728 x 90

کهکشان ۹۸و دو نکته مهم

گردهمایی-ایران-آزاد-اجلاس-سالانه-مقاومت-ایران-در-اشرف-۳
گردهمایی-ایران-آزاد-اجلاس-سالانه-مقاومت-ایران-در-اشرف-۳

کهکشان ۹۸یا همان گردهمایی سالانه مقاومت ایران روز دوشنبه ۲۴تیر ۹۸«بار» اصلی خود را در شهر مقاومت (اشرف۳) بر زمین گذاشت. اکنون از این آتشفشان پایان‌ناپذیر، تظاهرات در دو سه پایتخت دیگر اروپایی باقی‌مانده که در روزهای آینده برگزار خواهند شد.

از روز ۲۵خرداد که اولین تظاهرات کهکشانی مقاومت ایران در بروکسل برگزار شد تا روز ۲۴تیر که گردهمایی‌های بزرگی انجام شد و کنفرانس‌های مهمی در اشرف ۳شکل گرفت، رسانه‌های بسیاری به آن واکنش نشان دادند.

گرچه که گردهمایی سالانه مقاومت در واقع نمایشگاه دست‌آوردهای سالانه است اما همین تجمع و پراتیک مقطعی خود نیز دست‌آوردهای مستقلی دارد که شایان توجه است.

این نوشته اما تنها تلاش می‌کند به دو نکته یا دو دستاورد تاریخی مقاومت ایران که در حوزه سیاست ایران، امسال نمودی ویژه داشتند، اشاره کند. ۲دستاوردی که ارتجاع و استعمار برای عقیم‌ گذاشتن‌شان بسا تلاش‌ها کرده و در این سال‌ها چه بسیار جانهای پاک از مردم ایران هدر کردند.

 

یک مقدمه کوتاه و ناگزیر

همه شاهدان و فعالان انقلاب ضدسلطنتی به‌خوبی به یاد دارند که از فردای پیروزی انقلاب و به‌ویژه از فردای شقه‌شدن سازمان فدایی‌ها، بی‌اغراق تنها امکانی که برای بروز اندیشه‌های غیرحکومتی و تبلیغ آزاد دیدگاههای متفاوت وجود داشت، در حاشیه و در جوار تجمع‌های مجاهدین بود و بس!

طبعا ای‌کاش که دایره آزادی تا این حد محدود نمی‌شد،

ای کاش سازمانهای مبارز دیگری هم می‌توانستند عرصه‌ تبلیغ گسترده اجتماعی، حداقل برای خودشان باز کرده و به این ترتیب چگالی مرگبار ارتجاع حاکم را کاهش دهند، اما از همان ابتدا و با اندکی قدرت گرفتن ارتجاع و مسلط شدن خمینی و کمیته‌چی‌ها و پاسدارانش به خیابان‌ها؛

بساط بسیاری گروهها جمع شد،

بسیاری زیرضرب ارتجاع رنگ عوض کردند

خمینی با درک همین معنی و با آن شامه تیز ضد انقلابی‌اش بود که دریافت و تلاش کرد با قلع و قمع مجاهدین، داستان انقلاب را در تمامیتش در ایران «جمع» و «جارو» کند.

و البته هنگامی که پس از یک دهه کشتار و قتل‌عام که ۷سال آن را خود وی شخصاً و گام‌به‌گام

(با فتاوی مرگبارش) هدایت و اجرا کرد، جانشینانش ناگزیر از به کار گیری شعبده‌هایی شدند تا در کنار کشتار بی‌تعارف مجاهدین و بقایای دیگر مخالفان، کار ناتمام امام رذلشان را به سرانجام برسانند.

اینان برای ختم انقلاب از همان فردای مرگ خمینی دو راه‌کار موازی اتخاذ کردند:

 

راه‌کار اول

در راه‌کار اول تلاش کردند با حذف مجاهدین (که مرکز ثقل انقلاب در برابر خمینی و ارتجاع بودند) و با به‌راه انداختن بساط خیمه‌شب بازی «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا» مردم ایران را در «دوگانه» تماماً ارتجاعی سرگرم کرده و با یک بازی بی‌ سر و ته و در یک دور باطل، حول شعبده ولایت‌فقیه مردم را به چرخیدنی بی‌ثمر و بی‌پایان حول رژیم واداشته و از آن طریق قدرت را برای خودشان هم‌چنان حفظ کنند. یک بازی سراسر ارتجاعی که البته از حمایت تمام‌عیار مماشگران غربی هم برخوردار بود.

این راه‌کار با شعار محوری مرگ بر اصل ولایت‌فقیه و کل رژیم با تمامی دسته‌بندی‌های داخلی آن، پاسخ گرفت. رزمی همه‌جانبه از جانب مجاهدین و مقاومت ایران که اینک به واقعیتی بدیهی برای تمامی مردم کوچه و بازار تبدیل شده است.

اوج پیروزی یک خط سیاسی را باید در اجتماعی شدن آن دید و اینک هر ناظر اوضاع ایران به‌روشنی می‌بیند که در میان تمامی شعارهایی که در این سال‌ها توسط افراد و جریانهای مختلف سیاسی مطرح شد، اکنون این شعارهای مجاهدین و مقاومت ایران است که به گسترده‌ترین شکل در جامعه ایران به یک واقعیت بدیهی تبدیل شده و بر سر زبانها افتاده‌اند: شعارهایی که حاکی از نفی تمامیت رژیم هستند.

 

راه‌کار دوم

راه‌کار دوم رژیم، راه‌انداختن بساط خیمه‌شب بازی «یا شاه یا خمینی» بود که رژیم تلاش می‌کرد آن را جهت دور زدن مجاهدین به‌عنوان آلترناتیو واقعی رژیم، در حوزه اپوزیسیون وارد کرده و از این طریق به میان توده‌ها تزریق کند. راه‌کاری که تلاش می‌کرد با تبلیغاتی دجال‌گرانه وانمود کند انقلاب اشتباه بود، برگردیم به عقب و به گذشته‌ای که آن را با آنهمه خون و تلاش نفی کرده بودیم!

یک «دوگانه» تماماً استعماری ارتجاعی که البته این‌ هم از حمایت‌های بی‌دریغ بیگانگان برخوردار بود. این بازی نیز اینک و به مدد حضور قدرتمند شورای ملی مقاومت و میدان‌داری سیاست‌ها و خطوطش و با به انزوا کشاندن تمامی راه‌کارهای مماشات‌گرایانه، به‌شدت افشا‌ شده و بازی سخیف آن میدان را به مردم و مقاومت ایران باخته است.

اکنون مردم به درستی و به‌روشنی در گریز از گذشته استبدادی و در تقابل تمام‌عیار با وضعیت موجود ارتجاعی نگاهشان اساساً رو به آینده است هم‌چنان که آلترناتیو دموکراتیک انقلابی شورای ملی مقاومت و ماه تابان آزادی مریم رجوی باطل‌السحر تمامی این شعبده‌ها هستند.

زنی آزاده؛ ضددیکتاتوری و ضداستثمار که با یک برنامه ده‌ماده‌ای روشن پاسخگوی مطالبات انقلابی مردم ایران است.

کهکشان ۹۸بسا دست‌آوردها دارد، امری جاری است که هم‌چنان ادامه دارد و ثمرات بسیاری برای آزادی مردم ایران در پی خواهد داشت.