728 x 90

آتش! وحشت مشترک - مروری بر روزنامه‌های حکومتی

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

در روزنامه‌های حکومتی روز سه‌شنبه مذاکرات وین و جنگ اوکراین و نقش روسیه در آنها تبدیل به موضوع جنگ باندها شده است. روزنامه‌های باند ولی‌فقیه از علت جنگ اوکراین تا دلیل تعویق مذاکرات همه را متوجه آمریکا دانسته و روزنامه‌های باند مغلوب را زیر ضرب برده است. موشک‌پرانی موضوع دیگر روزنامه‌های حکومتی است که روزنامه‌های باند ولی‌فقیه سرمقاله‌ها و یا مطالب اصلی خود را به آن اختصاص داده‌اند. از جمله کیهان که در یادداشت روزش به قلم پاسدار شریعتمداری ضمن دفاع از موشک‌پرانی، مقامات عراقی و اردوغان را تهدید کرده که چرا رژیم را محکوم کرده‌اند. سایر کشورهای منطقه را هم تهدید کرده که در صورت مراوده با اسرائیل با رفتار مشابه مواجه خواهند شد. بحران‌های اقتصادی-اجتماعی هم موضوع اعتراف‌های مشترک روزنامه‌های هر دو باند است.

جهان صنعت اعتراف کرده که رژیم به‌دروغ آمار مبتلایان کرونا را در هم‌چشمی با آمارهای جهانی کاهشی اعلام کرده در حالی که واقعیت برعکس این ادعا است.

فرهیختگان از رشد ۳۰درصدی نرخ ترک‌تحصیل در مقطع ابتدایی خبر داده و مردم‌سالاری هم نوشته است تقاضای میوه نسبت به ماه قبل ۳۰درصد کاهش یافته در حالی که قیمت‌ها تغییری نکرده است.

آتش! وحشت مشترک

وحشت از چهارشنبه‌سوری موضوع مشترک روزنامه‌های هر دو باند حاکم است.

مردم‌سالاری اظهارات سخنگوی فرماندهی نیروی انتظامی را انعکاس داده که اعلام کرده است برخلاف سال‌های قبل برگزاری مراسم در پارک‌ها و میادین ممنوع است و مردم می‌توانند در خانه‌هایشان از روی آتش بپرند. جهان صنعت زیر عنوان بازی با آتش از خرید و فروش مواد محترقه و منفجره از طریق ابراز وحشت کرده و از این‌که دانش‌آموزان و جوانان برای دریافت دستورالعمل تهیه نارنجک‌های صوتی به اینترنت دسترسی دارند، هشدار داده است.

صدور تروریسم و ذلت در سیاست خارجی!

در روزنامه‌های باند ولی‌فقیه وقایع اوکراین را بهانه کرده تا تأکید کنند بر سیاست‌های توسعه هسته‌یی و موشکی و ادامه خط مشی صدور تروریسم که در اظهارات خامنه‌ای تحت عنوان «مولفه»های «قدرت» اشاره شده بود. از جمله ایران، ارگان دولت رئیسی، نوشته است: «باید قوی شد. امنیت و قدرت عاریتی، وارداتی و التماسی نیست. راهبرد قطعی و غیرقابل تغییر جمهوری اسلامی، افزایش پیشرفت و قدرت درون‌زا در همه حوزه‌های راهبردی بدون توجه به وسوسه‌های ساده‌لوحانه یا خائنانه برای دست‌کشیدن از عناصر و مؤلفه‌های قدرت ملی است».

در میان دود و دم اقتدار نظام آفتاب یزد از باند مغلوب زیر عنوان: «ما، روس‌ها و مشکل رسانه» با اشاره به مواضع ذلیلانه نظام در برابر روسیه نوشته است: «می‌گوید سکته مذاکرات برجامی ارتباطی به دبه روس‌ها ندارد اما تمام طرف‌های دیگر اعلام نمودند عدم پیشرفت گفتگو‌ها و سپس تعلیق آن به‌دلیل زیاده‌خواهی‌های مسکو در قبال جنگ اوکراین است». در ادامه هم افزوده است: «تمام رفت و آمد‌ها و اظهارنظر‌ها گواهی می‌دهد جایی از کار می‌لنگد که ارتباط با روس‌ها دارد اما مقامات کشورمان خیلی متعصبانه در حال چشم‌پوشی هستند و سعی دارند فضای رسانه‌یی کشور علیه روسیه نباشد».

این روزنامه در انتها خطاب به نظام افزوده است: «وزارت‌خارجه دولت رئیسی از لحاظ رسانه‌یی به‌شدت فشل و کم‌توان است. به همین دلیل در حال حاضر و در این برهه حساس کسی نمی‌داند اصرار عجیب تهران برای منزه نگه‌داشتن دامن مسکو از تعلیق مذاکرات برای چیست؟ اگر جایی امضا دادیم که در هر شرایطی طرف روس بایستیم، این را اعلام کنند، اگر استراتژی در جریان است، حداقل دبیران رسانه‌ها را مطلع سازند، اگر توان نهیب نداریم، باید به‌گونه دیگری رفتار شود».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/3c77742c-bcc7-4c0b-8b9a-e9548faf2e59"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات