728 x 90

تعطیلی بازار تهران؛ نه بزرگ به رژیم ایران

اعتصاب بازار تهران
اعتصاب بازار تهران

صبح دوشنبه ۲۵ ماه ژوئن، بازار تهران وارد اعتصاب شد.

مغازه‌داران درب مغازه‌های خود را بستند و در بیان مخالفت‌شان نسبت به افزایش قیمت دلار، اعتراض را بر کار و گذران زندگی روزمره، برگزیدند.

بنا‌ به گزارشهای رسیده، بازار زرگرها، پارچه‌فروشها، طلا‌فروشان، سرای پاچنار، بازار کفاش‌ها در چارسوق بزرگ، بازار بزرگ در چارسوق کوچک، بازار کیلویی‌ها، سبزه‌میدان، سرای ملی، سرای بوعلی و ۱۵خرداد دست به اعتصاب زدند.

تظاهرکنندگان تهرانی شعار می‌دادند: «سوریه را رها کن، فکری به‌حال ما کن»، «بازاری باغیرت، حمایت، حمایت»، «دلار ۱۰تومانی، نمی‌خواهیم، نمی‌خواهیم»، و «اعتصاب، اعتصاب».

این تظاهرات محدود به تهران نماند و به قشم و مشهد نیز گسترش یافت.

اعتراضها به‌دنبال آن بالا گرفت که روز ۲۴ژوئن، بهای دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز در تهران به مرز ۹هزار تومان رسید. همزمان ۲مجتمع خرید «علاءالدین» و «چارسو» که عمدتاً به خریدوفروش موبایل و وسایل دیجیتالی در تهران اختصاص داشتند، شاهد تجمع اعتراضی نسبت به نابسامانی بازار ارز شدند. تجمعی که از جرقه‌اش حریق برخاست و روز دوشنبه ۲۵ژوئن به سایر نقاط نیز گسترش یافت. تا آنجا که مردم معترض، به‌رغم ورود مأموران انتظامی و پرتاب گاز اشک‌آور به‌منظور جلوگیری از ادامه راه و پراکنده کردن تجمع‌شان، به سمت میدان بهارستان حرکت کردند تا اعتراض خود را به گوش نمایندگان حکومت برسانند.

 

همزمان با این حرکت بزرگ، خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران، به خیزش بازاریان غیرتمند درود فرستاد و عموم اصناف، کسبه و بازاریان در سراسر کشور را به حمایت و پیوستن به آنان فراخواند.

خانم رجوی در بیانیه‌یی به تاریخ ۲۵ژوئن گفت: «بحران ارزی و گرانی بی‌سابقه که اکثریت قریب به‌اتفاق مردم ایران را کمرشکن کرده، حاصل سیاستهای فاشیسم دینی حاکم از ابتدا تاکنون است که سرمایه‌های مردم ایران را در سرکوب داخلی و پروژه‌های ضدملی اتمی و صدور تروریسم و ارتجاع و جنگ‌افروزی در سوریه، عراق، یمن و لبنان و دیگر کشورهای منطقه به‌هدر داده و یا توسط سرمداران فاسد و تبهکارش چپاول شده است. مردم ایران در قیام سراسری دیماه گذشته با شعار مرگ بر خامنه‌ای-روحانی بر این حقیقت تأکید کردند که ریشه همه مشکلات اقتصادی، اجتماعی امروز ایران، ریشه در نظام منحوس ولایت فقیه دارد».

 

حقیقت گفتهٔ خانم رجوی را جهانیان، در گردهمایی بزرگ امسال مقاومت ایران در ویلپنت پاریس، شاهد خواهند بود.

آنجا که فریاد هر ایرانی، «آزادی» و «تغییر در ایران»، به‌معنای رهایی از تمام ویرانی‌ها، چپاولگری‌ها و ضرر و زیان و خسارتی است که این رژیم، بر اقتصاد و جامعه و فرهنگ و محیط‌زیست این سرزمین، وارد آورده است.

شجاعت امروز مردم ایران در خیابانها و فریادهای بلندشان برای رهایی از دیکتاتوری، بی‌شک، نوید بزرگ تغییری است که در آینده‌‌یی نه چندان دور، با مریم رجوی و مقاومت ایران از راه می‌رسد.

 

ا. عبدالله‌پور

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/d82f797f-4eaf-48b2-9aec-f67d42ad0eb6"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات