728 x 90

تشدید شکاف نظام در اوج خفگی اقتصادی - مروری بر روزنامه‌های حکومتی

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

در روزنامه‌های حکومتی یکشنبه ۲۵مهر، بن‌بستهای منطقه‌یی و بین‌المللی در کنار اوجگیری جنگ باندها بر سر بسیاری مسائل داخلی در تیترهای مختلف صف کشیده‌اند. از جمله واکسن کرونا و بریدن حکم حبس‌های طویل‌المدت برای مقامات قبلی بانک مرکزی در دولت روحانی و بحرانهای کارگری و تورم و گرانی و خلاصه شکاف در رأس نظام تا شکاف بین مردم و نظام در این مطالب دیده می‌شود.

تشدید شکاف نظام در اوج خفگی اقتصادی

به‌دنبال اعلام احکام زندان برای سیف مدیرکل پیشین بانک مرکزی و عراقچی معاونش باند مغلوب هم واکنش نشان داده. «قاتلان کرونایی را محاکمه کنید» عنوان مطلبی است در آرمان که با اشاره به نمکی وزیر پیشین بهداشت و مخبر معاون آخوند رئیسی جلاد و با اشاره تلویحی به شخص خامنه‌ای از جمله نوشته: «امروزه که صحبت از محاکمه و حتی دستورات قضایی برای برخی از مدیران دولت گذشته داغ است، برخی از کارشناسان و مسئولان، نسبت به رسیدگی قضایی به اقدامات وزیر بهداشت سابق و کم‌کاری کسانی که واردات واکسن کرونا را قربانی تولید آن در کشور کردند، تأکید دارند».

اما شکاف بعدی بین مردم و نظام هست که جهان صنعت با تیتر «پای دولت بر گردن کارمندان» به آن پرداخته و نوشته «دولت قصد دارد در حالی که نرخ تورم سال۱۴۰۰ به عدد ۵۰درصد برسد حقوق کارمندان دولت را تنها ۱۰درصد آن هم برای قشر کم‌درآمدتر دولت افزایش دهد. به این ترتیب و در صورت اجرای این عدد‌، دولت سیزدهم پایش را روی گردن کارمندان خود گذاشته و در سال آینده به‌طور متوسط حدود ۴۰درصد کاهش می‌دهد. ». . در ادامه هم تهدید قیام را گوشزد کرده و افزوده: «با توجه به فشاری که هم‌اکنون روی طبقه مزد و حقوق‌بگیر هست و امان آنها را بریده، به‌نظر می‌رسد دولت باید احتیاط کند».

«سازمان برنامه و بودجه منتشر کرد؛ احتمال ورشکستگی اقتصادی تا سه سال دیگر» عنوان مطلبی که روزنامه‌های مختلف با عناوین مختلف آن را درج کرده‌اند. ستاره صبح یادآوری کرده گزارشی در فضای مجازی به‌نقل از سازمان برنامه و بودجه رژیم دست به دست می‌شود که در آن نوشته «نرخ دلار تا شش سال دیگر در صورت ادامه تحریم‌ها علیه ایران به ۲۸۴هزار تومان و در صورت لغو تحریم به ۵۵هزار تومان خواهد رسید» این مقاله در ادامه پیش‌بینی کرده حتی در صورت رفع تحریم در ۱۴۰۵ نظام با ورشکستگی کامل روبه‌رو خواهد شد.

دربردن ولی‌فقیه از خشم کرونایی مردم در متن انزوای منطقه‌ای

پیک ششم کرونا و بحران واکسن موضوع مشترک بسیاری از روزنامه‌هاست. در این میان فرهیختگان به فکر در بردن ولی‌فقیه از خشم مردم هست و حتی وزیر بهداشت رئیسی را هم قربانی کرده و نوشته «نرخ دلار تا شش سال دیگر در صورت ادامه تحریم‌ها علیه ایران به ۲۸۴هزار تومان و در صورت لغو تحریم به ۵۵هزار تومان خواهد رسید» در ادامه هم با اشاره به کادر وزارت بهداشت دولت رئیسی افزوده «اینها این‌کاره نیستند و نمی‌دانند چه کار کنند رهبری پای این کار ایستاده ولی وزارت بهداشت از این ظرفیت استفاده کرده است؟ رهبری چقدر حمایت کردند؟ وزارت بهداشت پول دارد ولی نمی‌تواند هزینه کند. آقایان سازوکاری که بتوانند در شرایط فعلی خدمات ارائه دهند، ندارند».

در مورد انزوای رژیم هم مطالب در روزنامه‌ها زیاد است، همدلی در مطلبی با عنوان «چرخش احتمالی بغداد و سمت و سوهای جدید» نوشته است: «مهم‌ترین پیام نتایج انتخابات عراق متوجه چرخش احتمالی عراق در قبال ایران و گشایش سمت و سوهای جدید در ترسیم مناسبات جدید در هندسه ژئوپلیتیک غرب آسیا از سوی بغداد است».

روزنامه آفتاب یزد هم در دو مطلب متفاوت در صفحه اولش همین مضمون را تکرار کرده. در مطلب اول با عنوان «شانس نوری المالکی برای نخست‌وزیری چقدر است؟» به‌نقل از محبعلی مهرهٔ پیشین وزارت‌خارجه رژیم نوشته است این مهرهٔ عراقی رژیم دیگر شانسی برای نخست‌وزیری ندارد چون هم فاسد است و هم منفور. در مطلب دیگری هم با عنوان «اقتدای مقتدی به کیست» هم در این روزنامه می‌بینیم وجه دیگری از رانده شدن رژیم از عراق مطرح شده و نوشته «با توجه به شواهد کفه‌ٔ ترازویِ ضدیت با منافع (نظام) به‌نظر سنگینی خواهد کرد».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات