728 x 90

برجام؛ دست‌آوردها یا مصیبتها؟

زهر برجام
زهر برجام

در حالی که آه و فغان باند خامنه‌ای از برجام و پیامدهای فاجعه‌بار آن به آسمان بلند است و خواهان خروج رژیم از آن هستند و ولی‌فقیه ارتجاع نیز آن را خسارت محض نامیده، درست ۱۸۰درجه معکوس آن روحانی و باند او، بر دست‌آوردهای فوق‌العادهٔ برجام تاکنون و حفظ آن به هر قیمت، اصرار می‌ورزند.

 

دست‌آوردهای پوشالی روحانی از برجام

حسن روحانی روز ۲۸اریبهشت ۹۸در جمع گروهی از عوامل و مزدوران حکومتی که به‌عنوان اصحاب فرهنگ و هنر معرفی شده‌اند،‌ با شدت تمام از برجام و دست‌آوردهای آن دفاع کرد.

البته او دیگر از دور کردن خطر جنگ که قبلاً آن را مهمترین دستاورد برجام توصیف کرده بود، سخنی به میان نیاورد، اما گفت: «این برجام بود که زمینه تکمیل ستاره خلیج‌فارس را فراهم کرد چرا که احداث این پروژه قبل از برجام آغاز شده بود، اما چرا افتتاح نمی‌شد؟ اگر برجام نبود چه بسا ساخت آن ۱۰یا حتی ۲۰سال دیگر به اتمام می‌رسید».

روحانی همچنین ادعا کرد: «به واسطه برجام همچنین ۱۵فاز در پارس جنوبی به افتتاح رسید که در تاریخ افتتاح پروژه‌های این منطقه بی‌سابقه بوده است».

 

پس گرفتن اولتیماتوم خروج از برجام

شورای عالی امنیت رژیم و همزمان با آن روحانی در تاریخ ۱۸اردیبهشت یک اولتیماتوم مرحله بندی شده به اروپا دادند و خواسته‌هایی را اعلام کردند که در صورت برآورده نشدن آنها، رژیم از برجام خارج خواهد شد.

در همان روز عباس عراقچی معاون جواد ظریف در تلویزیون اعلام کرد که ما خروج از برجام را به‌صورت مرحله به مرحله در دستور کار داریم.

اکنون دولت روحانی تلویحاً اولتیماتوم را پس گرفته و بعیدی‌نژاد سفیر رژیم در انگلستان گفت:‌ «اقدامات پس از ضرب‌الاجل ۶۰روزه‌مان به اروپا، در چارچوب برجام خواهد بود».

به نظر می‌رسد که با تشدید فشارهای سیاسی، اقتصادی و نظامی طرف مقابل به جای خروج از برجام، حفظ برجام، در دستور کار دولت روحانی قرار گرفته و در این رابطه ظریف به‌عنوان بالاترین مقام رسمی سیاست خارجی آن اقدام به یک سفر دوره‌یی در کشورهای آسیایی کرده و صراحتاً مأموریت خود در این سفر را نجات برجام عنوان نموده است.

کارشناسان و مهره‌های باند روحانی نیز اگر ‌چه اغلب از دست‌آوردهای برجام حرفی نمی‌زنند، اما خروج از برجام را دارای پیامدهای فاجعه‌بار می‌دانند.

قاسم محبعلی از دیپلماتهای سابق این باند با اشاره به اظهارات اخیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، می‌گوید:‌ «پوتین به ایران این پیام را داده که نباید منتظر روسیه باشد و به نفع ایران نیست که از برجام خارج شود چرا که این امر باعث می‌شود انگشت اتهام به جای این‌که به سمت آمریکا باشد، به سمت ایران نشانه برود».

 

خسران و ضرر برجام

در مقابل حلوا حلوا کردن برجام توسط باند روحانی، باند خامنه‌ای، بر خسارات و صدماتی که برجام وارد آورده، انگشت می‌گذارند و روحانی و دولت او را در این رابطه مقصر قلمداد می‌کنند.

ابوالفضل ابوترابی عضو مجلس ارتجاع با اشاره به زیر پا گذاشتن دستورات و توصیه‌های خامنه‌ای در مورد برجام توسط دولت روحانی می‌گوید: «اشتباهات مکرر دولت، ساده‌اندیشی رئیس‌جمهور و اعتماد بیجای وی و تیم مذاکره‌کننده با آمریکا و اروپایی‌ها ما را به جایی رساند که بعد از گذشت چند سال از توافق برجام، نتیجه‌یی جز خسران و ضرر به دست نیآوردیم... بنابراین مسئولان نباید دوباره آدرس غلط به مردم بدهند و دم از مذاکره مجدد بزنند».(روزنامه رسالت ۲۸اردیبهشت ۹۸)

 

برجام دفرمه شده

کیهان خامنه‌ای نیز در شمارهٔ ۲۹اردیبهشت با حمله به بعیدی‌نژاد به‌خاطر اظهارنظرش مبنی بر این‌که «ضرب‌الاجل ۶۰روزه‌ به اروپا، در چارچوب برجام خواهد بود»، این حرف را «دقیقا بازی در پازل ضدایرانی اروپا دانسته و نوشت: «این اظهارنظر نسنجیده، این پالس را به طرف اروپایی می‌دهد که ضرب‌الاجل ایران را جدی نگیرید، لازم نیست تعهدات خود را انجام دهید، خیالتان راحت ما در برجام می‌مانیم!».

روزنامهٔ وطن امروز از رسانه‌های دلواپسان باند خامنه‌ای ۲۹اردیبهشت ۹۸با اشاره به اظهارات اخیر ماکرون که برجام را ناقص دانسته و تصریح کرده بود که برنامهٔ موشکی ایران ماهیتی خطرناک برای منطقه دارد، آن را واکنش به اقدام برجامی نظام دانسته و می‌نویسد: «رئیس‌جمهور فرانسه با این سخنان بار دیگر نقشه راه مشترکی را که پاریس (به‌نمایندگی از اروپا) و مقامات کاخ‌سفید از ابتدای سال ۲۰۱۷روی آن توافق کرده‌اند به همتایان اروپایی خود یادآوری کرده است. مطابق این نقشه، برجام باید کاملا به ضرر ایران دفرمه شود».

این روزنامهٔ ‌باند خامنه‌ای سپس وزارت‌خارجه دولت روحانی را مورد حمله قرار داده و می‌نویسد: « تفکیک بازی آمریکا و اروپا از یکدیگر در قبال ایران و برجام، حکم خطایی راهبردی و جبران‌ناپذیر را در حوزه سیاست خارجی کشور مان دارد».

 

آب در هاون کوبیدن

اگر چه آخوند روحانی تلاش دارد، در جهت کوتاه کردن زبان باند مقابل، دست‌آوردهای پوشالی برای برجام از قبیل مواردی را که در بالا ازقول او نقل شد علم کند، اما با توجه به شروط ۱۲گانه آمریکا ونیز عکس‌العمل اروپا در برابر اولتیماتوم رژیم، تلاش آخوند حسن روحانی و مقامات وزات خارجه دولتش «برای نجات برجام» که مأموریت اصلی ظریف در سفر اخیرش بود، به‌مثابه آب در هاون کوبیدن است.

 

برجام «خسارت محض»

خامنه‌ای حول دست‌آورد برجام گفته بود «این چیزی است که ما امروز در مقابل چشم خودمان داریم می‌بینیم؛ یعنی خسارت محض»

خامنه‌ای همچنین پس از خروج آمریکا از برجام و اقدامات اخیر این کشور، سازوکار کشورهای اروپایی موسوم به«اینس‌تکس» برای نجات برجام را«شوخی» و مذاکره در زمینه برجام را رد کرد.

معاون وزارت‌خارجه رژیم هم گفته بود که برجام در بخش مراقبتهای ویژه است و ممکن است چند وقت دیگر از آن خارج شویم. وی اخیراً هم گفته است که خروج ما از برجام مرحله به مرحله است بنابراین

در شرایط کنونی نیز آن‌چنانکه عضو مجلس ارتجاع(ابوالفضل ابوترابی‌) اذعان می‌کند که حاکمیت آخوندی در جریان برجام جز خسران و ضرر چیز دیگری به دست نیآورده، در آینده نیز دستاوردی نخواهد داشت

 

بر سر دوراهی بن‌بست

پیش روی حاکمیت آخوندی دو راه بیشتر قرار ندارد، یا این‌که باید به خواست طرف مقابل(آمریکا)گردن بگذارد و جام‌زهرهای بیشتر و به‌مراتب زهرآگین‌تر از برجام در سال ۹۴را بنوشد، یا این‌که برموضع کنونی پا فشاری کند که خطر عواقب آن برایش اگر از خطر کوتاه‌آمدن و تسلیم شدن به شروط آمریکا بیشتر نباشد کمتر نیست یعنی بین بد و بدتر و یا بین مرگ و خودکشی یکی را انتخاب کند

این چنین است که برجام به مصیبتی بد فرجام برای نظام آخوندی تبدیل شده، وهر تلاشی که برای گریز از مصیبتهای برجام می‌کند، آنرا بیشتر در باتلاق فرو می‌برد.