728 x 90

«برجام در آی‌سی‌یو» و در انتظار فداکاری اروپایی‌ها!

برجام نافرجام
برجام نافرجام

جنازه برجام هم‌چنان روی میز رژیم است و عراقچی از نفرات اصلی تیم مذاکره‌کننده برجام گفته است که برجام در آی‌سی‌یو یعنی بخش مراقبتهای ویژه‌ مصدومان قرار دارد.

برای خارج کردن برجام از«ای‌سی‌یو» در حال حاضر تیمی از مقامهای سابق و کنونی رژیم به بروکسل پایتخت بلژیک رفته‌اند تا با اروپایی‌ها مذاکره کنند.

حرف اصلی آنها این است که اروپایی‌ها برای نجات برجام در حال احتضار، باید «فداکاری» کنند.

به کار بردن کلمات و جملاتی از این قبیل در عرف مناسبات سیاسی و دیپلوماتیک بین کشورها غیرمعمول است و بیانگر این است که نظام آخوندی بدجوری در مخمصه برجام گیر افتاده است، که معاون وزیر خارجه‌اش این‌چنین به حرف‌های بی‌ربط و خنده‌دار در عرف دیپلوماتیک متوسل می‌شود.

عباس عراقچی معاون ظریف با صراحت می‌گوید: «امروز در کنفرانس مربوط به ایران گفتم برجام در آی‌سی‌یو است چرا که مهم‌ترین نقطه تعادل خود را از دست داده است. نقطه تعادل آن خروج آمریکا از برجام است. حال اگر اروپا و دیگر امضاکنندگان برجام می‌خواهند این توافق هسته‌یی را حفظ کنند، باید فداکاری بیشتر کنند و خصوصاً عدم حضور آمریکا و تحریمهای دوباره این کشور علیه ایران را جبران کنند».(خبرگزاری تسنیم ۱تیر ۹۷)

نعمت‌زاده، وزیر سابق صنایع در دولت آخوند حسن روحانی هم دست به دامان اروپاییان شده و می‌گوید: «کشورهای اروپایی باید اقداماتی را انجام دهند که ما از حصول منافع خود اطمینان کسب کنیم. لازمه این کار تصویب قوانینی در اتحادیه اروپا و نهادهای مختلف این مجموعه است. این تصویب قوانین هم باید به گونه‌‌یی باشد که نگرانی‌های ما برطرف شود».(خبرگزاری تسنیم ۱تیر ۹۷)

محمد کاظمی، عضو مجلس ارتجاع نیز خبر از تشکیل ستاد اقتصادی کشور با حضور سران قوا داده و از قول اعضای این ستاد گفته است: «همگی برای حفظ کشورهای اروپایی در برجام تلاش می‌کنیم امیدواریم بتوانیم با تدبیر مسئولان، خودکفایی و تحقق اقتصاد مقاومتی از این شرایط سخت به سلامت عبور کنیم».(خبرگزاری ایسنا ۳۱خرداد ۹۷)

در حالی که رژیم دنبال چانه‌زنی برای دریافت بسته اروپایی برای حفظ برجام است و برای آن تیمی را به بلژیک فرستاده است، پارلمانترهای کشورهای اروپایی شرایط جدیدی را در مقابل رژیم قرار داده‌اند. از جمله دهها تن از پارلمانترهای بلژیکی، کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا را به اتخاذ تصمیمات الزام‌آور برای وادار کردن رژیم ایران به آزاد کردن دستگیرشدگان قیام اخیر و حمایت از آزادی بیان و توقف سرکوب زنان فراخوانده‌اند و از دولتهای اروپایی خواسته‌اند تا هر گونه توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با این رژیم را مشروط به پیشرفت واضح در زمینه حقوق‌بشر، حقوق زنان و توقف اعدام بنمایند.

 

واضح است اروپایی‌ها بدون اقدامات مشخص از طرف رژیم و پرداخت بها از طرف آن، هرگز حاضر به دادن پاسخ مثبت به التماسها و درخواستهای حاکمیت آخوندی نخواهند داد.

آنها قبلاً شرایطی را پیش روی رژیم گذاشته‌اند و بارها سران کشورهای قدرتمند اروپایی یعنی فرانسه، آلمان و انگلستان بر لزوم تحقق این شروط توسط رژیم تأکید کرده‌اند.

اما پذیرش شرایط اروپایی‌ها برای رژیم معادل خوردن جام‌زهرهای بیشتر در زمینه‌های مختلف می‌باشد چیزی که رژیم تاب تحمل شروط و اجرای آنها را ندارد.

و به‌محض پاسخ مثبت دادن به‌ درخواست‌های اروپا، باید در گام اول از سیاست توسعه‌طلبانه منطقه‌یی و برنامه موشکی دست بکشد و این تازه آغاز عقب‌نشینی‌هایی است که رژیم باید به آن مبادرت کند.

بسیار واضح است که این عقب‌نشینی‌ها تبعاتی از جنس سرنگونی برای رژیم دربردارد که بارها سردمداران رژیم از جمله علی خامنه‌ای نسبت به آن هشدار داده‌اند.

بنابراین ملاحظه می‌شود که همزمان با این‌که برجام در «آی‌سی‌یو» است، نظام آخوندی هم خودش در آچمز و بن‌بست قرار دارد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/975e372b-7e1c-4097-8420-3d033389f3b2"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات