728 x 90

دومین دور اعتصاب سراسری بازار و کسبه

اعتصاب سراسری بازاریان - سنندج
اعتصاب سراسری بازاریان - سنندج

روز دوشنبه ١٦مهرماه ۱۳۹۷ بازاریان و کسبه در بسیاری از شهرهای میهن، دست به یک اعتصاب سراسری زدند.

این اعتصاب در اعتراض به مشکلات اقتصادی عمیق و فراگیری است که کار و معیشت را تحت حاکمیت دیکتاتوری آخوندها به‌شدت مشکل کرده است.

اعتصاب بازاری‌ها و کسبه در شرایطی صورت گرفت که دور جدید اعتصاب سراسری رانندگان کامیون نیز هجدهمین روز خود را با موفقیت پشت سر می‌گذارد.

در فراخوانی که از طرف بازاریان و کسبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، آنان ضمن اعلام مشکلات خود، گفتند این اعتصاب را در حمایت از اعتصاب رانندگان کامیون برگزار خواهند کرد.

 

علل اعتصاب بازاریان و کسبه

۳ماه پیش از این در تاریخ ۵تیر ۹۷ خبرگزاری تسنیم وابسته به نیروی تروریستی قدس علل اعتصاب بازار را این چنین اعلام کرده بود:

- حاکمیت بحران ارزی و استمرار آن،

- ناپایداری شدید قیمت‌ها،

- غیرممکن بودن عملی خرید جنس جدید متناسب با بهای اجناس فروخته‌شده،

- و در نتیجه راکد بودن چرخه «فروش ـ خرید ـ فروش» باعث تعطیلی عملی بازارها شده است.

 

گستره اعتصاب بازار و کسبه 

بنا‌ به آمارهای اولیه، اعتصاب اخیر بازاری‌ها و کسبه نزدیک به ۵۰شهر و کلان‌شهر کشور را فراگرفت. برخی شهرهای اعتصابی عبارتند از: تهران، تبریز، سنندج، کرمانشاه، ایرانشهر، مشهد، اصفهان، گرگان، زنجان، اراک، مریوان، برازجان، بانه، سقز، چابهار، هیرمند، گرگان، ارومیه، زاهدان، کازرون، پاوه، رشت، ابهر، رفسنجان، میاندوآب، پیرانشهر، سردشت، گناوه، پارس‌آباد مغان و کنارک.

این اعتصاب روز بعد نیز ادامه یافت و خبرهای آن از حداقل ۱۲شهر کشور منتشر و تأیید شد. شهرهایی که در روز دوم اعتصاب بازار و کسبه را ادامه دادند عبارتند از: تهران، اصفهان، تبریز، کرج، شهریار، فردوس، شهررضا، کرمان، سراب، اردبیل، خوی، اراک و قزوین.

لازم به یادآوری است که به‌علت اعمال سانسور شدید و کندکردن سرعت اینترنت و گاه حتی بستن خطوط، خبرهای برخی شهرها با تأخیر منتشر می‌شوند.

 

پیشینه اعتصاب بازار و کسبه در سال ۹۷

بازار‌ی‌ها و کسبه ایران در سال جاری ۲اعتصاب سراسری و چند رشته اعتصاب استانی برگزار کرده‌اند.

اولین اعتصاب سراسری بازاریان و کسبه در روز ۴تیر ۱۳۹۷ و با اعتصاب در بازار کفاش‌های تهران آغاز گردید و به‌سرعت به بیشتر استانهای کشور گسترش یافت.

در آن اعتصاب، حرکت بازاریان به یک حرکت شورشی تمام‌عیار در تهران بالغ شد و ارکان رژیم را به‌لرزه درآورد.

دومین دور اعتصاب سراسری بازار و کسبه که روز ۱۶مهر ۹۷ آغاز شد، با ابعاد محدودتر روز ۱۷مهر ادامه یافت.

 

اعتصاب‌های رسته‌ای و استانی بازارها و کسبه ایران 

اولین اعتصاب جدی بازاریان و کسبه در مقیاس استانی در فروردین ۹۷ در استان کردستان و از بازار‌های مرزی آغاز شد و به‌سرعت در بازار بانه و دیگر شهرهای کردستان گسترش یافت.

اعتصاب طلا‌فروش‌ها، اعتصاب آهن‌فروش‌ها، اعتصاب در بازار موبایل و پاساژ علا‌ءالدین، اعتصاب کسبه اصفهان و مشهد و بندرعباس و... نیز از دیگر حرکت‌های اعتراضی این صنف است که به‌صورت نقاط پررنگ در نمودار اعتراض‌های صنفی دیده می‌شوند.

 

واکنش رژیم به اعتصاب بازار و کسبه 

روز دوشنبه ۱۶مهر ۹۷ در حالی‌که اعتصاب بازاریان و کسبه در تقریباً ۲۰استان کشور آغاز شده بود و ساعت‌به‌ساعت به تعداد شهرهای اعتصابی اضافه می‌شد، مقامات رسمی و رسانه‌های حکومتی با انتشار اخبار نادرست، به شکلی یک‌دست خبر عادی‌بودن اوضاع و بازبودن بازارها و دکانها را پخش و باز‌پخش می‌کردند. روزنامه الشرق‌الاوسط چاپ لندن روز ۱۷مهر ۹۷ در همین مورد نوشت:

«در همبستگی با کامیوندارانی که از ۱۶روز قبل به‌دلیل وخامت اوضاع اقتصادی و افزایش قیمتها دست به اعتصاب زده‌اند روز گذشته تعدادی از بازارهای شهرهای ایران به فراخوان جهت اعتصاب عمومی پاسخ مثبت دادند.

کلیپهای تصویری که برخی از فعالان سیاسی بر روی شبکه‌های ارتباط جمعی گذاشته‌اند نشان می‌دهد که از ساعتهای اولیه صبح دوشنبه اعتصابی گسترده در بازارهای تعدادی از شهرهای ایران شروع شده است».

همین رسانه بین‌المللی اضافه کرد:

«فارس، خبرگزاری رسمی وابسته به رژیم ایران و سپاه پاسداران، اوضاع بازار تهران را عادی توصیف کرد. در مقابل برخی گزارشات حاکی از آن است که نیروهای امنیتی در تعدادی از شهرهای ایران مستقر شده و بنا‌ به‌گفته فعالان تبریز، اصفهان، مشهد و سنندج از بزرگترین شهرهایی هستند که در آنها اعتصابهای پراکنده در تعدادی از بازارها انجام شده است. همچنین فعالان، اطلاعاتی در مورد اعتصاب تعدادی از بازارها در تهران و برخی از شهرهای کوچک را منتشر کردند... لازم به یادآوری است که طی امسال این دومین اعتصاب از این نوع می‌باشد».

الشرق‌الاوسط در مورد تلاش رژیم برای سرکوب اعتصاب بازاریان نیز نوشت:

«بنا‌ به‌گفته مراکز دست‌اندرکار حقوق‌بشر در ایران، پلیس طی روزهای گذشته بیش از ۱۰۰راننده را دستگیر کرده است. بر اساس کلیپ‌هایی که بر روی شبکه‌های ارتباط جمعی گذاشته شده اعتصابهای فوق‌الذکر شامل همه استانهای ایران می‌شود».

 

آخوندها بازاریان اعتصابی را تهدید می‌کنند 

بنا‌ به گزارشهای دریافتی از بازاریان برخی شهرهای کشور «روز دوشنبه ۱۶مهر ۹۷ روابط عمومی اتاق اصناف و اداره اماکن رژیم در سنندج در وحشت از گسترش اعتصابات و اعتراضات مردم، با ارسال پیامک تهدیدآمیز، بازاریان اعتصابی را تهدید کرد که به اعتصاب خود پایان دهند و با انتشار ابلاغیه‌ای خواست که سریعاً نسبت به بازگشایی محل کسب اقدام نمایند. اداره اماکن همچنین بازاریان اعتصابی را به احکام سنگین قضایی و لغو پروانه کسب تهدید کرد».

به‌رغم تمامی این تهدیدها بازاریها و کسبه به اعتصاب خود ادامه دادند. خبرهای دریافتی حاکی از آن است که روز سه‌شنبه ۱۷مهرماه اعتصاب کسبه و بازاریان در اصفهان، فردیس و شهریار کرج، بازاریان برای دومین روز از بازکردن مغازه‌هایشان خودداری کردند. در شیراز کسبه خیابان پاسارگاد از صبح سه‌شنبه اعتصاب کردند. اعتصاب بازاریان در شهرهای قزوین، کرج، بازار احمدآباد در اصفهان و همچنین بخشی از بازار موبایل در این شهر، شهرضا، اردبیل و سلماس نیز ادامه یافت. بر اساس گزارشهای دریافتی تا ظهر سه‌شنبه بازاریان در راسته چارسوق و مسجد شاه در تهران نیز در اعتصاب بودند.

 

اعتصاب بازار در لحظه حساس! 

یکی از نکاتی که به ارزش دور دوم اعتصاب سراسری بازاریان و کسبه کشور اضافه می‌کند همزمانی آن با کاهش نرخ ارز است. در روزهای اخیر در چند نوبت نرخ ارز نوسانات رو به پایین از خود نشان داد و بهای دلار به نزدیک به ۱۵هزار تومان هم سقوط کرد، امری که علی‌القاعده باید تاثیر منفی روی اعتصاب گذاشته و بازاریان را تشویق به شکستن اعتصاب و بازگشایی مغازه‌ و بنگاه‌هایشان کند اما حتی بالا رفتن قیمت دلار هم باعث نشد که بازار به یک تعادل حتی نسبی رسیده و آرامش بر بازار ایران حکم‌فرما شود. اعتصاب در چنین شرایطی نشان‌د‌هنده سطح عالی درک بازاریان و کسبه از وضعیت رژیم و اوضاع نابسامان آن است، اوضاعی که باعث می‌شود نزدیک‌ترین پایگاه سنتی و تاریخی آخوندها هم به آنها پشت کند.

این نکته شاید مهمترین دستاورد قیام بزرگ مردم ایران از اعتصاب اخیر بازاریها و کسبه باشد.

کسبه و بازاریان اثبات کردند که تنها راه درست، اصولی و البته عملی و قابل‌دسترس برای اعمال حاکمیت ملی، پشت کردن به رژیم و وعده‌هایش و همبستگی با دیگر اقشار و طبقات مردم است.

راهی که اینک می‌رود تا شریانهای اقتصادی آخوندها را بسته و راه چپاول و غارت سرمایه‌های ملی را بر آنها ببندد.

 

اعتصاب‌ها در راه است 

در حالی‌که جدیدترین دور اعتصاب رانندگان کامیون اکنون هجدهمین روز خود را سپری می‌کند و در حالی‌که اعتصاب گسترده بازارهای ایران دومین دور خود را سپری کرد، خبرها حاکی از پیوستن قریب‌الوقوع دیگر اصناف و اقشار مردم به موج فراگیر اعتصاب‌های سراسری است. در تازه‌ترین خبر از این دست، انتشار فراخوان معلمان و فرهنگیان و دیگر پرسنل زحمت‌کش آموزش و پرورش کشور، نوید آغاز اعتصاب سراسری فرهنگیان از روز دوشنبه ۲۳مهر ۹۷ را می‌دهد.