728 x 90

گرانی؛ خشم‌های فروخورده و آتشفشانی ویرانگر

تورم ۵۲درصدی
تورم ۵۲درصدی

مرکز آمار رژیم آخوندی، آمار و ارقامی را در رابطه با نرخ تورم ارائه کرده است که اگر چه با واقعیتهای آماری فاصله زیادی دارد، اما همان هم مایه ننگ و شرم جلاد شش کلاسه و دولت او است. معنای ساده شده این آمارها را مردم ایران با آوردن سفره‌های خالی خود و پهن کردن آن در کف خیابان و شعار «رئیسی بی‌سواد، گند زدی به اقتصاد»! بیان می‌کنند.

و حالا دیگر آن‌قدر وضعیت نابسامان اقتصادی محصول مشترک ولی‌فقیه و دژخیم دست‌نشانده او برای همگان روشن و آشکار است که حتی رسانه پاسداران جنایتکار هم ابایی از ارائه بیلان ننگین آخوند رئیسی ندارد.

«نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ۱۴۰۱ در مقایسه با ماه قبل ۱۳.۲ واحد درصد افزایش یافته است و به ۵۲.۵ درصد رسیده است. یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ۵۲.۵ درصد بیشتر از خرداد ۱۴۰۰ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند» (تسنیم۱تیر۱۴۰۱).

 

نرخ تورم خرداد ماه ۵۲.۵ درصد

افزایش قیمت گروه خوراکیها و آشامیدنیها یعنی خورد و خوراک مردم چنان افزایش شتابانی گرفته است که دیگر برای مردم راهی جز آوردن سفره‌های خالی به خیایان باقی نمانده است.

«نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنیها و دخانیات» با افزایش ۳۲.۲ واحد درصدی به ۸۱.۶ درصد رسیده است».

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها»، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به روغن نباتی جامد و روغن مایع؛ انواع شیر، ماست، پنیر و تخم‌مرغ و مرغ ماشینی و سوسیس و کالباس و آنچه گران نشده است، کالایی است که یافت می‌نشود!

اگر چه افزایش قیمتها، زندگی همه مردم را در نوردیده است، اما بار سهمگین آن، بر دوش پایین‌ترین اقشار و طبقات مردم فرود آمده است. بر اساس آمارهای رژیم آخوندی، نرخ تورم کالاها برای دهک اول یعنی محروم‌ترین اقشار جامعه ٤٢.٧ درصد و برای دهک دهم یعنی دهک مرفه‌تر ۳۸درصد بوده است.

 

دروغ‌بافی اقتصادی ولی‌فقیه و رئیس‌جمهور جلاد

در چنین شرایط مصیبت‌باری از گرانیها که به‌طور مثال افزایش قیمت همین یکی دو ماهه اخیر روغن نباتی ۲۰۰درصد و تخم‌مرغ و لبنیات حدود ۵۰درصد و گوشت و نان و ماکارونی بیشتر از بیست درصد بوده است، خامنه‌ای که خود صدها میلیارد دلار دارایی ملت ایران را نزد خود انباشته کرده است، همراه با گماشته‌اش رئیسی جلاد، در کمال وقاحت آخوندی، مثل آب خوردن دروغ می‌بافند و بی‌شرمانه ادعا می‌کنند که کشور در حال رشد و پیشرفت است و این دشمن است که مردم را از حکومت دستاربندان ناامید می‌کند! در حکومت جهل و جنایت ولایت فقیه، معنای پیشرفت همان بالابردن هر چه بیشتر چپاول خودشان از مردم محروم و در نقطه مقابل، افزایش قیمت‌ها و رشد نرخ تورم و چاپ نجومی اسکناس بی‌پشتوانه و فروپاشی هر چه بیشتر خانواده‌های زیر خط فقر در جامعه آخوند زده است.

 

افزایش روزافزون نرخ تورم و تأمین هزینه‌های دولتی از جیب مردم

دروغ بافی، البته در رژیم آخوندی نهادینه است. این گماشته جلاد خامنه‌ای در جریان نمایشهای انتخاباتی گفته بود که ظرف دو سال تورم را به زیر ۲۰درصد خواهد رساند.

بعد از آن هم سازمان برنامه آخوند رئیسی در توجیه رذیلانه بودجه امسال اعلام کرد که با حذف ارز ترجیحی فقط ۷درصد به تورم افزوده می‌شود!

اما هنوز یک‌سال از روی کار‌آمدن این دژخیم بی‌سواد نگذشته، گرانی و تورم از مرزهای افزایش ۵۰درصدی عبور کرده و کارشناسان اقتصادی خود رژیم هم بر این باورند که نرخ تورم نه تنها کاهش نخواهد یافت بلکه تا پایان سال بر سرعت آن هم افزوده خواهد شد و به بالای ۵۵درصد خواهد رسید. رقمی که البته در نهایت محافظه‌کاری مهندسی شده و بسیار کمتر از واقعیت قابل پیش‌بینی اعلام شده است.

به این ترتیب اکثریت قریب به اتفاق ملت در زیر خط فقر حداقل ۱۰میلیون تومانی با تورم روزافزون بالای ۵۰درصد روبه‌رو هستند اما ارمغان دولت آخوندی از یک‌سو بیکاری روزافزون و از سوی دیگر برای کارگران و حقوق بگیران هم افزایش ناچیز دستمزد و حقوق است و یارانه سیصد چهارصد هزار تومانی که با آن دوکیلو روغن خوراکی هم نمی‌توان خرید!

این وضعیت فاجعه‌بار اقتصادی برای ملت، محصول این است که ولی‌فقیه و چپاول‌گران ولایی، هزینه‌های بیت خامنه‌ای و پاسداران بمب ساز و آخوندهای طماع را برای سرکوب داخلی و صدور تروریسم و بنیادگرایی و حفظ حکومت ننگین خود به تمامی از منابع ملی و جیب ملت می‌ربایند. اینک این واقعیت به قدری آشکار شده است که رسانه‌های حکومتی نیز به آن اعتراف می‌کنند:

«دولت ظاهراً خوشحال است چون با ایجاد تورم ۴۰درصدی برای تأمین هزینه‌های خودش دست در جیب مردم کرده و ۴۰درصد از درآمدشان را برداشته است. دولت ذی‌نفع تورم است اما این سفره مردم است که کوچک‌تر می‌شود و خانوار به اجبار از هزینه‌هایی مانند آموزش و بهداشت می‌کاهد که نتایج خسارت‌باری برای جامعه دربر خواهد داشت» (دارایان۳۰خرداد۱۴۰۱).

این اعتراف اما نه از سر صداقت که در هراس از سرنگونی رژیم بر اثر قیام لشگرهای گرسنگان و اکثریت ملت ایران است:

«واقعیت این است که دولت در مواجهه با تورم راه بسیار بدی در پیش گرفته است؛ اگر می‌فهمد و می‌داند که چه می‌کند و به ریشه‌ها و آثار تورم کمابیش واقف است، باید بداند که در حال تخریب بنیانهای جامعه و اقتصاد کشور است. اگر نمی‌فهمد، عذرش بدتر از گناه است ضمن این‌که زمینه نارضایتی مداوم و اعتراض و شورش هم فراهم می‌شود» (همان منبع)

کار به‌جایی رسیده که «انجمن اسلامی جامعه پزشکی» روز چهارم تیر طی بیانیه‌یی نوشت:

«اوضاع سیاسی- اجتماعی کشور دستخوش تغییرات سریع و رویدادهای ناخوشایند پی‌درپی است... انفجار ناگهانی قیمت‌ها به‌ویژه اقلام اساسی خانوارها و جهش شدید قیمت مواد خوراکی ضروری و به تبع آن سایر قیمتها، اعتراضات شدید و گسترده به گرانی و وضعیت ناگوار معیشتی مردم به‌ویژه اقشار کم‌درآمد در استانها و از جمله شهرهای کوچکتر و متأسفانه برخورد توأم با خشونت با معترضان و کشته شدن چند تن در این اعتراضات... و اتفاقات فراوان دیگری از این دست همگی نشان از بحرانهای فرو خفته، خشم های فرو خورده و گسل‌های عمیق و گسترده میان مردم با حاکمیت سیاسی دارد که در صورت عدم چاره اندیشی، بی‌تردید به‌مثابه آتشفشانی سریع و ویرانگر به طغیان رسیده و طومار ثبات و امنیت کشور و بسا نظام سیاسی را در هم خواهد پیچید».

چنین است که رژیم سراپا جهل و خیانت و فساد و جنایت ولی‌فقیه، در روندی روزافزون به نقطه آخرین رمق های حیات ننگین خود نزدیک می‌شود. و هر روز روشن‌تر می‌شود که حکومت غارت و کشتار و اختناق رفتنی‌ست و صبح آزادی ملت ایران به‌زودی طلوع می‌کند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/d2230f42-4295-4011-b38a-c7c42c9f019f"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات