728 x 90

تظاهرات بروکسل و عزم نوروزی برای آزادی

تظاهرات بروکسل
تظاهرات بروکسل

در پایان سال۱۴۰۱ و در حالی که چند ساعت به‌تحویل سال نو بیشتر باقی نمانده بود، ایرانیان شریف و آزاده و شورش‌یاران آزادی در سرمای بروکسل مرکز اتحادیهٔ اروپا به‌خیابانهای این شهر آمدند تا آن را با شکوه و افتخار، به‌سنگری و جبهه‌یی از نبرد آزادی مردم ایران تبدیل کنند.

این ایرانیان آزاده در ساعات ویژه تدارک نوروز و چیدن سفره‌های هفت‌سین در خانه، نوروز و هفت‌سین قیامی در خیابان و فریادهای مبارزاتی را برگزیدند تا پیام‌رسان و تداوم‌بخش قیام مردم ایران و رزم بی‌وقفه کانون‌های شورشی باشند.

این‌چنین بود که همزمان با اجلاس وزیران خارجهٔ کشورهای اتحادیهٔ اروپا، هموطنان شورشگر در میدان شومان بروکسل گرد آمدند، تا صدای مردم به‌پاخاسته ایران را به‌گوش دولتمردان اروپا برسانند. خواست آنها خواست مردم ایران بود، آنجا که فریاد می‌زدند: «سپاهی تروریست باید بره توی لیست» و شعارشان ادامه شعار هموطنان بلوچ بود؛ آنجا که فریاد می‌زدند: «سلطنت، ولایت، یکصد سال جنایت!».

حرف ایرانیان آزاده خطاب به‌دولتمردان اروپا، این بود که به‌مماشات پایان دهید! سپاه پاسداران و اطلاعات دیکتاتوری دینی را در لیست تروریستی قرار دهید. آنها با شعار مرگ بر خامنه‌ای، مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر» با شهیدان قیام عهدی دوباره بستند و سال۱۴۰۲ را با عزمی صد چندان برای سرنگونی آغاز کردند.

این عزم و این ایمان در سخنان نمایندگان پارلمان بلژیک و پارلمان اروپا و شخصیتهای برجسته‌یی که خود را از هزاران کیلومتر فاصله به‌بروکسل رسانده بودند، انعکاس یافته و نمایان بود:

پاتریک کندی گفت: «سپاه پاسداران چیزی جز گشتاپوی جدید نیست. آمریکا و کشورهای مختلف جهان علیه هیتلر به‌پا خاستند؛ امروز هم ما شاهد همان مبارزه از سوی مردم ایران هستیم».

پاتریک کندی افزود: شاه بسیاری از آزادیخواهان را به‌قتل رساند. این حرف درستی است که سازمانی که بیش از همه مبارزه کرده و قربانی داده، باید رهبری این جنبش را به‌دست داشته باشند. اشرفی‌ها مبارزه برای آزادی را به‌نیابت از همهٔ دنیا به‌پیش برده‌اند».

سناتور مارک دمسماکر رئیس کمیسیون امور ایالتی در سنای بلژیک گفت: «مردم ایران دیکتاتوری آخوندی و دیکتاتوری شاه را رد می‌کنند و نمی‌خواهند به‌یک دیکتاتوری دیگر برگردند».

سناتور الس آمپه عضو سنای بلژیک گفت: وقتی یک آزادی و دموکراسی در دسترس است چرا یک نفر باید دیکتاتوری و دیکتاتوری سلطنتی را انتخاب کند؟ اکنون زمان آزادی و دموکراسی است».

لطیفه آیت‌بالا نماینده پارلمان بروکسل گفت: «من درود می‌فرستم به‌خانم مریم رجوی که ۴دهه است این مقاومت را هدایت می‌کند و شجاعت او الهام‌بخش زنان و مردان و کانون‌های شورشی در ایران است».

فرانسواز اکپمانس نماینده پارلمان بروکسل گفت: مریم رجوی صدای همهٔ کسانی است که در ایران زندگی خود را به‌خاطر آزادی به‌خطر می‌اندازند. حرف خانم مریم رجوی این است که نه به‌دین اجباری و نه به‌حجاب اجباری و نه به‌حکومت اجباری».

سناتور رابرت توریسلی گفت: «برنامهٔ ۱۰ماده‌ای خانم رجوی برنامهٔ یک ایران دموکراتیک است. اگر به‌این اصول اعتقاد دارید به‌آن بپیوندید، ما به‌شما خوش‌آمد می‌گوییم. آنچه که مقاومت ایران می‌خواهد آزادی است».

مائل مسلمی مسؤل بخش زنان حزب لیبرال فرانسوی‌زبان بلژیک در بروکسل گفت: «مردم ایران شعار می‌دهند نه شاه نه شیخ! مردم ایران یک حکومت دموکراتیک و مستقل می‌خواهند. وی افزود: این‌که زنان چنین نقشی در ایران دارند تعجب‌آور نیست، چرا که ۴دهه مقاومت به‌رهبری خانم مریم رجوی وجود داشته است».

شایان یادآوری است که میدان شومان بروکسل بارها و البته هر بار در مداری بالاتر، عرصهٔ خشم و خروش ایرانیان میهن‌پرست، علیه سیاست مماشات دولتهای اروپایی با فاشیسم مذهبی حاکم بر ایران بوده است. یک بار حدود ۲۰سال پیش در همین میدان، مجاهد صدیق و سردار ارتش آزادیبخش ابراهیم ذاکری در جمع ایرانیانی که علیه توطئهٔ لیست‌گذاری سازمان مجاهدین و مقاومت ایران گرد آمده بودند، با خروشی فراموشی‌ناپذیر خطاب به‌معامله‌گران حقیر نفت و خون فریاد زد: «هیهات منا‌الذله!».

بار دیگر در آبان۱۳۸۴، خانم مریم رجوی طی سخنانی در این میدان گفت: «پیام به‌اتحادیهٔ اروپا این است که پایتان را از گلوی این مقاومت بردارید. بساط نامگذاری ننگین تروریستی علیه مقاومت ایران را برچینید، مطمئناً مردم ایران خود بساط آخوندها را از سراسر ایران جمع خواهند کرد».

و اکنون در پایان سال۱۴۰۱ مقاومت ایران پس از آن‌که در رزمی بی‌امان دولتهای مماشاتگر را وادار کرد برچسب تروریستی را از روی نام مجاهدین بردارند، حرفش با آنها از زبان خانم مریم رجوی این است که: «چرا هم‌چنان سیاست پوسیدهٔ مماشات با آخوندها علیه منافع مردم ایران را ادامه می‌دهید؟... به‌جای همدردی لفظی با مردم ایران، از کمک‌رسانی سیاسی و مالی به‌دشمن مردم ایران دست بردارید. سفارت‌خانه‌های رژیم را تعطیل کنید، معاملات خود با رژیم را متوقف کنید و عوامل سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات آخوندها را اخراج کنید!».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/5950f143-414e-4c36-a583-ba22ccf8cac9"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات