بار مصرف» اینچنین تنور جنگ ضدمیهنی خود را گرم نگه داشت.

 

راه‌حل

اکنون که نظام ولایت در حال خفگی اقتصادی است، می‌خواهد به هر قیمتی که شده مسأله تولید‌ را دنبال کند، اما قیمت این به‌اصطلاح جهش در تولید در فرستادن امواج انسانی به کام مرگ کرونا مانند جنگ ضدمیهنی است. اینها همه بهانه برای حفظ نظام به هر قیمت در برابر قیام و سرنگونی است. بنابراین تمام تلاشش این است که پادگانها و مراکز نظامی و انتظامی را فعال نگه می‌دارد تا ابزار سرکوب را برای یک قیام آتی و در پیش رو (که خودش به آن اذعان می‌کند) در دست داشته باشد. مردم دلیری که در قیامهای سراسری خود در قیام بزرگ سال ۹۶و در قیام آبان و دیماه ۹۸دست رد به سینه رژیم زدند و نشان دادند که این رژیم را نمی‌خواهند.

خامنه‌ای برای سرکوب قیام در تقدیر مردم، سربازان را در پادگانها نگاه می‌دارد و برایش مهم نیست که آنها در محیط پر تهدید جمعی مبتلا به کرونا شده و به سمت مرگ بروند. بنابراین بر سربازان و پرسنل میهن‌پرست و مردمی است که به هر ترتیبی مراکز نظامی وپادگانها را ترک کنند همان‌طور که سربازان در پادگان بیرجند انجام دادند.

در پادگان بیرجند شماری از سربازان به کرونا مبتلا شدند. انتشار این خبر موجی از نگرانی و اضطراب را در میان پرسنل مستقر در این پادگان برانگیخت. سپس روز دوشنبه ۱۱فروردین ۹۹شماری از سربازان این پادگان را ترک کردند و انتشار خبر فرار سربازان باعث به هم ریختگی در این پادگان شد.

در پایگاه هوایی نوژه در همدان اغلب پرسنل، پایگاه را ترک کرده‌اند و سربازان از پادگانهای ارتش تحت‌امر خامنه‌ای در ارومیه فرار کردند.

بنا‌ به گزارشهای رسیده درخواست‌ مرخصی در نیروهای وظیفه سپاه پاسداران رو به ازدیاد است.

بنابراین برای حفظ جان سربازان از ویروس کرونا که کرونای ولایت هیچ پشیزی برای آن قائل نیست، فرار از زندانها باید الگوی سربازان در پادگانها و مراکز نظامی رژیم باشد. همان‌طور که سخنگوی مجاهدین خطاب به سربازان گفت:

«سرباز خانه‌ها، پایگاهها و مقرهای ارتش تحت‌امر ولی‌فقیه را ترک کنید. سراپا آلوده به کرونا است. آخوندها برای جان شما ارزشی قائل نیستند».

 

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/57452ce9-34bf-4f13-b219-51e6dd219af2"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات