728 x 90

دست باز به «نهادهای گردن‌کلفت» در قاچاق کالا!

قاچاق نهادینه شده
قاچاق نهادینه شده

مجلس آخوندی این روزها آیینه تمامنمایی از وضعیت به‌هم‌ریخته و ازهم‌گسیخته تمامیت دیکتاتوری ولایت فقیه است.

این نهاد آخوندی طی هفته گذشته ۲جلسه در روزهای ۲۲ و ۲۳خرداد ۹۷ داشت که موضوع اصلی آن به‌اصطلاح «بررسی لایحه اصلاحیه مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اقتصاد مقاومتی» بود.

در این ۲جلسه نطق‌های قبل از دستور و سخنان اعضای مجلس اساساً پیرامون حول همین لایحه دور می‌زد.

اما آنچه در میان صحبتهای اعضای مجلس رژیم بسیار مهم و درخور توجه بود، اعترافات آنها در زمینه نقش رژیم در گسترش قاچاق و دروغگویی‌های مهره‌های نظام و دولت روحانی در مبارزه با قاچاق بود.

در این رابطه مصطفی کواکبیان، از باند روحانی، گفت: «وضع قاچاق کالا و ارز به اندازه‌‌یی اوضاع وخیمی پیدا کرده که خدا شاهد است بنده به‌عنوان نماینده مردم خجالت می‌کشم از این‌که بگویم حمایت کردم از این دولت».

کواکبیان در زمینه مسکوت گذاشتن قاچاق کالا توسط نهادهای رسمی از طریق اسکله‌های غیرقانونی گفت: «ما با این لایحه‌‌یی که آوردیم، دوستان، خدا شاهد هست نمی‌توانیم وضعیت اقتصادی را سروسامان بدهیم من معتقدم اسکله‌های غیرقانونی در این لایحه دیده نمی‌شود».

اسکله‌هایی غیرقانونی که تماماً متعلق به سپاه پاسداران خامنه‌ای است که البته این نماینده مجلس ارتجاع آگاهانه از روی آن گذشت.

کواکبیان با یک جمله زیرآب تمام آمارهایی که دولت در خصوص کاهش قاچاق در کشور می‌دهد را زد: «حالا من آماری که د‌وستان دولت می‌دهند انشاءالله درست است از ۲۵میلیارد دلار انشاءالله رسیده به ۱۵میلیارد دلار. اما وضعیت جامعه عزیزان غیر از این را نشان می‌دهد. خیلی از گزارشهایی که ما داریم که مراکز گمرک خودشان ایکس‌ری‌هایشان را یک جورهایی تنظیم می‌کنند... که قاچاق کالا به‌صورت قانونی قاچاق می‌شود».

یک عضو دیگر مجلس نیز به نام حسن نژاد هم در مورد قاچاق کالا گفت: «همکاران با ۱۲میلیارد ۱۵میلیارد ۲۵میلیارد عددی که گفته می‌شود برای قاچاق، ما میانگین بگیریم با دلار ۶هزار تومانی حداقل سالی ۱۰۰هزار میلیارد تومان قاچاق داریم، ۱۰۰هزار میلیارد تومان یعنی ۴میلیون پراید، یعنی ۲میلیون پژو پارس. کل مملکت همه شاکی هستند... سالی ۱۰۰هزار میلیارد تومان قاچاق یعنی ۱۰۰هزار میلیارد تومان تولید در مملکت انجام نمی‌شود. شما حساب بکنید چندصدهزار نفر اشتغال به‌خاطر همین قاچاق از بین می‌رود».

علیرضا بیگی، یک عضو دیگر مجلس هم گفت: «در سال ۹۶ حسب اعلام مسئولان مربوطه ۳۲میلیارد دلار از کشور خارج شده که سهم عمده آن مربوط به قاچاق کالاست این‌که ۴۰۰هزار نفر ظرف ۵سال گذشته از تعداد کارآفرینان کاسته شده بخش عمده آنها در زندان به‌سر می‌برند یا کشور را ترک کردند یا در خانه‌هایشان خانه‌نشین شدند معلول سیاستهای غلط اقتصادی دولت است».

ملاحظه می‌شود که با این حساب دیگر هیچ موضوعی برای مطرح شدن طرح اصلاحیه مبارزه با قاچاق باقی نمی‌نماند، زیرا سرتاپای نظام آخوندی درگیر قاچاق نهادینه است و تبعا هیچ لایحه‌یی هم نمی‌تواند با موضوع قاچاق که حاکمان، عاملان آن هستند، مقابله کند.

آش قاچاق نهادینه و سیستماتیک حکومتی آن‌چنان شور است که در یکی از اعضای مجلس به نام جهانبخش محبی‌نیا در همین جلسه گفت: «آن نهادهایی که گردن‌کلفتی می‌کنند و با قاچاق اما به نام وظیفه اقتصاد مملکت ایران را به این روز درآوردند مسئولند... این اختلالی که در بازار ارز به‌وجود آمد باور بفرمایید این نشان از این است که ما با قاچاق نه تنها مبارزه نکردیم بلکه قاچاقچی خود ماییم».

یک عضو دیگر مجلس ارتجاع به نام جلال محمودزاده در مورد همین لایحه اعتراف کرد که این نوع لوایح فقط برای نابود کردن زندگی مردم محروم مثل کولبران است: «این چه قانونی‌ست که ما داریم اینجا تصویب می‌کنیم؟ اگر این قانون تصویب بشه از این به‌بعد به مأموران اجازه داده می‌شود که افرادی که حتی برای معیشت خانواده هم‌چون کولبران از مرزها کمترین محموله‌‌یی رو حمل می‌کنند به دادگاه معرفی بشوند و دچار جریمه‌های سنگینی بشوند... همین حالا به بهانه مبارزه با قاچاق هر ساله صدها جوان و نوجوان بیکار کولبر در غرب کشور مورد تیراندازی قرار می‌گیرند و کشته و زخمی می‌شوند... قانون مانع قاچاق هزاران تن محصولات در اسکله‌های رسمی کشور شده؟ بنابراین این قانون مانع واردات قاچاق نیست و باعث میشه که افرادی که میلیونها دلار و میلیونها ریال از قاچاق دارند سود می‌برند از زیر قانون خارج بشوند و به افراد خرده‌پا بپردازیم...».

آری، به اعتراف اعضای مجلس رژیم تنها خاصیت این لوایح، ایجاد محیط امن برای قاچاقچیان حکومتی و تشدید فشار بر کولبران محروم و فقیر مناطق مرزی کردستان و سیستان و بلوچستان و... می‌باشد.

به‌عبارت دیگر مجلس رژیم با تصویب لایحه مبارزه با قاچاق کالا، فقط تیغ سرکوب نیروی سرکوبگر انتظامی و سپاه پاسداران ضدخلقی علیه کولبران و باربران مناطق مرزی را تیز می‌کند.