728 x 90

کرونا؛ پرده‌بردار ساختار و بافت سرطان‌زده

افزایش کرونا در ایران
افزایش کرونا در ایران

برگشت آثار گسیل کرونا به پیکر ایران

مسیری که ویروس کرونا از آغاز پرده‌برداریِ دیرهنگام دولت آخوندی از آن تا به‌حال طی کرده است، مسیر رشد ترفندها و دستاویزهای حکومتی از پنهان‌کاری اولیه تا لاپوشانی واقعیت آن، تا خیانت به سلامت عمومی و حالا نهایت سوءاستفادهٔ سیاسی از کرونا در سیاست داخلی و بین‌المللی است.

خامنه‌ای در ۱۳اسفند۹۸ گفت: «چیزی نیست، زیاد هم بزرگش نکنید، از این چیزها زیاد دیده‌ایم. ما باید کرونا را یک فرصت بدانیم». اما در ۳۱شهریور۹۹ گفت: «هر دو روز به اندازه مسافران یک هواپیما متوفی داریم».

روحانی سریالی از ضد و نقیض‌گویی پیرامون کرونا را در جلسات دولت، هم‌چون تسلسل قطعات زبان‌بازی و دروغگویی ردیف کرد تا رسید به ۳۰مهر ۹۹ که حجمی از کذابی و خیانت به مردم در امر کرونا به اعترافش واداشت و گفت: «مشکلات کشور با کرونا دوچندان شده و در وضعیت حساسی هستیم». (روزنامه آرمان، ۱آبان۹۹)

این حرف‌ها را هم روحانی شیاد در هراس از سرریز شدن آثار ویرانگر کرونا در رژیم آخوندی اذعان می‌کند. این‌ها برگشت آثار گسیل کردن کرونا بر پیکر ایران است.

اگر کرونا سرنمی‌رسید

کافیست یادآوری شود که کرونا برای نظام آخوندی یک موهبت بادآورده برای گریز از آثار و آوار قیام آبان۹۸ بود. قیامی مردمی و ضدطبقاتی که بی‌شک اگر کرونا سرنمی‌رسید، اکنون تعادل‌قوای سیاسی ایران بین مردم و قیام‌آفرینان با نظام اختلاس‌زی و طبقاتی‌ساز آخوندی در مداری بسا متفاوت و به نفع مطالبات مردم ایران می‌بود.

توسعهٔ خیانت حکومت / تورم رنج مردم

اگر روند مشکلات جان‌کاه مردم را بر اثر کرونا، مسیر تورم رنج‌ها و محرومیتها تا سقف طاقت‌شان بدانیم، روند پنهان‌کاری و سوءاستفادهٔ برنامه‌ریزی شدهٔ سیاسیِ حاکمیت و دولت آخوندی را باید مسیر توسعهٔ خیانتی هدایت‌شده توصیف نمود. حاصل این دو مسیر رو در رو و معکوس، اکنون به ظهور زوایایی از واقعیتها منجر شده است. در وجه مردم و جامعه، گسترش ابتلا به ویروس و شتاب روزافزون میزان مرگ و میر و در وجه سیاسی آن منجر به بروز پرده‌برداریهای ناگزیر از مدیریت سیاسی برخلاف مدیریت پزشکی و بهداشتی توسط حاکمیت و دولت آخوندی شده است. مردم ایران وارد نهمین ماه سرگردانی در میدان مین کرونا شده‌اند و حالا رسانهٔ حکومتی تازه اعتراف می‌کند که سیاسیون حاکم در تمام این ۹ماه مشغول «بهره‌برداری سیاسی از کرونا بوده‌اند»! (روزنامه آرمان، ۱آبان۹۹)

کرونا؛ تاکتیک خرید زمان

اکنون چنین واقعیتی زمان طی کرده، از دایرهٔ تحلیل و احتمال خارج شده و به مختصات سیاسی بالفعل «برای خرید زمان» جهت دور شدن از آثار مهلک قیام آبان۹۸ تبدیل شده است. دقت کنید:

«به نظر می‌آید برخلاف تصورات یا تلاش برای القای کرونا به‌عنوان یک مشکل‌آفرینی سیاسی در کشور، این موضوع در ایران از بعد سیاسی، حکم خرید زمان پیدا کرده است. این را می‌توان به‌خوبی در اظهارنظرهای حسن روحانی طی روزهای گذشته نیز به‌خوبی درک کرد. کرونا اگر چه مصیبتی برای مردم ایران به‌شمار می‌آید اما فوایدی نیز برای سیستم فعلی کشور داشته است؛ فوایدی که قطعاً در آدرس‌هایی که حسن روحانی این روزها می‌دهد می‌توان ردپایش را پیدا کرد». (همان منبع)

دروغ داخلی و کیسه دوختن خارجی

یکی از «بهره‌برداریها از کرونا» که حاکمیت و دولت آخوندی بسیار تلاش می‌کنند از زبان خامنه‌ای و روحانی آن را معکوس جلوه دهند، چشم دوختن به نتایج انتخابات آتی آمریکا است؛ چشم‌دوختنی که از قضا کیسه‌ها از قبل کرونا برای آن دوخته شده بود. حالا شمه‌یی از واقعیت‌های پشت پردهٔ آن را رسانهٔ حکومتی رونمایی می‌کند:

«اکنون کرونا می‌تواند به مانند عدو شود سبب خیر، ترامپ را از رسیدن به ریاست‌جمهوری منع کند و بی‌تردید این نیز یک اتفاق خوب دیگر برای سیاسیون ایران خواهد بود». (همان منبع)

کرونا؛ پرده‌بردار ساختار و بافت سرطان‌زده

اکنون بنابر اعتراف رسانهٔ حکومتی، آن آینده‌یی که خامنه‌ای دنبالش بود تا از کرونا فرصت بسازد، بدل به زخمی آماس کرده و چرک و تورمی شده است که آثار آن پیاپی به درون نظامش گسیل می‌شود. علت در ساختار سیاسی و بافت اقتصادیِ سرطان‌زدهٔ نظام است که حتی موهبت کرونا هم نتوانست التیامی بر آن باشد، که برعکس، پرده از واقعیت فاسد آن برداشت. ساختار و بافتی که از قبل از کرونا و در حین کرونا و در وضعیت فعلی، چنین مختصاتی از زبان روزنامهٔ حکومتی دارد:

«ایران این روزها در کنار شرایط کرونایی یکی از عجیب‌ترین شرایط اقتصادی دنیا را تجربه می‌کند. مشکلات عدیده اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی، افزایش دائمی قیمتها در سال۹۹ چیزی نیست که کسی را یارای ایستادگی در برابر آن باشد... بحرانهای اقتصادی سال‌های ۹۶ تا ۹۸ به هیچ عنوان به اندازه ۹۹ و قابل قیاس با آنچه این روزها مردم با آن روزگار می‌گذرانند، نبود». (همان منبع)

نتیجهٔ منطقی دفع کرونا

مشاهده می‌شود که اگر کرونا در بیشتر کشورهای دنیا یک ویروس مسری و خطرناک ضد سلامت و بهداشت جسم است، در ایران آخوندزده بسیار تلاش شده است تا از این ویروس، نهایت استفادهٔ سیاسی برای تثبیت طبقهٔ حاکم روحانیت و قفل کردن مردم در برابر حاکمیت ولایت فقیه شود.

بنابراین نتیجهٔ منطقیِ چنین مختصاتی که حکومت رقم زد تا مردم ایران را با کرونا گروگان بگیرد، به تعیین‌تکلیف یک وضعیت سیاسی بین مردم و حاکمیت کشیده شده است. از این رو مبارزه با کرونا از جانب مردم ایران، مکمل مبارزه برای سرنگونی مروجان کرونا می‌باشد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/8f64af93-b399-461b-becb-736ced327966"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات