728 x 90

ادامه گرانی‌ها پس از سخنان خامنه‌ای؟!

گرانی و رکود و تورم ...
گرانی و رکود و تورم ...

«بسیاری از این گرانی‌های اخیر واقعاً توجیه نداره و باید علاج بشه!»

این جمله را خامنه‌ای عمود خیمه‌ٔ نظام سه هفته پیش به زبان آورد!

اکنون پس از سه هفته دوباره بازار در شوک گرانی مضاعف ضروریات زندگی مردم و بیش از همه قیمت مرغ فرو رفت.

گرانی مضاعف، نتیجه‌ٔ «زحمات!» سپاه و بسیج خامنه‌ای؟!

در تمامی سال‌های حکومت آخوندی، روند صعودی گران شدن روزافزون مایحتاج زندگی مردم بی‌وقفه جریان داشته است. از روزگار پیرکفتار جماران تا سیدعلی خامنه‌ای، این تنها «صعود»ی بوده که آخوندها نصیب مردم ایران کردند. در سایر زمینه‌های زندگی مانند «کرامت» و «اعتماد» و «رفاه»، دستاورد نظام آخوندی دایماً در نزول و سقوط خلاصه می‌شود!

آنچه هم که از سوی سران نظام برای رفع مشکلات اساسی زندگی مردم مطرح شده، در مجموعه‌یی از «سخنرانی و وعده‌های پوچ» خلاصه شده و بیشتر کاربرد عوام‌فریبی یا نمایش داشته است. البته وقتی خامنه‌ای پای بسیج و سپاه را به این موضوع باز کرد، برای همه روشن بود که سخنان عمود خیمه‌ٔ نظام دردی از دردهای مردم دوا نخواهد کرد. چرا که گرانی‌ها نتایج مستقیم سیاست‌های کلان و راهبردی چهل ساله‌ٔ حکومت آخوندی است و طبعاً راه‌حل آن هم در تغییر تمامی این ساختار در سطح کلان خواهد بود.

دلیل گرانی اخیر قیمت مرغ تا ۴۰هزار تومان

در هزارتوی دزدبازار نظام، هر باند و هر مهره که در موقعیت و منصبی قرار می‌گیرد، اولویت اول‌اش چپاول و غارت است. طبعاً در یک سیستم پیچیده که شامل واردات و صادرات اقلام و مواد پایه‌یی تا تولید و توزیع و کنترل بازار می‌گردد، در هر گوشه‌یی یک عده مشغول دزدی هستند که خروجی این تونل دزدی در نهایت افزایش سرسام‌آور قیمت نهایی مواد مصرفی برای مردم است.

گرانی چندباره‌ٔ اخیر قیمت مرغ در مجموعه‌یی از همین کنش واکنش‌ها صورت گرفته است. به‌نحوی که در هر دو باند حکومتی اعتراف یا افشاگریهایی وجود دارد نسبت به دزدی یا دست بردن عامدانه در سیستم تولید و جوجه‌ریزی یا واردات مواد اولیه و نهاده‌های دامی و تعیین قیمت‌های دلخواه آن‌ها.

پاسدار علی ربیعی، سخنگوی دولت شیخ بنفش مشکل را در «اختصاص ارز» معرفی کرده و می‌گوید: «به‌دلیل بروز مشکل در تأمین ارز کالا‌های اساسی در تأمین نهاده‌ها به مشکل خوردیم» اما بلافاصله به وعده‌درمانی دروغ می‌پردازد و می‌گوید: «قیمت مرغ به قیمت‌های مصوب برمی‌گردد!» اما شکنجه‌گر اطلاعاتی نظام به عمد فراموش می‌کند که بگوید همین «قیمت مصوب» هم بارها افزایش یافته و سفره‌ٔ مردم را تهی‌تر از پیش کرده است!

از سوی دیگر حبیب اسدالله نژاد نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی رژیم هم با اعتراف به رسیدن مرغ به قیمت کیلویی۴۰ هزار تومان، به خبرگزاری حکومتی تسنیم گفت: «... به هشدار‌های مکرر تولیدکنندگان و رسانه‌ها به کمبود نهاده‌های دامی توجه نشد با کاهش جوجه‌ریزی و تولید مرغ و بحرانی کنونی مواجه شدیم».

دیگر احتمالاً برعهده‌ٔ «خوانندگان» است که «پیدا کنند پرتقال فروش» را! خب چه کسی به هشدارها توجه نکرد؟ چه کسی کمبود نهاده‌ها را جدی نگرفت؟ اما کسی مسئولیتی در این موضوع نمی‌پذیرد و همیشه پای چند «دلال» موهوم ناشناخته به میان می‌آید. همین مهره‌ٔ حکومتی می‌گوید: «دلال‌ها و واسطه‌ها قیمت مرغ را با توجه به شرایط حاکم بر بازار تعیین می‌کنند».

«هیچ استدلالی پشت این گرانی‌ها نیست» به جز ولایت فقیه!

خامنه‌ای در سخنان سه هفته‌ٔ پیش خود البته یک جمله‌ٔ راست و درست هم داشت! همین که «هیچ استدلالی پشت این گرانی‌ها وجود ندارد».

اگر خامنه‌ای به‌خاطر همین یک جمله‌ٔ راست و عاری از دروغ، دچار عوارض وخیم آن نشود، باید گفت که تنها یک استدلال منطقی پشت همه‌ٔ این امواج پی‌درپی گرانی و مصیبت وجود دارد. اقتصادی سراسر فاسد و بیمار که به دست جماعتی زالو صفت افتاده و هر کسی از گوشه‌یی به‌نحوی سیری ناپذیر مشغول مکیدن است.

واقعیت را به‌طور مختصر می‌توان این طور خلاصه کرد که «مشکل» هیچ کجا نیست به‌جز خود همین «ولایت فقیه» که تا وقتی در میان است، رنج و مصیبت مردم ایران هم ادامه خواهد داشت. بنابراین تنها راه کنار زدن آن است.