728 x 90

بانکها حجره‌های غارت نظام ولایت

بانکها حجره‌های غارت نظام ولایت
بانکها حجره‌های غارت نظام ولایت

ساختار جدید اقتصاد کشور که شکل‌گیری آن مهمترین تحول اقتصاد سیاسی یک دهه اخیر بوده، بر پایه گسترش نا محدود و بلامنازع بانکها، شرکتها و بانکهای زیر سلطه سپاه پاسداران شکل گرفته، و کارفرمای اصلی اقتصاد کشور از دولت به ولایت فقیه منتقل شده است، تا آخوندها و آقازاده‌ها بر سر چپاول ثروت ملی و مکیدن خون مردم کا‌خها بنا کنند.

بیت خامنه‌ای و نهادهای وابسته به آن در چارچوب تعاونی‌ها تعداد زیادی مؤسسه‌های مالی و اعتباری به‌وجود آورد، و درگام بعدی برخی از آنها را به بانکهای خصوصی تبدیل کرد.

در سال۱۳۵۷ ایران دارای ۳۶ بانک و صندوق بود، اما در سال۱۳۹۳ بنا‌ به یک گزارش رسمی شمار این مؤسسات به ۳۱ بانک دولتی و خصوصی، ۳۶ لیزینگ مجاز و بیش ار ۴۶۰ لیزینگ غیرمجاز و نزدیک به یکهزار تعاونی اعتباری مجاز و ۷هزار مؤسسه مالی و اعتباری غیرمجاز رسید.

مجموعه بنگاههای مالی به ۳۰۹مورد رسید و مقام‌های رسمی تعداد شرکت‌های زیر مجموعه بانکها را یک بار ۶۰۰ و بار دیگر بیش از هزار شرکت اعلام کردند.

مؤسسات و بانکهای مزبور با استفاده از تسهیلات و حمایت‌های دولتی سپرده‌های مالی جامعه را جذب کردند، وحجم نقدینگی در کشور را با سرعت عجیبی چند برابر کردند.

با توجه به شرایط تورمی اقتصاد کشور جذب این سپرده‌ها مجرای انتقال بخش مهمی از دارایی مالی جامعه به صندوق ولایت فقیه شد.

زیرا تورم بسیار زیاد در این ده ساله ارزش پول مردم را پایین آورد، اما بهره بانکی داده شده به مردم به انداز‌ه‌ای نبوده و نیست که این کاهش را جبران کند، در واقع سپرده‌های مردم در بانکها مثل برف در آفتاب تموز تورم‌های پنجاه، شصت درصدی ذوب شد، و به همین نسبت ارزش اندوخته بانکها بالا رفت.

بانکها تنها ابزارهایی برای چپاول و غارت سفره‌های مردم، و پر کردن جیب بیت ولی‌فقیه و عوامل آن هستد.

نابود کردن بانکهای غارت و مؤسسات مالی وابسته به سپاه و سایر نهادهای حکومتی یکی از نقاط اوج و کلیدی قیام مردم ایران در آبان ۹۸ بود.

تعدادی از این بانکها که مستقیم متعلق به سپاه و نهادهای وابسته به بیت خامنه‌ای هستند عبارتند از بانکهای دی، سینا، سرمایه، پارسیان، صادرات، ملت، تجارت، قوامین، مهر اقتصاد ایرانیان، پاسارگاد، کار‌آفرین، شهر، انصار، گردشگری و رسالت، هم‌چنین مؤسسات مالی آینده، انصارالمجاهدین، ثامن الائمه، سامان مجد و نگین خاتم ایرانیان نیز متعلق به این نهادها هستند

برای این‌که روشن شود تمام بانکها در ایران وسیله‌ای برای خالی کردن جیب مردم هستند و هیچ نقشی در خدمات رسانی به مردم ندارند، کافی است به دفاع خامنه‌ای از اختلاسهای نجومی در بانکها اشاره شود.

او در مهرماه سال۱۳۹۰ درباره پرونده اختلاس ۳هزار میلیارد تومانی در بانکها گفت: «رسانه‌های نباید این قضیه را کش دهند و ادامه هیاهو و جنجال بر سر این پرونده صلاح نیست. چرا که عده‌یی می‌خواهند از این حوادث برای زدن توی سر مسئولان سوء‌استفاده کنند». (خبرگزاری فارس ۱۱ مهر۹۰)

آری بانکها سمبلهای دزدی و چپاول حکومت آخوندی و بیت ولی‌فقیه هستند، که نابودی آنها به‌مثابه به آتش کشیدن کاخ ستم خامنه‌ای است.

مراکز غارت و چپاول در آتش خشم مردم

در قیام آبان ۹۸ خشمی چهل ساله منفجر شد، و جوانان شورشگر و قیام‌آفرین با اراده‌ای آتشین و شکست ناپذیر شعبه‌های چپاول و غارت را منهدم کردند.

روز بعد علی خامنه‌ای سراسیمه به صحنه آمد و در مورد آتش زدن بانکها سوزوگداز کرد و گفت: «لکن آتش زدن به فلان بانک این کار مردم نیست، این کار اشرار است این را باید توجه داشت» (تلویزیون رژیم ۲۶آبان ۹۸).

تصاویر و آمار بانک‌های به آتش کشیده گویای شکست نظام در برابر مردم به‌ویژه جوانان شورشی ظرف چند روز بود.

خبرگزاری سپاه پاسداران (فارس) ۲۶آبان ۹۸ نوشت: «بیش از ۱۰۰بانک فقط در یک استان به آتش کشیده شده است».

کیهان خامنه‌ای ۲۹آبان ۹۸ نوشت: «در ناآرامی‌های اخیر ۶۰۰میلیارد تومان به شبکه بانکی کشور خسارت وارد شده است. ۶۳شعبه در اصفهان، ۴۰شعبه در خرم‌آباد، همه بانکهای فردیس کرج و ۳۰۰ شعبه در تهران».

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دولت روحانی روز ۵آذر ۹۸ در مصاحبه با تلویزیون رژیم گفت: «۷۳۱ بانک را آتش زدند، ۱۴۰ اماکن دولتی را آتش زدند».

سایت رویداد ۲۴ نوشت: «از ۲۴ آبان‌ماه بیش از ۱۰۰۰شعبه بانک آسیب دیده که آمار بخشی از این تخریب به این صورت بوده است، ۱۲۰شعبه متعلق به بانک ملت، ۱۰۰شعبه بانک مسکن، ۲۰شعبه بانک پاسارگاد».

اینها بخشی از آماری بود که مقامات و رسانه‌های حکومتی به آن اعتراف کردند، آما آنچه که در واقعیت اتفاق افتاد قطعاً چند برابر اعداد و ارقام فوق است.

چرا بانکها مورد خشم مردم قرار گرفتند؟

در ایران تحت حاکمیت آخوندها بانک شعبه چپاول و غارت است و اهداف بانکها افزایش سود و سرمایه ملت یا رشد اقتصادی کشور نیست، بلکه مرکزی برای چپاول و فساد و بستری برای اختلاس‌های میلیاردی و به جیب زدن سرمایه‌های مردم است.

عملکرد سیستم بانکی در حکومت آخوندها بر مبنای چپاول از جمله گرفتن بهره‌های سرسام‌آور از عامه مردم و کاسبکاران، جذب سرمایه‌های مردم با دادن بهره‌های ناچیز به آنها و به کار گرفتن این سرمایه در معاملات سود آور به نفع سرمایه‌گذاران اصلی که مهره‌های وابسته به رژیم و نهادهای نظامی و امنیتی آن هستند.

سودهای بانکی به ۳۰درصد رسید در حالی‌که سودهای بانکی در جهان به‌طور متوسط ۲ یا ۳درصد است.

مسعود کرباسیان وزیر سابق اقتصاد روحانی در مصاحبه با تلویزیون شبکه دو گفت: «در نظام بانکی‌مان نرخ سودهای متفاوتی داریم، از۱۴ درصد تا مثلا ۲۶درصد.

در بعضی از مؤسسات مالی بهتر است بگوییم غیرمجاز اخبار تا بالای ۳۰درصد را هم متأسفانه می‌شنویم».

در ادامه این چپاول بانکی، چند سال است سپرده‌گذاران مؤسسات مالی اعتباری در شهرهای مختلف کشور علیه چپاولگری آنها و برباد رفتن سرمایه‌شان اعتراض کردند.

این مؤسسات نمونه بارز تبدیل بانکها به شعبه‌های فساد و غارت هستند، البته فساد در سیستم بانکی فقط شامل بانکهای دولتی نیست، بسیاری از بانکها خصوصی و متعلق به نهادهای نظامی و امنیتی هستند.

بانک‌هایی مانند بانک انصار متعلق به سپاه پاسدارن، بانک قوامین متعلق به نیروی انتظامی، بانک مهر اقتصاد وابسته به بسیج و بانک حکمت ایرانیان متعلق به ارتش تحت‌امر آخوندها است.

بسیاری از بانکهای دیگر هم متعلق به عناصر وابسته به رژیم هستند که سالیان اموال مردم را غارت کرده و تسهیلات آنها تنها به سران و کارگزاران و آقازاده‌ها رسیده است.

این گوشه‌یی از چپاول در حاکمیت ولایت فقیه تنها از طریق سیستم بانکی است. ۴دهه غارت جریان‌وار که نتیجه آن خالی شدن سفره‌های مردم و پرشدن جیب‌های سردمداران و مهره‌های آن است.

آری در قیام آبان۹۸ مردم و جوانان شورشی پاسخی آتشین به نظام دادند و با آتش زدن شعبه‌های غارت و چپاول و حوزه‌های جهل آخوندی و مراکز بسیج و سپاه، شورشی علیه تمامیت حاکمیت فاسد و غارتگر برپا کردند