728 x 90

چه کسانی «معیشت مردم را نشانه گرفته‌اند»!

صادرات دام به کشورهای خلیج‌فارس توسط حکومت آخوندی
صادرات دام به کشورهای خلیج‌فارس توسط حکومت آخوندی

سردمداران و مهر‌ه‌های نظام آخوندی بعد از دزدی و غارت بی‌حد و حصر اموال مردم به ناگهان به یاد معیشت مردم افتاده و هر کدام در توصیف وضعیت فاجعه‌بار اقتصادی و پایین‌آمدن ارزش ریال و بالارفتن قیمت کالاهای اساسی و ضروری مردم روی دست یکدیگر داد سخن می‌دهند.

آنها با اشاره به گوشه‌ای از درد و رنج مردم که محصول ۴۰سال حاکمیت فاسد و جنایتکار آخوندهاست، به خیال خود می‌خواهند آبی بر آتش خشم و تنفر مردم بریزند.

یکی از اعضای مجلس رژیم به نام محمدرضا تابش در نشست علنی روز ۷بهمن ۹۷ مجلس ارتجاع با اذعان به وضعیت اسفبار معیشت مردم و تبعیض فاحش طبقاتی گفت: «مردم در رنج و تعب هستند. کاهش قدرت خرید آنها تورم و گرانی لجام‌گسیخته رواج فساد و تبعیض، نفس آنها را بریده است. برای مردم نباید احساس کنند که انقلاب تثبیت شد تا مسئولان در آسایش و آرامش قرار بگیرند و مردم با تنگناها و سختی‌ها و مشکلات مواجه شوند».

اسحاق جهانگیری، معاون‌اول روحانی نیز ضمن ابراز ترس از اعتراضات و قیام مردم گفت: «در مقطعی هستیم که مردم حتی اگر اعتراضی هم دارند باید صدای آنها شنیده شود و گفتگو برقرار بشود و مسایل و مشکلات آنها حل شود». وی با گرفتن ژست اپوزیسیون ادامه داد: «معیشت مردم را نشانه گرفته‌اند».(سایت انتخاب ۷بهمن ۹۷)

در مقابل کیهان خامنه‌ای با اشاره به گرانی سرسام‌آور گوشت به دولت روحانی حمله کرده و با این بیان طعنه‌آمیز که «دولتمردان به صف گوشت بروند و نظر مردم را درباره فیلترینگ بپرسند» می‌نویسد: «سؤالی که اینجا مطرح است این‌که قاچاق دام از کدام مبادی و تحت چه شرایطی به‌سهولت انجام می‌شود؟ آیا این‌که بعضاً گفته می‌شود مبادی رسمی در این زمینه نیز مقصرند حقیقت دارد؟ و اگر این شبهه واقعیت ندارد چگونه ۲میلیون دام زنده از کشور خارج می‌شود؟! مگر می‌توان این‌همه گله دام را دور از چشم دستگاههای مسئول از کشور خارج کرد»؟(کیهان ۶بهمن ۹۷)
متقابلاً خبرگزاری دولتی ایرنا با اشاره به قاچاق دام به خارج از کشور می‌نویسد: «نایب‌رئیس مجمع ملی صادرات دام زنده و گوشت ایران گفت: «اطلاعاتی در اختیار داریم که نشان می‌دهد در هر هفته حدود ۷هزار رأس دام از کشور قاچاق می‌شود».(خبرگزاری ایرنا ۲بهمن ۹۷)

یکی از نمایندگان مجلس آخوندی به نام محمد محمودی شاه‌نشین در نطق میان‌دستور مجلس رژیم ضمن انداختن تقصیر وضعیت معیشت مردم به گردن ”دشمن” و یادآوری خطری که همهٔ باندها را تهدید می‌کند، باند رقیب را به سازش دعوت کرده و می‌نویسد: «امروز روز تسویه‌حساب‌های سیاسی و جناحی نیست، روز طفره و خودخواهی نیست... امروز باید باور کنیم که دشمن با تمام قوا به جبهه اقتصادی و معیشتی مردم هجوم آورده است و عده‌ای فرصت‌طلب و سودجو به‌دنبال منافع شخصی خود هستند».

آنچه که در این اظهارات قابل‌توجه است، دور زدن عاملان اصلی ایجاد این شرایط سخت برای معیشت مردم است.

عامل اصلی این وضعیت، حاکمیت آخوندی و سیاست غارتگرانه رژیم است که مردم را به خاک سیاه فقر نشانده است. وضعیتی که رسانه‌ها و مهره‌های حکومتی با عباراتی از قبیل: سفره مردم خالی می‌شود، سفره مردم کوچک می‌شود، گوشت از سفره مردم پرکشید، مرغ از سفره مردم پرکشید و... از آن یاد می‌کنند.

این نظام ضدمردمی با انهدام تتمه تولید و گسترش قاچاق و فساد روزبه‌روز به گرانی مواد مورد نیاز مردم دامن زده و تتمه قدرت خرید مردم را هم گرفته است.

بنا بر آمارهای رسمی حکومتی که با آمار واقعی تفاوت دارد قیمت کالاهای اساسی طول یک سال گذشته ۷۰درصد افزایش یافته است، نرخ تورم ۴۰درصد و نرخ تورم برای کالاهای اساسی ۶۹درصد است.

اما اگر همین آمارها هم مبنا قرار گرفته شود این وضعیت بیانگر سقوط شدید قدرت خرید مردم و گسترش فقر بیشتر است که طبعاً تا آخر سال وضعیت از این هم بدتر خواهد شد.

با این وجود این گرانی و تورم افسارگسیخته فاصله طبقاتی هم بیداد می‌کند، فساد مالی و اختلاس به بالاترین درجه رسیده و چرخ بسیاری از کارخانه‌ها، کارگاهها و مؤسسات تولیدی از کار افتاده است و...

در چنین شرایطی که مردم به‌دلیل فقر و سرکوب به بالاترین حد نفرت از این حاکمیت رسیده‌اند و خواهان سرنگونی این نظام هستند و همه‌روزه در شهرهای مختلف نفرت و کین‌شان را نسبت به سرمداران این رژیم و سیاست سرکوب و چپاولشان ابراز می‌دارند، باز هم سردمداران و مهره‌های حکومتی پای دشمن موهوم خارج از حاکمیت را به میان می‌کشند که معیشت مردم را هدف قرار داده‌اند.

اما از نظر مردم هیچ دشمنی بالاتر از نظام سرکوبگر و غارتگر آخوندی وجود ندارد که حرث و نسل این میهن را نشانه گرفته و درصدد نابودی تمامیت آن است.