728 x 90

خروش اشرف‌نشانها و حمایتهای بین‌المللی

تظاهرات ایرانیان آزاده در پاریس
تظاهرات ایرانیان آزاده در پاریس

فشار جامعه جهانی بر رژیم آخوندی و حمایت‌ از قیام مردم ایران، نشانه بارزی از تلاش و خروش اشرف‌نشانها در کارزار بین‌المللی علیه فاشیسم مذهبی است. آنان با تمام توش و توان و در سرما و گرما و با عبور از همه سختیها و مشکلات با برپایی تظاهرات و سخنرانیها کوشیده‌اند صدای مردم مظلوم و سرکوب شده ایران را بازتاب داده تا هر چه بیشتر حمایتهای جهانی را به دست آورده و رژیم آخوندی را زیر فشار کشورها و نهادهای بین‌المللی قرار دهند.

 

نگاهی به موضع‌گیریهای شخصیتهای تراز اول کشورهای آمریکا و اروپایی گواه این واقعیت است. در جدیدترین موضع‌گیری در حمایت از مردم و قیام ظفرنمون آنها، وزیر خارجه آلمان سرکوب خشونت‌بار مردم ایران را به‌شدت محکوم کرد. هایکو ماس روز پنجشنبه ۲۱آذر در پارلمان این کشور گفت: «از انسان‌هایی که از حقشان استفاده می‌کنند، دیدگاهشان را بیان می‌کنند یا در انظار عمومی تجمع می‌کنند، باید محافظت شود... حقوق‌بشر از آنها محافظت می‌کند و هر کس این حق را نقض کند، نمی‌تواند مطمئن باشد که در صحنهٔ بین‌المللی در این مورد سکوت می‌کنند».

 

هم‌چنین در روز چهارشنبه ۲۰آذر اشرف‌نشانها یک نمایشگاه بزرگ در میدان انولید پاریس در مقابل مجلس ملی و وزارت‌خارجه برگزار کردند. در این نمایشگاه که در بزرگداشت شهیدان قیام و تصاویری از شهرهای شورشی به نمایش درآمد. این نمایشگاه تاثیر زیادی بر حامیان مقاومت گذاشت در این برنامه شماری از نمایندگاه مجلس ملی فرانسه سخنرانی کردند. آقای آندره شاسین و خانم‌ها نادیا سایا و هروه سولینا حمایت خودشان را از این قیام و مردم ایران اعلام کرده و از برنامه شورای ملی مقاومت برای ایران فردا پشتیبانی کردند.

 

درپی تظاهرات اشرف‌نشانها در آمریکا، نمایندگان مجلس از هر دو حزب به حمایت از مردم ایران برخاستند.

روز چهارشنبه ۱۱دسامبر ۲۰۱۹، ۲۰آذرماه، در کنفرانسی در مجلس نمایندگان آمریکا، ۱۰نماینده ارشد از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا، از کمیته‌های روابط خارجی، قوای مسلح، امنیت داخلی و نظارت بر امور دولت، با حمایت از قیام مردم ایران، بر حق مشروع ملت ایران برای مقاومت علیه دیکتاتوری و نیل به یک ایران آزاد تأکید کردند. آنان در سخنرانیهای خود با محکوم کردن جنایات ضدبشری رژیم آخوندی در سرکوب قیام مردم و دستگیری هزاران قیام کننده، از کنگره و دولت آمریکا خواهان اقدامات قاطع علیه این رژیم شدند.

 

همه این حمایتها امکان نداشت مگر با از خود گذشتگی‌ اشرف‌نشانها در سراسر جهان. برپایی نشستها و سخنرانیها در پارلمانهای اروپایی و هم‌چنین آمریکا باعث شده که با وجود قطعی اینترنت، جهان از میزان جنایت و کشتار مردم ایران توسط نیروهای سپاه و مزدوران لباس‌شخصی باخبر شوند.

 

در یک موضع‌گیری دیگر در پارلمان کانادا نماینده جیمز بزن، از حزب محافظه‌کار و وزیر دفاع دولت سایه روز چهارشنبه ۱۱دسامبر «۲۰آذرماه» در حمایت از قیام مردم ایران در اجلاس رسمی پارلمان گفت: «اعتراضات در ۱۵نوامبر «۲۴آبانماه» شروع شد و به‌رغم پاسخ خشونت‌آمیز رژیم تا امروز ادامه دارد. این منجر به بیش از ۱۰۰۰کشته، ۴۰۰۰مجروح و بیش از ۱۲هزار دستگیری شده است. این رژیم سنگدل حتی از خانواده‌ها خواستار پول گلوله‌هایی است که عزیزانشان را کشته، قبل از این‌که اجساد آنها را تحویل دهد».

موضع‌گیری‌ها به یمن تلاشهای اشرف‌نشانها در آمریکا ادامه داشته و دارد به‌ طوری که مقامات بالای دولت آمریکا به حمایت از مردم ایران و بر ادامهٔ فشارهای خود به رژیم دیکتاتوری، فاشیستی تأکید کردند.

 

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، درباره قیام با شکوه مردم ایران، ‌گفت: «‌تعداد قابل توجهی از ایرانیان شجاع به خیابان‌ها ریختند تا علیه نقض حقوق‌بشر و فساد این رژیم اعتراض کنند. ایالات متحده ندای شما را می‌شنود، و ما از مبارزه شما برای یک آینده بهتر حمایت می‌کنیم». وی هم‌چنین در مصاحبه با سی.ان.ان گفت: «ما شاهد مرگبارترین بحران سیاسی در تاریخ جمهوری اسلامی بودیم تا جایی‌که مجبور شدند بیش از هزار نفر را به‌قتل برسانند و بیش از ۲۰۰۰نفر را مجروح و بین ۷تا ۸هزار نفر را دستگیر کنند».

 

در اثر فعالیت‌های اشرف‌نشانها در هفته‌های گذشته و افشاگریهای مقاومت، خزانه‌داری و وزارت‌خارجه آمریکا به‌دنبال فشار حداکثری بر رژیم آخوندی روز چهارشنبه ۲۰آذر ۱۳۹۸ اعلام کرد پنج نهاد، یک مقام و دو کشتی رژیم را در لیست سیاه تحریم‌ها قرار داد. این شرکتها که در ارتباط با سپاه پاسداران هستند در انتقال تجهیزات سرکوب مردم ایران و سلاح های کشتار جمعی نقش دارند.

رژیم آخوندی صد البته می‌خواست صدای مردم ایران را در داخل خفه کند و جلوی هر گونه اطلاع‌رسانی و افشاگری جنایتش را بگیرد اما اشرف‌نشانها با تظاهرات و اکسیونها و سخنرانیها در سراسر جهان این توطئه آخوندها را نقش بر آب کردند. قانونگذاران در کنگره شامل مجلس نمایندگان و سنا در این هفته لایحه رسمی برای حمایت از اعتراضات در ایران و هم‌چنین لایحه‌یی در مورد محکومیت سرکوب اعتراضات ارائه دادند. در ادامه این حمایت نماینده جمهوریخواه کنگره جو ویلسون از کارولینای جنوبی گفت: «این لایحه کنگره، یک پیام قوی دو حزبی به مردم ایران می‌دهد که ما از خواسته‌های دموکراتیک آنها حمایت می‌کنیم و هر کاری در توان داریم انجام می‌دهیم تا این رژیم را به‌خاطر نقض عامدانه حقوق‌بشر مورد حسابرسی قرار دهیم».

اینها و خیل گسترده حمایت در سخنرانیهای پارلمانترهای اروپایی و آمریکایی همگی دست‌آورد بسیار ارزشمندی است که اشرف‌نشانها توانستند با تعهد به زنده نگه‌داشتن خون شهیدان قیام بزرگ مردم ایران به‌دست بیاورند.

بی‌شک مردم و مقاومت ایران به داشتن چنین اشرف‌نشانهایی به خود می‌بالند. به‌ یقین این تلاشها و دست‌آوردهای ارزنده در پیوند با مقاومت و قیام سراسری راه به سرنگونی این دیکتاتوری عمامه به‌سر خواهد برد.