728 x 90

سیرک مناظره برنده و بازنده اصلی

پاسخ ملت ايران به نمايش انتخابات رژيم
پاسخ ملت ايران به نمايش انتخابات رژيم
آخوند روحانی روز شنبه 23اردیبهشت 96 اولین سخنرانی خود بعد از مناظره سوم برای نمایش انتخابات در پیش را انجام داد.

وی اساساً حرف جدیدی در این نمایش مطرح نکرد و بیشتر درصدد تعدیل برآمد.

وی چند جا از خامنه‌ای مجیز گویی کرد:‌ از جمله گفت: «با ساختن اجماع ملی، با مشورت رهبری، با مشورت قوا دیگر، راه شکستن تحریمها را ادامه خواهیم داد». خامنه‌ای را رهبر فرزانه لقب داد و به او سلام فرستاد.

در مورد سند 2030 یونسکو هم که می‌توانست مدعی اصلاحات در آموزش و پرورش بشود، پرهیز کرد و گفت «بیانیه 2030 که برخی به ناروا آن را تبلیغ می‌کنند، به رهبر ملت ایران و ملت بزرگ ایران اعتماد می‌دهم که دولت در سند 2030 تصریح کرده، در چارچوب قوانین و فرهنگ ایران به آن پایبند خواهد بود».

یعنی اعتراف کرد امضایش پای این سند فریبکارانه بوده و اصلاً اهل دادن چنین آزادیهایی به دانش‌آموزان نیست، که البته سوابق این آخوند شیاد، در اعمال حجاب اجباری و درخواست برای اعدام در نمازجمعه و درخواست سرکوب دانشجویان در قیام 78 همچنین توهمی را در مورد وی می‌زداید.

متقابلاً رئیسی در روز بعد از مناظره در برابر باند رقیب که چند جا سوابق جنایتهایش در جریان قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال 67 را گوشزد کرده بودند به تهدید متقابل دست زد و گفت: «سینه‌ام پر از اسرار است و می‌توانم خیلی حرف‌ها بزنم؛ اخلاق اجازه نمی‌دهد و نمی‌خواهم مثل دیگران باشم»، یعنی تاکتیک بگم بگم احمدی‌نژادی را برای ساکت کردن باند رقیب به کار گرفت.

بقیه حرفهای رئیسی تکرار همان ادعاهایش بود که من سخنگوی خانواده‌های مستضعف هستم و.. بخشی هم زیر ضرب گرفتن ادعاهای آخوند روحانی.

در روز بعد از مناظره، واکنشهای مختلفی نسبت به آن صورت گرفت از جمله:
در رسانه‌های خارجی، خبرگزاری رویتر گفته است که «رقابتها خصمانه شده و بزرگترین نگرانی روحانی این است که آنها که به او در 2013 رای دادند حالا در خانه بمانند».

آسوشیتدپرس هم نوشت: «در مناظره آخر، اتهامات فساد و سوء مدیریت علیه همدیگر تبادل کردند...»

تلویزیون اسکای نیوز با اشاره به بی‌اعتمادی مردم به رژیم گفت:‌ «انتظار می‌رود که نسبت شرکت‌کننده در انتخابات به‌صورت قابل توجهی کاهش پیدا کند.»

سایت فارسی رادیو آلمان نیز مناظره سوم را «سونامی کنایه و تسویه حساب» توصیف کرد.

در داخل رژیم صرف‌نظر از دود و دمهای تبلیغاتی ارزیابی منفی از مناظره ارائه داده‌اند مثلاً ارگان بسیج نوشته: گزاره‌هایی که در این انتخابات از سوی برخی از نامزدها مطرح می‌شود، کم‌نظیر و بعضاً کلیت نظام را زیر سؤال می‌برد. یا جواد منصوری مهره خامنه‌ای در مورد پیامدهای این مناظره‌ها گفت: «‌اگر به واسطه توطئه‌های خارجی و ندانم‌کاریهای برخی در داخل، سایه ناامنی بر کشور سایه افکند، اقتدار کشور که ضامن و حافظ همه امور است نیز به خطر خواهد افتاد و دشمن را به پیشبرد مقاصد دیگرش امیدوار می‌کند».

اما مهره‌ها و رسانه‌های هر دو باند مدعی پیروزی شده‌اند؟ واقعاً پیروز این صحنه کی بود؟

خوب است برای جواب از خود رسانه‌های رژیم بخوانیم:
‌سایت حکومتی بهار نوشت: «مردم هر چهار سال یکبار می‌فهمند در چه جامعه نابه‌سامانی زندگی می‌کنند و گویی هیچ چیز پیش نمی‌رود». این رسانه حکومتی اذعان کرد «خلق ساختارهای مولد اعتماد، بزرگ‌ترین مشکل جمهوری اسلامی ایران است».

عبدالرضا داوری مشاور رسانه‌یی پاسدار احمدی‌نژاد در سایت تلگرامیش سیرک مناظره را به «فوران فساد مدیران ارشد نظام» توصیف کرد. یعنی این‌که دست اینها برای مردم رو بود، بیشتر رو شد و همان‌طور که خبرگزاریهای خارجی هم گفتند نتیجه‌یی جز نفرت مردم از این نمایش مسخره نداشت.

ارگان بسیج اعتراف کرده که نتیجه این منازعات به تطهیر چهره مجاهدین انجامیده است.

یعنی به زبانهای مختلف می‌گویند این سیرک مناظره برنده نداشت یک بازنده داشت و اونهم تمامیت نظام بود. به همین علت هم نتیجه این سیرک هرچه که بشود، نظام از آن ضعیف‌تر و تکه تکه‌تر بیرون می‌آید.