728 x 90

تاثیر جنایت سپاه پاسداران بر صنعت گردشگری

شلیک ۲موشک بر صنعت گردشگری ایران
شلیک ۲موشک بر صنعت گردشگری ایران

شلیک جنایتکارانه سپاه پاسداران خامنه‌ای به هواپیمای مسافربری اوکراینی که باعث جان باختن ۱۷۶مسافر بیگناه شد، بدون شک یک فاجعه ملی بود ولی دروغ‌بافی پس از آن توسط حاکمیت آخوندی رسوایی‌ بی‌نظیری را برای آن به‌وجود آورد.

هم‌چنین این واقعه تاثیرات منفی دیگری هم از جوانب مختلف برای آن به‌همراه داشت که یکی از آنها تاثیر مخرب بر روی صنعت گردشگری کشور است.

صنعت گردشگری یکی از صنایع پیشران کشور است که همراه خود بسیاری از مشاغل را همراه می‌آورد.

هر چند که این صنعت به‌دلیل ماهیت و رفتار ارتجاعی رژیم آخوندی هیچ وقت نتوانسته هم‌تراز کشورهای دیگر حرکت کند، اما شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی، امنیت هوایی ایران را از بین برده و اضافه بر کشتار مسافران، صنعت گردشگری را هم ساقط کرده است.

در اثر این حادثه بخش بزرگی از تورهای اروپایی به ایران لغو شده‌ و منبع درآمد بسیاری از مردم به صفر رسیده است.

در زمینه تاثیر سقوط هواپیمای اوکراینی توسط موشک سپاه پاسداران بر صنعت گردشگری کشور خبرگزاری ایلنا ۲۷دی ۹۸ می‌نویسد: «در پی وقوع حوادث اخیر در کشور، آمار گردشگران خارجی با کاهش چشمگیری روبه‌رو شد و تقریباً تمامی تورهای بلوک غرب که قصد سفر به ایران را داشتند، سفر خود را لغو یا به تعویق انداختند.

به گفته رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی پس از سانحه سقوط هواپیمای اوکراین، تورهای ورودی از آمریکا و کانادا ۱۰۰درصد، تورهای استرالیا و حوزه اقیانوسیه ۸۰درصد، تورهای ورودی از اروپا ۶۰درصد و تورهای ورودی آسیا ۶۰درصد سفرهای خود به ایران را لغو کرده‌اند».

حرمت‌الله رفیعی پیش‌تر در این باره گفته بود: «بیش از۷۰درصد تورهای ورودی به ایران درخواست کنسلی داده‌اند و احتمالاً در روزهای آینده شاهد کاهش تعداد گردشگران ورودی نیز خواهیم بود».(سایت همشهری آنلاین ۲۹دی ۹۸)

به گفته علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، حوادث اخیر در کشور و سقوط هواپیمای اوکراینی ضربه بزرگی به گردشگری وارد کرده است.(خبرگزاری ایرنا)

در استان فارس هم حسن سیادتان، رئیس جامعه هتل‌داران این استان، گفت: «همه گردشگران خارجی که برای عید سال(۹۹) در استان، هتل رزرو کرده بودند، با توجه به شرایط کنونی آن را لغو کردند… تمام هتل‌های استان در حال ورشکستگی‌اند».

گردشگران حوزه خلیج‌فارس نیز که برای درمان، اقدام به رزرو هتل در استان و شیراز کرده بودند آنها نیز از ورود به ایران و استان صرف‌نظر کرده‌اند.

رئیس جامعه هتل‌داران استان فارس در ادامه با اشاره به این‌که در حال حاضر تنها ۵درصد هتل‌های استان تکمیل شده‌اند، افزود: «این موضوع یک فاجعه برای هتل‌داران است زیرا صاحبان هتل نمی‌توانند چراغ‌ هتلها را خاموش و درب آنجا را ببندند».

او اضافه می‌کند که اگر این روند ادامه پیدا کند هیچ بعید نیست بسیاری از هتل‌داران مجبور به اخراج کارمندان خود شوند.(خبرگزاری ایلنا ۲۷دی ۹۸)

موضوع دیگری که صنعت گردشگری را تحت تاثیر قرار داده، وضعیت بی‌ثبات رژیم و حکومت دست‌نشانده‌اش در عراق و قیام مردم این کشور از جمله برای خلع‌ید از حاکمیت آخوندی در این کشور است.

در این زمینه سایت حکومتی عصر ایران ۸دی ۹۸ می‌نویسد: «مشکلات سیاسی عراق و بحرانهای اخیر ایران باعث شده به‌طور ناگهانی و سریع، تعداد گردشگران عراقی در مشهد کمتر شود و دوباره این شهر، رکود اقتصاد گردشگری را تجربه کند».

این سایت حکومتی، گزارشی هم در همین باره تهیه کرده که مؤید همین موضوع است: «اینا الآن ورودشون به ایران فکر کنم ۸۰درصد کاهش داشته تو این ۲ماهی که حالا تحولات عراق پیش اومده... به‌هرحال تبلیغات منفی علیه ایران میشه که الآن کشور بی‌ثبات هست، خب اینا همه تاثیرگذاره، بعد از این یه هفته‌ای که در ایران این مشکلات پیش اومد، خب ما خیلی از گروههایی که داشتیم و از قبل از ۲ماه، ۳ماه قبل رزرو کرده بودیم، همه کنسل کردند».

این بخشی از تاثیراتی است که جنایت سپاه پاسداران علاوه بر کشتار مسافران بر اشتغال بخش وسیعی از مردم در صنعت گردشگری کشور گذاشته است.

البته سیاست‌های ضدمردمی نظام آخوندی پیش از این نیز صنعت گردشگری کشور را با رکود مواجه کرده بود.

نگرش ارتجاعی و آخوندی نسبت به گردشگری آن‌چنان بی‌شرمانه است که در این رابطه آخوند علم‌الهدی نماینده خامنه‌ای در مشهد در نماز جمعه روز ۶دی ۹۸ گفت: «متأسفانه دستگاههای تبلیغاتی هم به‌عنوان ترویج گردشگری دارند این مسأله را ترویج می‌کنند. بابا بنای تبلیغ گردشگری برای دیگران است. ما گردشگری را برای افراد خارج این مملکت تبلیغ کنیم، بیایند داخل کشور ارز بیاورند، از جریان اقتصاد صنعت گردشگری ما توسعه پیدا کند. هیچ آدم عاقلی هیچ وقت به خودش ضربه نمی‌زند، از جیب که نمی‌خورد، این‌که شما می‌آیید در دستگاههای رسانه‌ای و رسانه ملی تبلیغ گردشگری می‌کنید، فلان نقطه خوش آب و هوا در فلان استان کشور هست...».(تلویزیون آستان قدس ۶دی ۹۸)

چنین سیاست ضدمردمی است که باعث افول گردشگری و افت صنعت آن در کشور شده است به‌گونه‌ای که با وجود این‌که دولتهای ضدمردمی طی سالیان قول ایجاد رونق در این صنعت را می‌دادند، اما اکنون نه تنها ظرفیت این صنعت بالا نرفته و از این بابت اشتغالی صورت نگرفته و ثروتی هم نصیب کشور نگشته است، بلکه سال به سال هم دچار وقفه شده است.

تا پیش از این‌که ماجرای سقوط هواپیما ضربه اساسی بر پیکر نیمه‌جان صنعت گردشگری بزند بر اساس آخرین آمارها و گزارشات حکومتی در سال ۲۰۱۷ تعداد گردشگران حدود ۴.۵میلیون نفر بود که برای کشور بزرگی مانند ایران که حاذبه‌های زیاد تروریستی دارد و در مقایسه با کشورهای دیگر هم بسیار ناچیز است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات