728 x 90

گران کردن خزندهٔ نان

سخن روز
سخن روز

خبرها از یک‌سو حاکی از کمیابی نان در بسیاری از شهرها و از سوی دیگر افزایش رسمی قیمت آن در برخی شهرهاست. سایت حکومتی خبربان (اول خرداد) خبر می‌دهد «قیمت نان در زنجان افزایش یافت». اما در همان حال مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان از این افزایش قیمت به‌عنوان طرحی برای «اصلاح قیمت» نام برده و به‌طور مسخره‌یی گفته است: «طرح جدید به‌هیچ‌وجه افزایش قیمت نیست». سایت حکومتی آفتاب (۵خرداد) ضمن اشاره به‌افرایش قیمت نان در قزوین‌، خبر می‌دهد که «نان در سراسر کشور گران می‌شود».

در همین حال مقامات بالای حکومت، افزایش قیمت نان را انکار و تکذیب می‌کنند. معاون رئیسی جلاد در پاسخ به‌سؤالی مبنی بر این‌که آیا قیمت بنزین در سال جاری افزایش خواهد یافت تصریح می‌کند: «گرانی بنزین و آرد را نخواهیم داشت» (سایت حکومتی آفتاب ـ اول خرداد).

وزارت اقتصاد دولت رئیسی هم می‌گوید: «دولت در سال جاری برنامه‌یی برای افزایش قیمت نان و آرد خبازی ندارد» (سایت حکومتی بورس ـ ۲۴اردیبهشت).

اما به‌رغم این تکذیبها، اعضای مجلس ارتجاع که از انفجار خشم مردم محروم و گرسنه وحشت‌زده هستند به رئیسی و دولت او هشدار دادند که «موضوع نان و مرغ دارد یک مسألهٔ امنیتی می‌شود». آنها «وضعیت کمبود شدید آرد در نانوایی‌ها در شهرستانها» و این واقعیت را که «دولت در تأمین نان خشک و خالی مردم دچار سردرگمی است» به رخ گماشته خامنه‌ای کشیدند.

واقعیت این است که بحران نان، یکی دیگر از وجوه مختلف شکست همه‌جانبهٔ رئیسی جلاد است که نه تنها نتوانست به‌هیچ‌یک از وعده‌های خود در مورد حل معضلات و تضادهای اقتصادی عمل کند، بلکه حتی از «تأمین نان خشک و خالی مردم» هم درمانده شده و حالا دلواپسان نظام نگرانند که گران کردن نان به‌عنوان تنها مادهٔ غذایی باقی مانده در سفرهٔ میلیونها خانوار ایرانی، آتش را به‌انبار دینامیت جامعه نزدیک کند.

اخیراً معاون سازمان برنامه و بودجهٔ رژیم به‌نام ممبینی با بیان این‌که «کسری واقعی بودجه در سال گذشته حدود ۷۹۴هزار میلیارد تومان» است، تصویر جدیدی از ابعاد ورشکستگی اقتصادی دولت آخوند رئیسی ارائه کرد. وجهی از این ورشکستگی اکنون خود را در وضعیت نان و آرد و کمبود نان در شهرهای سراسر کشور نشان می‌دهد. از جمله این‌که «۵۰ تا ۶۰درصد سهمیه آرد نانوایان کاهش یافته است» (خبرگزاری حکومتی ایلنا ـ ۲۶اردیبهشت).

رژیم برای سرپوش گذاشتن بر این واقعیت از یک‌سو تلاش می‌کند نانوایان زحمتکش را مقصر این وضعیت جلوه دهد و مردم را رو در روی آنان قرار دهد و از سوی دیگر بر اساس یک سناریو لو رفته و تکراری برای افزایش قیمت نان، زمینه‌سازی کند. اما در عین‌حال ولی‌فقیه ارتجاع و گماشتهٔ جلادش می‌دانند که دست درازی به‌سفرهٔ محروم‌ترین اقشار و طبقات جامعه و ربودن قوت لایموت آنها می‌تواند ارتش عظیم و بنیان‌کن ارتش گرسنگان را به‌صحنه بکشاند؛ از همین روست که به‌موازات زمینه‌سازی برای گران کردن نان و بنزین، می‌کوشند با موج اعدامهای جنایتکارانه، به‌گمان خود جلو این انفجار در تقدیر را بگیرند.

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/c90eccee-fc9a-4cbe-bdb6-8f94347a2e65"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات